Konyhai praktikák, fortélyok 2.
Zöldségek, fűszerek tartósítása
A gyümölcscentrifugálásnál visszamaradó rostanyagokat megszáríthatjuk és kávédarálón lisztfinomságúra őrölhetjük. Jól záródó, csavaros üvegben tárolva korlátlan ideig eláll. Lisztpótlóként, ízesítőként használhatjuk, de le is fagyaszhatjuk.
Zöldség
A fonnyadt, száradó zöldséget felfrissíthetjük, ha egy napig ecetes vízben áztatjuk.
Velőcsont főzése
Főzés előtt a velős csont mindkét végét sózzuk meg, így a velő benne marad.
Uborka
Mielőtt a salátauborkát meghámozzuk és felszeleteljük, a két végét vágjuk le, kóstoljuk meg, hogy nem keserű-e. Ha igen, addig vágjunk belőle, míg a keserű íz el nem tűnik.
Torta szeletelése
A torta szebben szeletelhető forró vízbe mártott késsel.
Tojásfőzés
Ha a főtt tojásokat sós vízben főzzük, könnyebben lejön a héjuk. Főzés után mindenképpen hideg vízzel kell leöblíteni. Nem pukkad ki a tojás a főzés során, ha előzőleg hegyes hústűvel az alsó, szélesebb felén kilyukasztjuk.
Tejföl helyett
Ha nincs otthon tejfölünk, aludttejjel és egy kevés vajjal habarhatjuk be az ételt. Tejszín felverése: Tejszínt csak hidegen lehet kemény habbá verni, ezért állítsuk a tálat egy jégkockákkal telerakott nagyobb edénybe,vagy az edényt hűtsük le mélyhűtőben.
Száraz kenyér
A megszáradt kenyeret apró kockákra vágva, kevés olajon megpiríthatjuk, majd kisebb-nagyobb adagokban lefagyaszthatjuk. Levesbetétként vagy zsemlegombócba használhatjuk.
Sózás
Ha elsózzuk a levest vagy pörköltet, késhegynyi szódabikarbónát adjunk hozzá, az enyhíti a sósságot.Még jobb, ha 1-2 nyers burgonyát főzünk az ételbe, ez magába szívja a felesleges sót.
Sonka áztatása
Az erősen sózott sonkát főzés előtt egy éjszakán át forralt, hideg tejben áztassuk.
Sárgarépa
A fiatal sárgarépát tanácsos hámozás helyett erős kefével vízcsap alatt letisztítani, mert az értékes karotin és A-vitamin a héja alatt található, és így megmarad.
Saláta tárolása
A felhasználás előtti napon vásárolt fejes saláta friss marad, ha fonnyadt, hibás leveleit eltávolítjuk, a salátafejet vízzel megpermetezzük, utána egy jól záródó műanyag zacskóban a hűtőszekrény zöldséges rekeszébe tesszük.
Rántott sajt
Sütéskor nem folyik ki a sajt a bundából, ha panírozás előtt rövid időre fagyasztóba tesszük.
Pirospaprika
A pirospaprikát, ahogyan az összezúzott fokhagymát is, a tűzről levett olajba, rántásba kell keverni, ugyanis érzékeny illóolajaik a forró zsiradékban megkeserednek.
Petrezselyem
Újra friss lesz a fonnyadt petrezselyem, ha néhány órára vízbe rakjuk. Amikor csak lehet, a felaprított petrezselymet a kész ételbe keverjük. Így nemcsak értékes vitaminjai, de az íze is jobban megmarad.
Pezsgő
Ha a kinyitott pezsgősüvegbe ezüstkanalat lógatunk, az ital akár három napon át is megtartja frissességét, zamatát, sőt szénsavtartalmát is.
Panírozás
A húst és a halat panírozás előtt szárazra kell törölni, hogy ne váljon le róla a kéreg. A panírozott húst forró zsiradékban sütjük ki. Ha a panírozás vége felé úgy látjuk, hogy nem lesz elég a tojás, de már nem akarunk újat feltörni, pótoljuk egy kevés tejjel.Ha a panírozás vége felé úgy látjuk, nem lesz elég a tojás, de már nem akarunk újat feltörni, pótoljuk egy kevés tejjel.
