Dobozolunk és költözünk
2005.02.16. 17:15
Várjuk már az új helyet. Pikk-pakk készen leszünk a be- és a kipakolással... Aztán ott állunk álmaink lakásának közepén, mellettünk doboz és zsákhalmok, és azon töprengünk, hogy vajon hol is kezdjünk hozzá.
Mert tervezni könnyű, de kevés olyan - szerencsés - ember van, aki idejében elkezd bepakolni, és mindezt annyira módszeresen teszi, hogy a dobozok kirámolása sem húzódik további napokig, hetekig, hónapokig. Az ő tuti tippjeiket szedtük össze.
Lépésről lépésre
1. Nézzünk körül Ma már számos cég foglalkozik költöztetéssel, áraik természetesen széles skálán mozognak. Nem árt előbb alaposan körülnézni, ismerősöktől is érdeklődni. Persze, legyünk óvatosak. A túl alacsony tarifával dolgozó vállalkozó esetleg képzetlen rakodókat foglalkoztat, akik a szakszerűtlen bútormozgatással esetleg kárt okozhatnak. Lehet, hogy a drágább szállító elvégzi a csomagolást is, tehát az árai egyenesen barátinak tűnhetnek.
2. Időzítés Lehetőleg ne pénteken költözzünk (olyankor forgalmi dugó lehet a nagyobb városokban). Az sem jó, ha másnap ünnep van.
3. Készüljünk elő Az előkészületekhez sok idő kell. Kezdjünk el legalább három-négy héttel korábban a költözködéssel foglalkozni. Válasszuk ki a megfelelő céget, szervezzünk be néhány barátot, rokont, akik a segítségünkre lesznek. A pakoláshoz szerezzünk nagyméretű, masszív kartondobozokat. (Előfordul, hogy a költöztető biztosítja.) Ha nagy a lakás, legalább négy-öt napot szánjunk a csomagolásra. Célszerű a dobozokra ráírni, mit tartalmaznak.
Válogatás A törékeny dolgok pakolását ne bízzuk másra, és a legjobb, ha szalmával, forgáccsal bélelt dobozba vagy kosárba tesszük az étkészleteket, poharakat. Minden egyes darabot külön csomagoljunk papírba, majd tegyük szorosan egymás mellé, máskülönben eltörhetnek.
Selejtezés A költözködés ragyogó alkalom a lomtalanításra. Szabaduljunk meg minden felesleges kacattól. A kidobott holmikat vigyük el valamelyik szeretetszolgálathoz, az értékesebbeket passzoljuk el a bizományinak vagy hirdessük meg újságban, esetleg az interneten. (Természetesen már hetekkel a költözés előtt.)
Ellenőrzés Helyes, ha listát csinálunk bútorainkról, és ellenőrzzük azt is, hogy mindent előkészítettünk-e. Költözés előtt a bútorajtókat feltétlenül ragasszuk le, mert szállításkor kinyílhatnak és megsérülhetnek.
S.O.S. doboz Készítsünk össze egy biztonsági dobozt a legszükségesebb dolgokból, amelyekre az utolsó percig, illetve az új lakásban legelőször szükségünk lehet. Ezek közé tartozik: keksz, nescafé, tea, edény, néhány pohár, szappan, törülköző, konzervnyitó, dugóhúzó, szivacs, aszpirin, izzó, stb.
Bútorok, gépek A szétszerelhető bútorokat rendszerint szétszedett állapotban szokás szállítani. Ha senki nem ért hozzá a családban, célszerű a segítőkkel előre időpontot egyeztetni. Értékes háztartási és híradástechnikai eszközök szállításához kérjünk tanácsot.
Értékek Készpénzt, értékpapírt, ékszert, gyűjteményt (ha van) tanácsos előző nap elvinni valamelyik megbízható rokonhoz. Így nem kell attól tartani, hogy költözködés közben valaminek lába kél. Ráérünk akkor hazavinni az értékeket, ha megszűnt a jövés-menés, és felkerült az új lakásra a biztonsági zár.
A család A gyerekeket vigyük a nagymamához, barátnőhöz, legalább a költözködés napjára. A kicsik csak láb alatt vannak, és könnyen balesetet szenvedhetnek. A szállítómunkások képtelenek több tíz kilós bútorok súlya alatt gyerekek testi épségére is ügyelni. Az idős szülőket, a költözés ideje alatt, ugyancsak érdemes valamelyik rokonnál elhelyezni.
Jó tanácsok: - Válasszunk megbízható, hivatásos költöztető vállalatot. - Ne felejtsük el kiüríteni a pincét és a padlást sem! - Mérjük le a nagyobb bútorok nagyságát, ellenőrizzük, hogy minden befér-e az új lakásba. - A bútorok számbavételével előre készítsünk berendezési tervet, hogy a nagyobb és nehezebb darabok rögtön a helyükre kerülhessenek. Célszerű a bútorokra címkét helyezni, így a munkások tudni fogják, mit hová kell tenni. (Pl.: sárga címkések a konyhába, piros címkések a nappaliba.) - Költözésig együnk meg mindent a hűtőből. - Költözés előtt feltétlenül takarítsuk ki az új lakást. - Vigyünk magunkkal szendvicseket és innivalót, valamint sört, amivel megtudjuk kínálni a munkásokat. - Az új lakásban fontossági sorrendben rendezzük be a szobákat. - Ne engedjük addig elmenni a költöztetőket, amíg nem ellenőriztük, hogy minden megvan-e (legjobb beszámozni a dobozokat, így könnyen ellenőrizhető). Ha egy doboz megnyomódott, vagy fel van nyitva, ellenőrizzük a tartalmát, mert a munkások távozása után már nem tudjuk bizonyítani, hogy ők okozták a kárt. - Ha a költözés befejeződött, zuhanyozzunk le, és menjünk el vacsorázni.
http://www.egyperces.hu
|