Meditci 3.
2005.02.03. 18:16
Utazs bens vilgunkba
Gyakran elfordul veled is, hogy azt sem tudod hol ll a fejed, annyi mindenre kell figyelned egyszerre? Gondolataid ssze-vissza csaponganak a munkahelyi feladatok s a befizetetlen szmlk kztt? Semmi pnik, lazts meditcival!
harmadik rsz
A meditci specilis fajti
Autogn trning
A meditcihoz hasonlan ez is nll relaxcis gyakorlat. Segt, hogy optimlis formba hozzuk magunkat vizsga eltt, mieltt a volnhoz lnk, nyilvnos sznoklat eltt s mg ezernyi szituciban. Ha az ember elsajttja az autogn trning tudomnyt, ezzel gyorsan meg tudja szntetni a stresszhatsokat, a feszltsget, s elegend lesz 15-20 perc a teljes pihenshez, az er visszanyershez.
Az autogn trning olyan egszsgmegrz, betegsgmegelz s gygyt mdszer, eljrs, amely az izomtnus szablyozsn alapszik. A klnbz izomcsoportok ellaztsn, a testrszek, szervek melegedsn, valamint a lgzst s szvmkdst szablyoz gyakorlatokon keresztl hat a kzponti idegrendszerre - az agyra. nmagban is pihentet, frisst hats. Lelkileg kellemes rzelmi llapotot, feszltsgmentes nyugalmat jelent.
A mdszer rendszeres hasznlatval elrhetjk a testi fjdalmak csillaptst; alvszavarok megszntetst; a koncentrcis kpessg, memria javulst; a tanulsi kpessgek fejlesztst; a testi-lelki-szellemi aktivitsi szint, teljest-kpessg nvelst; feszltsgek, szorongsos llapotok oldst; pozitvabb lelki belltottsgot.
Tncmeditci
Az ismtlõdõ, ritmusos mozdulatok meditatv llapotba juttatjk az embert. Ezt az llapotot elrhetjk egy temps - gondoljunk pl. a grgk krtncra - vagy egy lass mozdulatsor ismtlsvel is - ilyen a knai Tai Chi vagy az indiai jga. A modern ember jra felfedezte a tncban, mint meditcis tevkenysgben rejlõ lehetõsgeket. A tnccal knnyebb a mindennapok feszltsgeit feldolgozni, betegsg esetn pedig felgyorsulhatnak a szervezet ngygyt folyamatai.
A tncmeditci stlust nlklzõ szabad tnc. A tncos ktttsgek nlkl ptkezik - a test-llek-szellem tkletes harmnijban - mindabbl a mozdulatkincsbõl, amit lete sorn sszegyûjttt, illetve, ami a tudata mlyrõl, az õsi mozdulat-emlkekbõl a felsznre tr. Ebbe a "kincsbe" beletartozhatnak olyan, egymstl ltszlag tvol ll mozdulat-elemek, amelyeket a spanyol flamencban, az orientlis tncban (hastncban) vagy a knai Tai Chi-ban fedezhetnk fel.
Transzcendentlis meditci
A transzcendentlis meditcit Maharishi Mahesh Yogi indiai szrmazs fizikus, vdikus tuds vezette be nyugaton 1957-ben. Maharishi azzal a szndkkal hagyta el Indit, hogy a meditcit a vilg minden tjn npszerûv tegye. A hetvenes vek kzepre tbb mint hrommilli ember ismerkedett meg a meditcival, mra pedig tbb mint hatmillian sajttottk el a transzcendentlis meditci programjt.
Maharishi kvetkezõkpp jellemzi a TM-et: "A Transzcendentlis Meditciban a tudatos elme a tudatossg nmagra irnyul llapotba kerl, ez az emberi tudat legegyszerûbb formja, itt a tudat csak nmaga fel nyitott. Eredmnyeknt a gondolkods s a cselekvs spontn mdon egyre nagyobb sszhangba kerl a termszeti trvny evolcis erejvel. A Transzcendentlis Meditci az az eljrs, amely a legalapvetõbb szint feleleventsvel lehetõv teszi, hogy minden egyn lete a teljessg mltsgra emelkedjk, amelyben a tkletes egszsg, boldogsg s siker a mindennapi let termszetes jellemzõi."
A transzcendentlis meditci egyszerû, termszetes, knnyen elsajtthat mentlis technika, melyet 15-20 percig kell gyakorolni minden nap, reggel s este, knyelmes lõ helyzetben, csukott szemmel. A technikt brki knnyedn elsajtthatja. Mindenfle kultrj, valls s neveltetsû emberek gyakoroljk a vilg minden tjn. A tudsok is tanulmnyozni kezdtk a meditci hatst. A program hatkonysgt tbb mint 600 tudomnyos kutats igazolja, olyan neves kutatintzetek, egyetemek kzremûkdsvel, mint a Harvard, a Yale, a Stanford, vagy a UCLA.
Tudjon meg tbbet a tmrl a nana.hu segtsgvel! Kattinson ide: http://www.nana.hu
|