Padlizsán
Nem lesz a padlizsán keserű, ha héjastól szeleteljük fel, s a padlizsánkarikákat egy itatós- vagy papírtörülköző-lapra egymás mellé rakosgatjuk és kissé megsózzuk. 20-30 percnyi állás után levet ereszt, amit a papír beszív, s ezzel elvész a kesernyés íz is. Majd kissé kinyomkodva azonnal felhasználjuk.
Mazsola
Ha túl száraz lenne már a mazsola, langyos vízbe, szőlőlébe vagy rumba, esetleg borba áztathatjuk.
Kelt tészta
A kelt tészta sütés közben gyakran összeesik. Ha még nyersen egy szál makarónit dugunk a közepébe, azon a felesleges gőz sülés közben elpárolog, és a kelt tészta szép magas marad. A tésztát hidegen is elkészíthetjük, ami azt jelenti, hogy hidegen összedolgozzuk, majd hűtőszekrénybe tesszük egy éjszakára. Másnapra így is megkel.
Káposzta párolása
Gyorsabban megpuhul a párolt káposzta, ha a fonnyasztott hagymára dobva először csak a cukorral pároljuk, az ecetet pedig a végén adjuk hozzá.
Juhsajt
A juhsajt két-három hónapig is eláll, ha gondosan fóliába csomagoljuk, és a mélyhűtőben tároljuk. Különösen zamatossá válik, ha tejben hagyjuk felolvadni. A túl sós juhsajtot néhány órára hideg vízbe kell áztatni, ez enyhíti a sósságát.
Jégkocka
Kitűnő frissítő nyáron a gyümölcsléből készült jégkocka. Nyári italainkat nemcsak hűsíti, de ízesíti is. Jégkocka készítéséhez mindig forralt vizet használjunk, ettől szép tiszta, átlátszó lesz.
Hüvelyesek
A száraz hüvelyeseket főzés előtt legalább fél napra hideg vízbe kell áztatni. Így könnyebben és gyorsabban megfő. A hüvelyeseket langyos vízben mossuk meg és langyos vízben tegyük fel főzni. Csak akkor sózzuk, amikor már majdnem megpuhult, mert a só megkeményíti a héját.
Hústű
A hústűt használat előtt mindig olajozzuk be, így nemcsak könnyebben csúszik a húsban, de a mosogatása is egyszerűbb, mert nem tapad rá a megsült hús.
Húsleves
Fontos, hogy a húst hideg vízben tegyük fel főni. A fokozatosan melegedő vízben az ízek lassan oldódnak ki, de ha forró vízbe rakjuk, a hús felületén kicsapódó fehérjeréteg ezt megakadályozza. Ügyeljünk arra, hogy a leves csak gyöngyözve forrjon, és ne kevergessük, mert különben zavaros lesz.
Híg krém besűrítése
Ha meleg krémet akarunk sűríteni, akkor egy-két tojássárgáját tálban simára keverünk, majd habverővel erősen verve, beleöntjük a krémet. Utána az egészet lassú tűzön, még jobb, ha gőzfürdőiben továbbra is élénken keverve, addig melegítjük, amíg kellően be nem sűrűsödik. A híg krémet legkönnyebben zselatinnal sűríthetjük be. A zselatint egy-két evőkanál hideg vízben oldjuk fel, majd kevergetve langyosra melegítjük. Utána a hideg krémbe szűrjük, összekeverjük és hideg helyen hagyjuk hűlni.
Halszag a konyhában
Megszűnik a halszag a konyhában, ha a forró tűzhelylapon babérleveleket izzítunk. Az evőeszközökről és a kezünkről eltűnik a halszag, ha citromlével dörzsöljük be. A tengeri vagy édesvízi halak elvesztik jellegzetes szagukat, ha sütés előtt 1-2 órával citromlével megöntözve állnak.
