Meditci 2.
2005.01.26. 20:28
Utazs bens vilgunkba
Gyakran elfordul veled is, hogy azt sem tudod hol ll a fejed, annyi mindenre kell figyelned egyszerre? Gondolataid ssze-vissza csaponganak a munkahelyi feladatok s a befizetetlen szmlk kztt? Semmi pnik, lazts meditcival!
msodik rsz
A meditci hatsai
Az elmre
A pszicholgusok azt tartjk, hogy az ember mentlis kpessgeinek csupn 5-10 szzalkt kpes kihasznlni. A meditlk krben vgzett vizsglatok arra utalnak, hogy az ntudat kifinomultabb s nagyobb haterej szintjei rhetk el, ami egyttal az elme kpessgeinek teljesebb mrtk kibontakozshoz nyjt lehetsget. Ennek eredmnyeknt fejldik az intelligenciaszint (a meditlk kreatv intelligencija azon az letkoron tl is egyre javul, amikor ez a korbbi elkpzelsek szerint mr nem vrhat), finomabb lesz az rzkels, vilgosabb, tisztbb lesz a gondolkods, fejldik a kreativits, alkotkpessg. Kevesebb lesz a tveds s a rossz dnts. A meditci alatt megnyugodott s kitgult ntudat az informcifeldolgozs hatkonysgt is nveli, ami elssorban a tanulsi kpessg, a feldolgozkpessg, a memria javulsban mutatkozik meg.
A meditci fokozott mrtkben cskkenti az idegessget is. Az idegessg gengesget okoz az let minden terletn - fiziolgia, mozgsos-rzkszervi, intellektulis s rzelmi terleteken egyarnt. Az idegessg lelki merevsget is eredmnyez, s gtolja a kreativitst. Ezrt azt vrhatjuk, hogy az idegessg cskkensvel bels forrsaink az let minden terletn jobban kiaknzhatv vlnak.
A fiziolgira Mr az 1970-es vek elejn vgzett vizsglatok meglep eredmnyeket hoztak. Legszembetnbb volt az anyagcsere vltozsa, amely a meditci alatt tizenhat szzalkkal cskkent. Ez az adat rendkvli, ha sszehasonltjuk azzal, hogy a legmlyebb lomban is - az alvs tdik-hatodik rjban - az anyagcsere cskkense ennl lnyegesen kisebb, mindssze nyolc-tz szzalkos. Az anyagcsere ilyen mrv cskkense is arra utal - objektv, tudomnyos mdszerrel bizonytva -, hogy a meditci alatt valban mly szervezeti nyugalom jn ltre, amely alapjt kpezi a mly lelki nyugalomnak.
A lgzs vizsglata is ezt tmasztja al. A meditci alatt a percenknti lgzsszm jelentsen cskken, ami az idegrendszer s az izmok ellazulst s nyugalmt jelzi. Ugyanakkor a szv munkja is kifejezetten cskken, s az artris vrnyoms is alacsony szinten maradt a vizsglatok idejn.
rdekes biokmiai vltozsokat is tapasztaltak a meditci alatt. A legszembetnbb eredmnyt mutatta a vr tejsavszintjnek a vltozsa, amely igen nagy mrtkben - majdnem 100 szzalkkal - cskkent, s a meditci utn is alacsony maradt egy ideig, majd ksbb ismt emelkedni kezdett. A tejsav (laktt) szint cskkensnek igen kedvez pszicholgiai hatsai vannak. Megllaptottk, hogy a szorongsos neurzisban szenved szemlyekben s stressz-hatsokra a vrben a tejsavszint jelentsen emelkedik. Azt is kimutattk, hogy a magas vrnyomsban is emelkedik a vr tejsavszintje, s a meditci alatt cskken tejsavszint mind a magas vrnyoms cskkensnek, mind a szorongs megsznsnek elidzsben jelents lehet, s valsznleg a meditci ellazulst kivlt hatsnak is egyik fontos tnyzje.
Az egyb biokmiai vltozsok kzl megemltjk a meditci eredmnyeknt az egyik f mellkvesekreg-hormonnak, a kortizolnak a cskkenst. Selye Jnos vizsglataibl ismert, hogy stressz hatsra a kortizol nagy mennyisgben kpzdik. Az alacsony kortizolszint a szoksosnl jval mlyebb relaxcit s nyugalmi llapotot jelez.
|