Meditáció 3.
2005.02.03. 18:16
Utazás benső világunkba Gyakran előfordul veled is, hogy azt sem tudod hol áll a fejed, annyi mindenre kell figyelned egyszerre? Gondolataid össze-vissza csaponganak a munkahelyi feladatok és a befizetetlen számlák között? Semmi pánik, lazíts meditációval!
harmadik rész
A meditáció speciális fajtái
Autogén tréning
A meditációhoz hasonlóan ez is önálló relaxációs gyakorlat. Segít, hogy optimális formába hozzuk magunkat vizsga előtt, mielőtt a volánhoz ülünk, nyilvános szónoklat előtt és még ezernyi szituációban. Ha az ember elsajátítja az autogén tréning tudományát, ezzel gyorsan meg tudja szűntetni a stresszhatásokat, a feszültséget, és elegendő lesz 15-20 perc a teljes pihenéshez, az erő visszanyeréséhez.
Az autogén tréning olyan egészségmegőrző, betegségmegelőző és gyógyító módszer, eljárás, amely az izomtónus szabályozásán alapszik. A különböző izomcsoportok ellazításán, a testrészek, szervek melegedésén, valamint a légzést és szívműködést szabályozó gyakorlatokon keresztül hat a központi idegrendszerre - az agyra. Önmagában is pihentető, frissítő hatású. Lelkileg kellemes érzelmi állapotot, feszültségmentes nyugalmat jelent.
A módszer rendszeres használatával elérhetjük a testi fájdalmak csillapítását; alvászavarok megszüntetését; a koncentrációs képesség, memória javulását; a tanulási képességek fejlesztését; a testi-lelki-szellemi aktivitási szint, teljesítő-képesség növelését; feszültségek, szorongásos állapotok oldását; pozitívabb lelki beállítottságot.
Táncmeditáció
Az ismétlõdõ, ritmusos mozdulatok meditatív állapotba juttatják az embert. Ezt az állapotot elérhetjük egy tempós - gondoljunk pl. a görögök körtáncára - vagy egy lassú mozdulatsor ismétlésével is - ilyen a kínai Tai Chi vagy az indiai jóga. A modern ember újra felfedezte a táncban, mint meditációs tevékenységben rejlõ lehetõségeket. A tánccal könnyebb a mindennapok feszültségeit feldolgozni, betegség esetén pedig felgyorsulhatnak a szervezet öngyógyító folyamatai.
A táncmeditáció stílust nélkülözõ szabad tánc. A táncos kötöttségek nélkül építkezik - a test-lélek-szellem tökéletes harmóniájában - mindabból a mozdulatkincsbõl, amit élete során összegyûjtött, illetve, ami a tudata mélyérõl, az õsi mozdulat-emlékekbõl a felszínre tör. Ebbe a "kincsbe" beletartozhatnak olyan, egymástól látszólag távol álló mozdulat-elemek, amelyeket a spanyol flamencóban, az orientális táncban (hastáncban) vagy a kínai Tai Chi-ban fedezhetünk fel.
Transzcendentális meditáció
A transzcendentális meditációt Maharishi Mahesh Yogi indiai származású fizikus, védikus tudós vezette be nyugaton 1957-ben. Maharishi azzal a szándékkal hagyta el Indiát, hogy a meditációt a világ minden táján népszerûvé tegye. A hetvenes évek közepére több mint hárommillió ember ismerkedett meg a meditációval, mára pedig több mint hatmillióan sajátították el a transzcendentális meditáció programját.
Maharishi következõképp jellemzi a TM-et: "A Transzcendentális Meditációban a tudatos elme a tudatosság önmagára irányuló állapotába kerül, ez az emberi tudat legegyszerûbb formája, itt a tudat csak önmaga felé nyitott. Eredményeként a gondolkodás és a cselekvés spontán módon egyre nagyobb összhangba kerül a természeti törvény evolúciós erejével. A Transzcendentális Meditáció az az eljárás, amely a legalapvetõbb szint felelevenítésével lehetõvé teszi, hogy minden egyén élete a teljesség méltóságára emelkedjék, amelyben a tökéletes egészség, boldogság és siker a mindennapi élet természetes jellemzõi."
A transzcendentális meditáció egyszerû, természetes, könnyen elsajátítható mentális technika, melyet 15-20 percig kell gyakorolni minden nap, reggel és este, kényelmes ülõ helyzetben, csukott szemmel. A technikát bárki könnyedén elsajátíthatja. Mindenféle kultúrájú, vallású és neveltetésû emberek gyakorolják a világ minden táján. A tudósok is tanulmányozni kezdték a meditáció hatását. A program hatékonyságát több mint 600 tudományos kutatás igazolja, olyan neves kutatóintézetek, egyetemek közremûködésével, mint a Harvard, a Yale, a Stanford, vagy a UCLA.
Tudjon meg többet a témáról a nana.hu segítségével! Kattinson ide: http://www.nana.hu
|