Ne csak ljnk a gp eltt!
2004.04.11. 23:07
Ne csak ljnk a gp eltt, tornzzunk is!
Ne csak ljnk a gp eltt!
Ne csak ljnk a gp eltt, tornzzunk is!
Aki sok idt tlt a szmtgp mellett, j ha gyel j pr dologra, komputerrel, komputeren dolgozni ugyanis fraszt. Fontos a j minsg monitor, a megfelel szk. Clszer az lalkalmatossgot gy belltani, hogy htradlve, kezeinket a karfn nyugtatva is jl lssuk a kpernyt, feliratait.
Lnyeges, hogy knyelmesen elrjk a billentyzetet, knnyedn tudjuk hasznlni az egeret. Idnknt clszer az egr s a billentyzet helyt vltoztatni - a gyakran s fknt az egyhangan ismtld mozdulatok hossztvon krosak az zletekre. Magunktl is rezzk idnknt, hogy fel kell llnunk a gp melll, a szakemberek szerint ezt hsz percenknt clszer megtennnk, mikzben nyjtzkodunk nhnyat s jrklunk pr lpst a szobban, az irodban.
Gondoljunk a szemnk egszsgre is, ezrt tz percenknt pislogjunk nhnyat srbben s nzznk a szoba legtvolabbi pontjaira. Tornztathatjuk a szemnket gy is, hogy elkpzelnk egy nagy ngyzetet magunk el, s hromszor egyms utn megnzzk a kpzeletbeli ngyzet ngy sarkt. Ismteljk meg a gyakorlatot fordtott irnyban is.
Nyakunk izmai elmerevedhetnek, ezrt fontos a nyaktorna. Krzznk lassan, erteljesen le, oldalra s htra hajtva a fejnket legalbb tszr, majd ismteljk meg fordtott irnyban is. Aztn hajtsuk finoman a fejnket a jobb vllunkhoz tszr egyms utn, majd ugyanezt ismteljk meg a bal oldalra is. Kiprblhatjuk az llcssztatst is: cssztassuk a fejnket finoman htra, de kizrlag egyenesen, fggõlegesen ne mozduljon a nyakunk. Tartsuk ki, amg tzig szmolunk s tartsuk vissza a llegzetnket is. Ismteljk meg hromszor egyms utn.
Karjainknak, vllunknak is jl jhet a torna. llva nyjtzkodjunk karjainkat vltogatva a mennyezet fel. Aztn csak egyik keznket nyjtsuk felfel, magunkban szmoljunk tzig, s tartsuk ki. Ismteljk meg ezt a msik keznkkel is. Ezt kveten krzznk vllainkkal hromszor lassan elre, majd htrafel. Majd az szk bemelegtst utnozva - bizonyra sokszor lttuk ezt mr tlk, amikor a startkre kszldnek - lgassuk lazn a karjainkat, s knnyedn rzogassuk a kezeinket vllbl s knykbl. Kzben az ujjainkat is rzogassuk. Csinljuk ezt mintegy tz msodpercig.
Folytathatjuk kztornval. Nyjtsuk elre a karjainkat, csuklnkat fordtsuk lefele, majd finoman s lassan hajltgassuk a csuklnkat hatszor-htszer le s fel. Ezutn krzznk a csuklinkkal hatszor-htszer balra, illetve jobbra. Tornztassuk meg az ujjainkat is. Karjainkat lgassuk lazn a testnk mellett, majd szortsuk lassan klbe a kezeinket, aztn nyjtsuk ki az ujjainkat. Ismteljk meg hromszor. Ez kveten nyjtsuk ismt elre a karjainkat s erteljes klbeszortsokat, tenyrkinyitsokat vgezznk hatszor-htszer. Szksgnk van ers htizmokra is, ezrt nem rt, ha a htunkat is rendszeresen megtornztatjuk. Kulcsoljuk ssze a htunk mgtt a keznket, s kezdjk vatosan mind magasabbra s magasabbra hzogatni, de gy, hogy tartsunk egyenes maradjon. Ezt kveten rzogassuk meg a karjainkat, majd cspre tett kzzel hajolgassunk htra hatszor-htszer, majd vgezznk cspkrzseket. Knykhzsokat is csinlhatunk: knykben behajltott karjainkat emeljk mellmagassgba s hzzuk a knyknket htra ritmikusan ismtelgetve hatszor-htszer. Ezt kveten megismtelhetjk a gyakorlatot lassan is: kitartunk, amg magunkban tzig szmolunk s visszatartjuk a llegzetnket.
Kitallhatunk sajt magunk is kedvnkre val gyakorlatokat - hagyatkozzunk arra, mit rznk: hogyan kellene mozognunk, hogy a sok l munkt ellenslyozzuk. Egy a lnyeg: figyeljnk testnk jelzseire, a valban nagyon fontos megelzsre.
|