Ki mint veti ágyát...
2005.03.12. 19:50
Amióta feltalálták a kihúzható rekamiét és a panellakást, egész generációk öregedtek meg úgy, hogy nem volt külön hálószobájuk és saját, csak alvásra használt ágyuk.
Persze aludni a nappaliban is lehet, de aki meglett fejjel a kétéltű kanapén alvás évtizedei után végre külön hálóhoz jut, már az első reggelen eltöpreng azon, hogyan élhetett és alhatott eddig hálószoba nélkül. A szülők hálószobája rendszerint a második gyermek érkezésének vagy az elsőszülött iskolássá válásának esik áldozatul. Esetleg a különnemű gyerekek szétköltöztetésének martaléka lesz. Tehát éppen abban az időben maradnak sokan hálószoba nélkül, amikor jönnek az alvászavarok, a derékfájdalmak és egyéb kellemetlenségek.
A pihentető alvásnak csak egyik elengedhetetlen kelléke a kényelmes fekhely, a kellemes környezet. A megnyugtató színek, a letisztult formák is segítik az ellazulást, a könnyű álomba merülést. Amikor tehát hálószobát rendezünk be, ne csak a kényelmes ágy kiválasztására fordítsunk figyelmet, hanem a kellemes összhatásra, színharmóniára. Kedvenc színeink, lakberendezési stílusunk általában az egész lakáson következetesen végigvonul. Ám aki túl harsány színekkel, meghökkentő színpárokkal veszi magát körül a pihenés óráiban, lehet, hogy nyugtalanul alszik majd.
Mi kell a hálószobába? Minden, amit a helyiség használói oda valónak tartanak, de mindenképpen szükséges: - kényelmes fekhely, - éjjeliszekrény vagy lerakóasztalka, - olvasólámpa (saját), - gardróbszekrény (csak ott, ahol kényelmesen elfér), - komód a fehérneműknek, - sötétítőfüggöny.
Mi nem kell egy hálószobába? Ha nem egyedül lakjuk a hálót, akkor semmi olyan, amelyet valamelyik hálótárs feleslegesnek vagy zavarónak tart: - televízió (csak akkor kerüljön a hálóba, ha a párunkat nem zavarja, hogy fegyverropogás vagy zene hangjaira kell elaludnia), - varrógép (mert ez nemcsak a párunk, de még a szomszédok álmát is zavarhatja), - íróasztal, - számítógépes munkahely.
Mekkora legyen az ágy? Ha franciaágy, akkor személyenként legalább 80 cm, azaz minimum 160 centi széles és legkevesebb 190 cm hosszú legyen. A lakótelepi félszobák méreteihez igazodva gyártanak ugyan 140 centiméter széles franciaágyakat is, de ezeket jó szívvel még a nagyon fiatal házasoknak sem ajánljuk. Viszont remekül beválik e méret az egyszemélyes hálószobákban.
Mire ügyeljünk? - Aki nem szeret a hajnali nap első sugaraira ébredni, ne válasszon keleti fekvésű hálószobát. Ha nincs más választása, szereltessen reluxát vagy vastag szövésű sötétítőfüggönyt. - Tetőtéri hálóban ne tegye a tetősíkablak alá az ágyát, mert hallgathatja az eső kopogását. - Amikor a hálóba szánt textileket kiválasztjuk, az ágytakaró legyen az első, hiszen ez a szoba domináns bútordarabja. Ehhez igazítsuk a függöny és a szőnyeg színét. - A legtöbb franciaágyhoz nem tartozik ágyneműtartó. Erre azonban időnként akkor is szükség van, ha egyébként ágytakarót használunk. Érdemes tehát az ágy alá gurítható dobozokat venni vagy csináltatni, amelyeknek egyébként a szezonális ruhaneműk tárolásakor is jó hasznát vehetjük. - Inkább két egyszemélyes ágybetétet és lapraszerelt ágykeretet válasszon, ha franciaágya a padlástérbe kerül. Ha nem így tesz, a költözésnél a lépcsőfeljáróban kellemetlen meglepetés érheti (különösen a csigalépcsőn).
Rendezze át lakását a nana.hu segítségével! Kattintson ide: http://www.nana.hu
http://www.egyperces.hu
|