Hagyma
A hagyma pirítás során könnyen odakap, ezért mindig takaréklángon, lehetőleg teflonedényben, kevergetve süssük. A vöröshagyma kevésbé csípi a szemünket, ha a tisztítást követően egészben 5-10 percig nagyon hideg vízben tartjuk, utána vágjuk fel.
Gyümölcshámozás
Könnyen lehúzható az őszibarack, a sárgabarack, a paradicsom héja, ha a gyümölcsöt hámozás előtt szűrőkanálba téve egy percre forró vízbe mártjuk, és utána azonnal jégkockákkal hűtött hideg vízbe rakjuk.
Gomba rántva
A gomba szárát ne szedjük ki a kalapjából, hanem késsel vágjunk le a talpából egy keveset. Így egyszerűbb bundázni, és olaj sem marad a mélyedésében. Tanácsos a gombát bundázás előtt négy-öt percig enyhén ecetes vízben párolni, jól lecsepegtetni.
Fűszerek aprítása
Nem kell a petrezselyem és a kapor összevágásával bajlódni, ha a leveleket nejlonzacskóban lefagyasztjuk, s utána egy sodrófával apróra törjük.
Friss tojás
A tojás frissességét feltörése előtt is megállapíthatjuk. Egy átlátszó üvegedénybe vizet töltünk, megsózzuk (1 liter vízhez 10 dkg sót számítunk) és beletesszük a tojást. Ha az aljára süllyed, teljesen friss.
Fokhagyma
A megtisztított fokhagymagerezdet késpengével könnyen szétnyomhatjuk, ha előtte megsózzuk. A fokhagyma héja könnyebben lehúzható, ha a gerezdeket négyöt percig hideg vízben áztatjuk.
Fejes saláta
Felfrissíthetjük a fonnyadt fejes salátát, ha a leveleket 10 percre citromos vízbe áztatjuk. Mindig tálaláskor kerüljön az öntet a salátára, mert így ropogós, friss marad.
Eper
Epret mélyhűtőbe tanácsos kisebb dobozokba rakni, a tetejét megcukrozni, és így lezárni. A cukor és a kioldódó gyümölcsnedv a gyümölcsöt vékony réteggel vonja be, így színét, aromáját jobban megőrzi. Az epret szárastól kell megmosni.
Élesztő
1-2 hónapig is friss marad az élesztő, ha szorosan alufóliába csomagoljuk, és a mélyhűtőbe tesszük. Akkor friss az élesztő, ha meleg vízbe téve a víz felszínére emelkedik.
Égett étel
Az égett étel esetenként még megmenthető. Ilyenkor néhány karika főtt burgonyát kell hozzáadni, ami magába szívja az égett ízt.
Dió
Finomabb, intenzívebb ízű lesz a süteménybe tett dió, ha meleg sütőben vagy serpenyőben megpirítjuk, csak utána daráljuk meg. A dió a tél végén felfrissül, jóízű lesz, ha néhány órára tejbe áztatjuk, majd lecsöpögtetjük és megszárítjuk.
Csokoládébevonat
Mielőtt a süteményt vagy tortát olvasztott csokoládéval bevonnánk, vékonyan kenjük meg felforrósított baracklekvárral. Ez szigetel, így nem szívódik be a csokoládé a tésztába.
Cukor és só
A porcukor és a só nedvességét, összetapadását megelőzhetjük, ha a tartóba néhány szem rizst teszünk. A süteményekbe minél finomabb szemcséjű cukrot használjunk, ez könnyebben olvad.
Citromhéj
A frissen reszelt citromhéjat tanácsos száraz serpenyőben, közepes lángon kevergetve 2-3 percig szárítani. Utána két órán át hagyjuk állni. Mindig szárazon tegyük el. Mindig gyengén, és a fehér héja nélkül reszeljük le, különben keserű lesz.
