Rgi-j hobbi: a gobelin
2005.03.09. 22:07
A kzimunkval kszlt laksdszek rk lmnyt nyjtanak annak, aki kapja, s annak is, aki kszti. Varrs kzben meghitt lgkrben elmlkedhetnk ugyanis a vilg nagy dolgairl, mg kezeink kztt valsgos mremekek szletnek...
Kislnykoromban - rm nem jellemz nmasggal - kpes voltam rkon t nagymamim serny kezeit csodlni, amint gondosan maguk el tertett gobelinjeiket, keresztszemes prnikat s tertiket varrtk. A hbort kvet idszakban a csendletek, a vallsos jelleg- s a romantikus kpek voltak divatosak, gy k is ezeket ksztettk. A legszebb darabokat rendre bekereteztk, a ksz huzatokat duci tollprnkkal kitmtk s a csald tagjainak ajndkoztk. A szleim is kaptak nhny csodaszp kpet: az egyiken egy tiroli nadrgos kisfi a folyparton furulyzik, a msikon egy hatalmas tlbl kvr, lds gymlcsk mosolyognak rnk, a harmadikon szeleburdi macskaklykk jtszanak egy fehr pamutgombolyaggal. - betve tudtam minden egyes rszletket, hisz mr vodsknt elhatroztam: ha nagy leszek, gobelinezni fogok!
A gobelin szletse A XVI. szzadban, Franciaorszgban, a prizsi Mouffetard-utcban Jean s Philibert Gobelin mhelyben lttak napvilgot az els gobelinek, amelyek arra voltak hivatottak, hogy az akkoriban szles krben elterjedt olasz festszettel versenyre keljenek. A kelmefest testvrpr IV. Henriktl kapott szvket, hogy a gazdag fri lakosztlyok rszre krpitokat ksztsenek. 1662-ben Colbert (Henrik minisztere) felvsrolta a testvrpr mhelyt s megalaptotta a Kirlyi Manufaktrt. Ettl kezdve a mhely nemcsak gobelin-ksztknek, de asztalosoknak, kszerszeknek is otthont adott, s az egyes mvszetek tvzni kezdtk egymst. Szzadok teltek el azta, m a Gobelin-fivrek nevhez ktd tradci Franciaorszgban mg ma is annyira ers, hogy a francik csak s kizrlag az egykori manufaktra s annak leszrmazottjai kezbl kikerlt alkotsokat tekintik igazi gobelineknek, minden mst egyszer falikrpitnak (tapisserie) titullnak.
Az els, paprra rajzolt gobelin kpeket az ablakon tszrd nap, illetve az veglap el helyezett gyertya ltal megvilgtott felleten keresztl koproztk a kelmkre. A msik eljrs a lyukasztsos technika volt: a paprkp al helyeztk az anyagot s tlyuggattk a mintt, majd a kelmn sznporral kirajzoltk az brt. Ksbb mr tust hasznltak, s kzvetlenl az anyagra rajzoltk a kivarrni sznt kpet. rdekes, hogy mg keleten hossz vszzadokon t kizrlag geometrikus alakzatokat vlasztottak a krpitok motvumul, addig Eurpban az aktulis irodalmi httrbl (lovagregnyek, szerelmes kltszet, valls) mertettek gyakran szimbolikus alakokat a szvetek dsztshez.
Gobelinek haznkban Magyarorszgon elszr a XIV. szzadbl szrmaz Besztercei szjegyzkben olvashatunk fali krpitokrl, melyek klnleges szvsi technikval kszltek s a falak rseit bortottk. Kt funkcit tltttek be egyszerre: szigeteltk a falakat s hangulatosabb tettk az egyes helyisgeket. Trtnszeink egy csoportja lltja, hogy a magyar krpitok az smagyarok straibl szrmaznak, ellentmondva ezzel azoknak a forrsoknak, amelyek szerint a szvs mvszete haznkban csak a kzpkorban terjedt el. A szvszkekbl kikerlt krpitok seink mindennapjaiban a legdrgbb malkotsok kz tartoztak, mivel a fonal rendkvl drga volt, a klnleges (olasz illetve francia) technikval kszlt sztteseket pedig csak igen kevesen tudtk elkszteni. Ilyen megbzsokra kizrlag nagy becsben tartott mesteremberek vllalkoztak, akik klnleges dszruhba ltzve vgeztk munkjukat. A gobelinksztk gyakran festrisok munkibl dolgoztak: mg klfldn Raffaello, Rubens s Boticelli kpei hdtottak, addig Magyarorszgon Mnyoki dm, Mindszenti Mihly s Rippl-Rnai Jzsef ksztett gobelin-vzlatokat.
