Feng Shui lexikon 1
2005.05.21. 11:50
Ha hiszik, ha nem, napjainkban több mint egy milliárd ember él a Feng shui (szél és víz) szabályai szerint. Ez a Kínából származó ősi térrendezési művészet arra törekszik, hogy a maximálisan elérhető sikerhez és energiához segítse követőit.
Azt tanítja, hogyan teheti az ember közvetlen környezetét az ihlet és a megújulás forrásává. A háromezer éves összhangzattan a józan észt és a taoista misztikát kapcsolja össze. Óv attól, hogy az ajtónak háttal ülve dolgozzunk, mivel ez idegessé tesz, ami egészségtelen, ráadásul bénítja a kreativitást. Javasolja, hogy az íróasztalunk közelében a falon vízesést ábrázoló kép lógjon, mert pozitív hatással van a gondolkodásra. A feng shui az alaprajz tervezésekor figyelembe veszi a föld mágneses mezejét és az asztrológiai hatásokat is. A szakértő speciális iránytűvel (Lo Pan) vizsgálja, jóindulatúak-e a ház csillagai. Varázsvessző segítségével ellenőrzi, hogy vannak-e vízerek a terület alatt, össze-vissza tologatja a bútorokat, eldönti, hova kell tükröket és széljátékokat tenni annak érdekében, hogy a csí a leghatásosabb legyen. Hogy mi is igazi szakértővé váljunk, és a legmegfelelőbben rendezhessük át lakásunkat, először röviden megismerkedünk a feng shui "kellékeivel", majd egyre mélyebbre ásunk.
Akvárium Jó csít gyűjt és elősegíti az üzleti sikereket. Minden kínai lokálban találunk egyet. Ha érdekes köveket, növényeket és szép színes halacskákat veszünk bele, öröm lesz gondozni, és a lakásnak is díszévé válik. Semmiképpen se szögletes akváriumot vegyünk, mert a feng shui szerint az éles tárgyak negatív energiát hordoznak.
Állatok Igazi bio mérőeszközként működnek. Ahol az eb szívesen tölti az idejét, ott biztosan megfelelő hatások érvényesülnek. A macskára viszont ne hallgassunk, mert a kutyával ellentétben nem érzékeli a sugárzást. Attól még, hogy a cica a kedvenc fotelunkban szeret szunyókálni, nem biztos, hogy egészségünkre ártalmas helyen van, de jobb, ha feng shui szabályai alapján megvizsgáljuk a szobát.
Bágua A "sárkány teste". Segédeszköz szűkebb és tágabb környezetünk elemzéséhez. Négy falrésze, négy sarka, és egy középpontja van. Az elmélet alapja, hogy minden helyiség, minden test egységes egészet alkot.
Csí A feng shui alapja, a ház és a lakók kozmikus, élénkítő energiája. Mindenki járt már olyan lakásban, ahol látszólag ok nélkül, rosszul érezte magát. A kínaiak megtalálták ennek az okát: a hiányzó csí tehet mindenről. Tükör, széljáték, bambuszfurulya, szobai szökőkút, növények, megfelelő színek (pl. sárga, piros), helyesen elrendezett bútorok friss csít hoznak a lakásba.
Előszoba A szűk, sötét előszoba csökkenti a ház energiáját, elriasztja a látogatókat, egészségügyi problémákat idéz elő, depresszióssá tesz. Világítással és tükrökkel derűsebbé, optikailag nagyobbá tehetjük a teret, ráadásul így csível is feltöltődik. Ha van rá lehetőség, úgy kell alakítani a lakást, hogy belépéskor az első pillantás ne falra essen.
Élek Rossz hatással vannak az emberekre, balesetveszélyesek és megfojtják a csít. Tükrökkel, futó növényekkel és lágy vonalakkal tudjuk hatástalanítani. A kínaiak minden éles, szögletes dologtól borzonganak, igyekeznek íves, kerek tárgyakat használni. A virágládától az akváriumon át az asztalig mindent lehet kerek formában is kapni, így a vásárlásnál nem lesz nehéz dolgunk.
Észak A kínai tanítás szerint nagyon fontos szerepe van az égtájaknak. Az ajtók, ablakok helye, a ház és a bútorok fekvése hatással van a testi és szellemi állapotra. Az észak az egyetlen irány, amerre az ágy fejrésze nem nézhet.
További egypercesek, archívum: http://www.egyperces.hu
|