Meditci 1.
2005.01.18. 16:54
Utazs bens vilgunkba
Gyakran elfordul veled is, hogy azt sem tudod hol ll a fejed, annyi mindenre kell figyelned egyszerre? Gondolataid ssze-vissza csaponganak a munkahelyi feladatok s a befizetetlen szmlk kztt? Semmi pnik, lazts meditcival!
els rsz
A mkuskerk fogsgban Teendkkel s ingerekkel tlzsfolt letnkben gyakran rezzk gy, hogy agyunk maratoni versenyen vesz rszt. Igyekszik sszefogni minden betervezett feladatot anlkl, hogy kpes lenne igazn koncentrlni brmelyik dologra is. Tovbb nehezti a helyzetet, ha radsul llandan flbeszaktjk munknkat telefonokkal, csengetssel, hangoskodssal, e-mailekkel. Ha hozzszokunk ezekhez a krlmnyekhez, nem kevs id szksges ahhoz, hogy megtanuljuk, hogyan lehet "tiszta fejjel" s sszpontostva vgezni a dolgunkat klnsebb erlkds nlkl.
Mi a meditci? A meditci nem technika, nem mdszer, hanem llapot: megvltozott tudatllapotban trtn utazs bens vilgunkba. A meditc tapasztalat, a bels csend s harmnia tapasztalsa. Clja, hogy lenyugtassa a tudatot s egy helyen tartsa. Ezt leggyakrabban a llegzs tudatostsn keresztl rjk el. Aki kpes megtartani ezt a tudatllapotot meditcijnak "laboratriumi" krlmnyei kztt, fokozatosan megvalstja majd a mindennapi letben is. Ez az elsõ lps a fejlõdsnk tjn.
Hogyan kezdjk el? A meditci nem olyan bonyolult, mint ahogyan azt elkpzeljk a gyakorlsa eltt. Klnbz formi lteznek:
- lgzsmeditci, mely sorn a figyelmnket a be- s kilgzsre sszpontostjuk - mantrameditci, amikor az "OM" szt vagy egy-egy mantrt ismtelgetnk, s erre sszpontostunk - mozgsmeditci, mely a jgban is megjelenik - vizualizci, mely sorn elkpzeljk magunkat egy bizonyos helyen vagy helyzetben.
A meditci els nhny percben szmthatunk arra, hogy ismt megjelennek az sszevissza csapong gondolataink, ilyenkor hirtelen mindenfle esznkbe jut, pldul hogy mit fzznk vacsorra, megvegyk-e azt a szp cipt, amit a kirakatban lttunk, s persze olyanok is, hogy vajon jl meditlunk-e. Ha hagyjuk ezeket a gondolatokat felbukkanni s eltnni, akkor elbb-utbb "elcsendesednek", s sikerl majd nmileg kvlllknt megfigyelnnk - de nem elemeznnk vagy rtkelnnk - azt, amit csinlunk.
Mit tehetnk a megfelel llapot elrsrt? Koncentrljunk a lgzsnkre, vagy a mantrnkra, vagy arra a kpre, amelyet megjelentettnk a fejnkben, s ha ismt elkalandoznnk, akkor megint figyeljnk a lgzsnkre, vagy arra, amirl szl a meditcink. A "kezd" meditlk nemegyszer talljk magukat szemben ezzel a problmval, melyre a megolds csak annyi, hogy jra s jra vissza kell "terelgetni" figyelmnket oda, ahonnan elkalandozott. Fontos, hogy ne erltessnk semmit, mert akkor kevsb lesznk hatkonyak. A meditls egyik legegyszerbb defincija: "cltalan tevkenysg, vagy semmittevs, amely sorn megljk a pillanatot". A varrs vagy a kts ismtld tevkenysgei ellazt hatsak lehetnek, ha nem az lebeg kzben a szemnk eltt, hogy a slnak msnapra el kell kszlnie. Ugyanez vonatkozik a kertszkedsre is, a lnyeg az, hogy ljnk t minden msodpercet, s ne rohanjunk a dolgunkkal.
A meditci elnye - klnsen a lgzsmeditcinak - hogy szinte brmikor s brhol vgezhetjk, akr az irodnkban egy fontosabb trgyals eltt is. Amerikban alkalmaznak egy mdszert, amely segt legyzni a flelmnket, ha sok ember eltt kell beszlnnk azltal, hogy meditcis llapotba juttatjk magukat. Ez azt jelenti, hogy nhny percig a llegzetvtelkre figyelnek.
Ha egyszer megtanulunk jelen lenni a "pillanatban", akkor lehetsgnk lesz a tudatos dntsre, amely hatalmas elnyt jelent felgyorsult tempj vilgunkban. Ennek segtsgvel nyugodtabbak s eredmnyesebbek lehetnk minden terleten, s taln nem nagy befektets ezrt napi 20 perc gyakorls.
Teremtsnk kedvez krlmnyeket Ne legynk se jllakottak, se hesek vagy szomjasak. Gyjtsunk gyertyt, helyezkedjnk el a meditcis szõnyegen. Ajnlatos ltalunk kedvelt illat aromamcsest vagy fstlt getni. A helyisget meditci elõtt szellõztessk ki, a szoba hõmrsklete legyen kellemes, se tl hideg, se tl meleg. ljnk knyelmesen a fldn trklsben vagy jgalsben, esetleg egy fotelban. Hunyjuk le szemnket, llegezznk egyenletesen. Ekkor izmaink ellazulnak, testnkben nincs semmifle feszltsg, szvmkdsnk egyenletes. