Salátanoda
2005.02.12. 14:20
Napjainkra az egészséges életmód térhódításának köszönhetően a saláták soha nem látott népszerűségnek örvendenek. Energia- és zsírtartalmuk rendkívül alacsony (ez persze ízesítéstől függően változik), bőségesen tartalmaznak továbbá olyan rostokat, melyek edzik a rágóizmainkat és a fogainkat, biztosítják az egészséges bélműködést, és fokozzák a jóllakottságérzetet.
A klasszikus értelemben vett "saláta" kifejezés mára kissé átalakult. Régen voltak ugye a standard, ecetes lében készült saláták: uborkasaláta, fejessaláta és társaik, manapság viszont annyi fajtájuk létezik, hogy bőven van lehetőségünk válogatni a finomabbnál finomabb receptek közül. Ehetjük őket akár előételként, kiegészíthetjük vele húsételeinket, de akár köretnek is felhasználhatjuk.
Milyen salátát készítsünk? A pénztárcánk vonalaira is ügyelve célszerű szezonális zöldségekből, gyümölcsökből salátát készíteni, így télidőben kiváló alapanyag például a lencse, a répa, burgonya, alma, stb. Ezekből a hozzávalókból mi is könnyedén összeállíthatjuk a dietetikusok által a tápértéke és összetevői alapján "a legjobb saláta" címet elnyert finomságot. Lássuk, mi is kell hozzá:
5 dkg lencse - energiadús és megszünteti az éhségérzetet 10 dkg párolt pulykamell - fehérjedús, de zsírszegény 5 dkg nyers gomba - magas rosttartalma telítő hatású, rengeteg vitamint tartalmaz 5 dkg reszelt sárgarépa - vitaminban és bétakarotinban legyőzhetetlen 5 dkg alma, kevés petrezselyem - fedezi a szervezet C-vitamin szükségletét 3 dkg sajt – kálciumtartalma miatt
Öntet: 1 kávéskanál olívaolaj, 1 kávéskanál napraforgóolaj (telített zsírsav és E-vitamin koncentrátum!), 1 kávéskanál ecet, só, bors, 1 kávéskanál mustár
Azonban mielőtt belekezdünk bármilyen saláta elkészítésébe, tartsunk be néhány igen fontos szabályt:
Mindig csak ép és hibátlan zöldséget vagy gyümölcsöt használjunk fel! Fonnyadt, túlérett, szétfőzött alapanyagokból sosem lesz szép és ízletes saláta! A hozzávalókat alaposan mossuk és tisztítsuk meg a rajtuk lévő baktériumoktól, esetleg féregpetéktől! Ne áztassuk őket sokáig, nehogy kiázzanak belőlük az értékes ásványi anyagok! Vágjuk apróra a hozzávalókat, így hamarabb átjárják őket a fűszerek, a fejes salátát pedig lehetőleg kézzel tépkedjük össze! Ha nem így teszünk, a tálalás idejére csúnyán elszíneződhetnek a levél szélei. Lehetőség szerint ne fémtálban tároljuk a salátát, mert a páclé savtartalma oldja a fémeket, melynek hatására gyorsabban bomlik a C-vitamin! Tartsuk be az érlelésre előírt időt és a tárolási hőmérsékletet, mert ez nagyban meghatározza a saláta ízét! A leveles zöldségek viszonylag hamar összeesnek, ezért az ezekkel készült salátákat a tálalás előtt legfeljebb 1-2 órával keverjük meg, és hűtsük be. A főtt zöldséget vagy húsfélét tartalmazó salátáknak hosszabb idő kell, hogy ízeik összeérjenek, ezért ezeket több órára, gyakran egy bő napra is hűvösre tehetjük a tálalás előtt.
Manapság már minden étterem kínálatában megtalálhatóak a különféle saláták, így ha nincs kedvünk otthon bajlódni az elkészítésükkel, bátran látogassunk el egy hagyományos, vagy akár egy reformétterembe - salátabárba, hiszen ezekből is bőséges a választék.
http://www.egyperces.hu
|