A gobelinek szles krben a XIX. szzadban, az iparosods korban terjedtek el, amikor a polgri csaldok jl nevelt, kultrakedvel, otthonl hlgyeinek elfoglaltsgot kellett tallniuk. A gobelinek tmeges gyrtsa Nmetorszgban, Berlinben indult be, s az j "hobby" sikeresnek bizonyult: egyre nagyobb lett az igny az jabb s jabb elfestett, kivarrhat kpekre. Br a gppel nyomott mintk valamivel elnagyoltabbak voltak, mint drgbb, kzzel festett trsaik, a kzimunkzni vgy asszonyok, lnyok szma egyre gyarapodott. Napjainkban szles termkpalettbl vlogathatunk, a kzimunkaboltok a babakelengytl a menyasszonyi ruhk keszkenin t fali kpekkel, karcsonyi asztaltertkkel, szezonlis ajnlatokkal, dekoratv lakskiegsztkkel, szemlyes, kivarrhat csecsebecskkel s szmtalan fantziads ajndktlettel vrjk az rdekldket.
A gobelinek csaldja E technika stlusban valban nagyon hasonlt a fali szttesekre, m a krpitokkal ellenben ezek az gynevezett kanavra vastag, tompa hegy tvel, legtbbszr gyapjfonllal ltve kszlnek. A kanavk sokflk lehetnek: a nagylyuktl az egszen apr szemig vltakozhat az anyag sszettele, amelyet sok esetben gazdag sznvilgban pompz, elre nyomott (festett) motvumok dsztenek.
A gobelin kzimunkk kirlynjnek tartott tgobelinek - br mr nmagukban is szemet gynyrkdtetek - tvsk, btorksztk, kszerszek s brdszmvesek segtsgvel a magyar hagyomnyokat egyestik: brossokat, gombokat, btorokat, sznhzi tskkat, kpkereteket, vagy antik dobozokat dsztenek, melyeken a parnyi kzimunkk szivrvnyknt tndklnek. Nem ritka, hogy egy-egy tgobelin akr 100 sznt is tartalmaz!
Hogyan varrjunk gobelineket? Elszr is keressnk fel egy kzimunkaboltot, ahol kedvnkre vlogathatunk az elrenyomott s a leszmolhat mintk kztt, melyeket gyakran csomagban, elre kiszmolt fonallal, szabsmintval, tvel rulnak. - Az elrenyomott kpek kivarrshoz segtsgnkre lehet a kp oldaln tallhat szmozott sznskla, amelyet tmutatknt hasznlhatunk a klnfle fonalak kivlasztshoz. - Amennyiben nem elre megfestett kanavt vlasztunk, a sznsklhoz egyfajta "szabsminta" is tartozik, amelyen nyomon kvethetjk a minta alakulst, hiszen minden egyes sznt egyfajta szimblum (csillag, hromszg, kocka, kr) s a hozz tartoz fonalszm jelez a rajzon. A lersban ltalban lpsrl lpsre bemutatjk az alapltseket, valamint azt, hogy az egyes lts-fajtkhoz hny szl fonalat hasznljunk.
- Kedvnk szerint rgiesthetjk a kivlasztott kpet oly mdon, ha adott szn kt kzeli rnyalatbl vlasztunk ki 1-1 szlat, gy egyfajta antikolt hatst rhetnk el, amelyet ekr-szn paszpartuval, sttbarna (a kphez ill) kopottas fakerettel, vagy aranykerettel tovbb fokozhatunk. A kzimunkz szakrtelmt mindig munkja fonkja mutatja, amely - j esetben - szinte az eredeti kp msolata. Ez a megfelel ltstechnika mellett annak ksznhet, hogy nem hasznlunk csomzst. A varrs kezdetn a rvidre hagyott crnaszlat az els nhny ltssel elvarrjuk, a vgn pedig a sor utols 4-5 szemn thzzuk s elvgjuk.
Varriskola Gobelinlts Balrl jobbra, fentrl lefel, rzst ltnk, vagy fordtva (ahogy jlesik), a lnyeg, hogy a szemek egyms mellett, tlsan helyezkedjenek el. Munknk eredmnyekpp egyfajta sszefgg, sznyegkrpithoz hasonl, tmtt felletet kapunk. /////
Keresztlts Balrl jobbra haladva, lentrl felfel rzst ltnk, visszafel ebben a sorrendben jobbrl balra haladva lentrl felfel kereszteket varrunk. gyeljnk arra, hogy az egyes keresztek fels szla mindig egy irnyba mutasson, munknk gy lesz igazn szp. XXXX
http://www.egyperces.hu
|