Citrom
Hosszú ideig tarthatjuk a citromot hűtőszekrényben, ha beleszúrunk egy fogvájót és a nyílásán át préseljük ki a szükséges levet, majd visszadugjuk a pálcikát. A félbevágott citrom friss marad,ha a vágott felével lefelé kistányérra borítva hűtjük le.
Bab áztatása
A babot egy nappal a főzés előtt tegyük hideg vízbe, és takarjuk le fedővel. Az áztatás jelentősen lerövidíti a főzési időt. Ha elfelejtettük beáztatni a babot, tegyünk a főzővízbe késhegynyi szódabikarbónát.
Aszalás
Egy perforált fémlemezre egyenletesen ráterítjük a szárításra szánt zöldség- vagy gyümölcsfélét és a lehető legkisebb lángon szárítjuk. A legjobb eredmény légkeveréses sütővel érhető el.
Aludttej készítése
Ha főzéshez aludttejre van szükségünk, néhány csepp ecettel vagy citrommal a nyers tejből nagyon hamar készíthetünk, csak szobahőmérsékleten állni kell hagyni.
Agyagedény
Az agyagedényt - különösen a fedelét - minden használat előtt fél órára be kell áztatni. Az agyagedényben készült ételt mindig hideg sütőben kezdjük el sütni. A forró edénybe ne öntsünk hideg vizet, mert a tál megrepedhet.
Hagymapucolás könny nélkül
Ha a hagymát a pucolás előtt hideg vízben áztatjuk egy kis ideig, akkor a pucolás közben nem fogja marni a szemünket.
Ha olyan lekvárt vagy dzsemet készítesz, ami vagy gyümölcsdarabokat vagy egyéb dúsító anyagokat tartalmaz, akkor szilárdulás közben párszor fordítsd meg az üveget, hogy a darabok egyenletesen keveredjenek el az üvegben.
A készre kevert piskótatésztát azonnal süssük meg, különben a belekevert levegő elillan és a tészta összeesik.
A főzött pudingok bőrösödését megakadályozhatod, ha közvetlenül a forró pudingra fóliát terítesz. Ekkor a puding állaga is lágyabb lesz.
A kelt tésztát éjszakára a hűtőben is kelesztheted. Keverd össze a hozzávalókat, takard be fóliával és tedd a hűtőszekrénybe. Másnap kézzel gyúrd át újra, a recept szerint dolgozz vele tovább, keleszd még egyszer, és így süsd meg.
Ha a Dr. Oetker Süteménykrémport nem tudod időben a tortára kenni, és idő közben az az edényben meghúzott, újra átkeverheted: először összeesik, de aztán újra felhabosodik. Így újra tökéletes állagú krémet kapsz.
A tortalapot soha ne töltsd be addig, amíg teljesen ki nem hűlt, mert a meleg ellágyítja a krémet.
A Dr. Oetker Habfixálóval a tejszínhab sokáig megtartja formáját.
Ha a süteményt a krémmel együtt szeretnéd megsütni, használj Dr. Oetker Vaníliaízű Puding krémet. Csak 2 dl tejjel kell elkeverni és már sütheted is.
Legegyszerűbben úgy süthetsz kelt tésztát, ha Dr. Oetker Kelt tészta alapporból készíted el. Csak pár friss hozzávaló, és garantált a siker!
Egyszerűvé válik a kelt tészta készítése, ha a Dr. Oetker Instant Élesztőt használsz, hiszen az instant élesztőt nem kell felfuttatni.
Ha a Tortalapot töltés előtt megszórjuk Dr. Oetker Habfixálóval, nem ázik át olyan gyorsan a krémektől.
A Dr. Oetker Gustin Étkezési Keményítő a süteményeknek szebb tartást kölcsönöz, lazítja és finomítja azokat. Érdemes a lisztmennyiség egy részét kiváltani vele.
A Dr. Oetker Tortabevonók végtelenül egyszerűvé teszik az édességek díszítését. Mikrohullámú sütőben is felolvaszthatók, a tasakból közvetlenül a süteményre önthetők.
|