Ne csak üljünk a gép előtt!
2004.04.11. 23:07
Ne csak üljünk a gép előtt, tornázzunk is!
Ne csak üljünk a gép előtt!
Ne csak üljünk a gép előtt, tornázzunk is!
Aki sok időt tölt a számítógép mellett, jó ha ügyel jó pár dologra, komputerrel, komputeren dolgozni ugyanis fárasztó. Fontos a jó minőségű monitor, a megfelelő szék. Célszerű az ülőalkalmatosságot úgy beállítani, hogy hátradőlve, kezeinket a karfán nyugtatva is jól lássuk a képernyőt, feliratait.
Lényeges, hogy kényelmesen elérjük a billentyűzetet, könnyedén tudjuk használni az egeret. Időnként célszerű az egér és a billentyűzet helyét változtatni - a gyakran és főként az egyhangúan ismétlődő mozdulatok hosszútávon károsak az ízületekre. Magunktól is érezzük időnként, hogy fel kell állnunk a gép mellől, a szakemberek szerint ezt húsz percenként célszerű megtennünk, miközben nyújtózkodunk néhányat és járkálunk pár lépést a szobában, az irodában.
Gondoljunk a szemünk egészségére is, ezért tíz percenként pislogjunk néhányat sűrűbben és nézzünk a szoba legtávolabbi pontjaira. Tornáztathatjuk a szemünket úgy is, hogy elképzelünk egy nagy négyzetet magunk elé, és háromszor egymás után megnézzük a képzeletbeli négyzet négy sarkát. Ismételjük meg a gyakorlatot fordított irányban is.
Nyakunk izmai elmerevedhetnek, ezért fontos a nyaktorna. Körözzünk lassan, erőteljesen le, oldalra és hátra hajtva a fejünket legalább ötször, majd ismételjük meg fordított irányban is. Aztán hajtsuk finoman a fejünket a jobb vállunkhoz ötször egymás után, majd ugyanezt ismételjük meg a bal oldalra is. Kipróbálhatjuk az állcsúsztatást is: csúsztassuk a fejünket finoman hátra, de kizárólag egyenesen, függõlegesen ne mozduljon a nyakunk. Tartsuk ki, amíg tízig számolunk és tartsuk vissza a lélegzetünket is. Ismételjük meg háromszor egymás után.
Karjainknak, vállunknak is jól jöhet a torna. Állva nyújtózkodjunk karjainkat váltogatva a mennyezet felé. Aztán csak egyik kezünket nyújtsuk felfelé, magunkban számoljunk tízig, és tartsuk ki. Ismételjük meg ezt a másik kezünkkel is. Ezt követően körözzünk vállainkkal háromszor lassan előre, majd hátrafelé. Majd az úszók bemelegítését utánozva - bizonyára sokszor láttuk ezt már tőlük, amikor a startkőre készülődnek - lógassuk lazán a karjainkat, és könnyedén rázogassuk a kezeinket vállból és könyökből. Közben az ujjainkat is rázogassuk. Csináljuk ezt mintegy tíz másodpercig.
Folytathatjuk kéztornával. Nyújtsuk előre a karjainkat, csuklónkat fordítsuk lefele, majd finoman és lassan hajlítgassuk a csuklónkat hatszor-hétszer le és fel. Ezután körözzünk a csuklóinkkal hatszor-hétszer balra, illetve jobbra. Tornáztassuk meg az ujjainkat is. Karjainkat lógassuk lazán a testünk mellett, majd szorítsuk lassan ökölbe a kezeinket, aztán nyújtsuk ki az ujjainkat. Ismételjük meg háromszor. Ez követően nyújtsuk ismét előre a karjainkat és erőteljes ökölbeszorításokat, tenyérkinyitásokat végezzünk hatszor-hétszer. Szükségünk van erős hátizmokra is, ezért nem árt, ha a hátunkat is rendszeresen megtornáztatjuk. Kulcsoljuk össze a hátunk mögött a kezünket, és kezdjük óvatosan mind magasabbra és magasabbra húzogatni, de úgy, hogy tartásunk egyenes maradjon. Ezt követően rázogassuk meg a karjainkat, majd csípőre tett kézzel hajolgassunk hátra hatszor-hétszer, majd végezzünk csípőkörzéseket. Könyökhúzásokat is csinálhatunk: könyökben behajlított karjainkat emeljük mellmagasságba és húzzuk a könyökünket hátra ritmikusan ismételgetve hatszor-hétszer. Ezt követően megismételhetjük a gyakorlatot lassan is: kitartunk, amíg magunkban tízig számolunk és visszatartjuk a lélegzetünket.
Kitalálhatunk saját magunk is kedvünkre való gyakorlatokat - hagyatkozzunk arra, mit érzünk: hogyan kellene mozognunk, hogy a sok ülő munkát ellensúlyozzuk. Egy a lényeg: figyeljünk testünk jelzéseire, a valóban nagyon fontos megelőzésre.
|