Takarítás
2004.04.10. 23:52
Többet ésszel...
A takarítás terén egészen más problémákkal szembesül egy városi lakásban élő szingli, mint egy kertes házban lakó, sokgyerekes család. Ráadásul a renddel és a tisztasággal kapcsolatos elképzeléseink sem egészen egyformák. Javaslatainkat tehát ne vegyék készpénznek, inkább csak tájékoztatásnak. Mindenki hozott magával bizonyos megszokásokat a szülői házból, legtöbbünknek kialakult a saját takarítási rutinja, mégis úgy gondoljuk: tudunk újdonságokkal szolgálni! Milyen gyakran szokás takarítani? - Minden nap tegyünk magunk után rendet a konyhában és az étkezőben, söpörjük össze a földre hullott morzsákat, a fürdőszobát töröljük fel, az előszobából tüntessük el a cipőről lehullott sarat, homokot stb. - Hetente porszívozzunk ki, vagy söprörjünk össze az egész lakásban, beleértve a lépcsőházat és a bejárati ajtó környékét is, és ne maradjon ki a terasz, erkély sem. Töröljük le a port a bútorokról, képekről, apróságokról, csecsebecsékről. - Háromhavonta (vagy ahogy ízlésünk, illetve a lakás állapota ezt megkívánja) rendezzünk nagytakarítást, amibe beletartozik az ablakok és az ajtók, a redőnyök, rácsok lemosása, a függönyök kimosása, a szőnyegek, párnák és kárpitos bútorok tisztítása. Miben jó takarítani? - Takarítás ürügyén se legyünk elhanyagoltak, ápolatlanok, sőt egy vidám, színes "takarító szerelés" kimondottan jó hatással lehet a kedélyünkre. - A mindennapos, apró takarítás nem igényel különleges öltözéket. - A nagyobb lélegzetű takarításhoz érdemes kényelmes, lapos sarkú cipőt és nem túl bő ruhát (a legpraktikusabb a nadrág) magunkra venni, a hajat a szálló portól kendővel, vagy sapkával, kezünket gumi- és cérnakesztyűvel védeni. - Öltözékünkön legyen minél több zseb (a legjobb egy sokzsebes kötény), amelyekben a különféle spray-ket, rongyokat, keféket stb. vihetjük magunkkal. (Jó hasznát vehetjük egy, mindig kéznél lévő kartondoboznak is, amelyben a takarításhoz nélkülözhetetlen szereket és eszközöket tároljuk.)
Figyelem: az otthoni balesetek jelentős része takarítás közben következik be!
A legfontosabb takarítóeszközök: seprű, lapát, kéziseprű, tollseprű, különböző méretű kefék, lehetőleg vászon anyagú rongyok (amit téphetünk régi ágyneműből, abroszból stb.), fogkefe, borotvapenge, kaparókés, smirgli, nylonzacskó a szemétnek (ezzel megspórolhatjuk a szemetesvödörhöz való szaladgálást), különböző erősségű tisztítószerek (kis üvegekbe porciózva), ablaktisztító, bútorfényező, tisztítópor, csempetisztító-szer, dörzsi, szivacsos dörzsi, nyeles felmosó a hozzátartozó vödörrel, porszívó, kéziporszívó (hosszabbítózsinór!). Jól szervezett munka - gyors eredmény - Takarítás előtt gondoljuk végig "stratégiánkat", határozzuk meg a megtisztítandó helyiségek sorrendjét. - Általában az egyszemélyes munka a leghatékonyabb. - Ha segítőink is vannak, osszuk fel a feladatokat, a szervezés azonban mindvégig egy "főnök" kezében legyen, akinek legfontosabb dolga a munka gördülékenységének biztosítása. - Több személy esetén úgy érdemes a munkát szervezni, hogy egymást ne zavarva dolgozzanak; például amíg az egyik a konyhát tisztítja, addig a másik a fürdőt vegye kezelésbe, míg a harmadik a nappaliban porszívózhat. - Ne gépiesen takarítsunk, csak azt pucoljuk le, ami valóban piszkos, a tiszta területeket hagyjuk békében. - A munka megkezdése előtt készítsük elő a helyiségeket: tegyük ki az ajtó elé a szemetesvödröt, a szőnyegeket, a felesleges kacatokat - A helyiséget először "mérjük föl", majd az egyik sarokból elindulva következetesen takarítsunk körbe. Elöszőr függőlegesen, fölülről lefelé haladva dolgozzunk, hogy semmi se maradjon ki, majd vízszíntes irányba haladva takarítsunk tovább.
Mit és mennyi idő alatt?
A "sok kicsi sokra megy" a lakás tisztántartásának nélkülözhetetlen alaptétele. Néhány perc alatt is számos hasznos munka végezhető el! 5 perc alatt: - levihetjük a szemetet és kicserélhetjük a szemetesvödörben a nylonzacskót; - összesöpörhetjük az étkezőasztal környékét, és lemoshatjuk az asztallapot; - kiszedhetjük és elrakhatjuk az edényt a mosogatóból, vagy a mosogatógépből; - bekészíthetjük a szennyes ruhát a mosógépbe. 10 perc alatt: - kiteregethetünk egy adag kimosott ruhát; - két ruhadarabot ki tudunk vasalni; - kimoshatjuk a kádat, a vécét és a mosdót; - megtisztíthatunk egy nem túl piszkos ablakot . Tanuljuk meg, miként lehet "párhuzamosan" szervezni több munkafolyamatot: - tegyük fel főni a húslevest, közben indítsuk be a mosógépet, porszívózzuk ki a nappalit és tegyük rendbe a fürdőszobát; - teregessük ki a ruhát, vasaljuk ki a korábbi adagot, és indítsuk be mosogatógépet; - szedjük ki a tiszta edényeket és rakjuk helyükre őket, tegyük el a kivasalt ruhákat, és terítsünk meg. A segítség kérdése A nagyon elfoglaltak, a nagy lakással rendelkezők, vagy akik csak nem szeretnek a takarítással bajlódni, takarítási problémáik megoldásához gyakran vesznek igénybe külső segítséget, takarítónőt, vagy újabban egyre gyakrabban takarítóférfit. Csalódás mind a két felet érheti, ezért gondoljuk meg alaposan, mielőtt ezt az utat választjuk: - minden lényeges dologban már az első alkalommal meg kell állapodni (munkabér, eltöltött idő, feladatok pontos leírása stb.), - mutassuk meg a különböző háztartási gépek kezelésének módját, - pontosan állapodjunk meg az elvégzendő munkákban, - csináltassunk "próbatakarítást", - lehetőleg ne a barátnőnk takarítónőjét válasszuk, így megóvhatjuk magunkat az esetleges pletykáktól, vagyis attól, hogy "kibeszéljék".
|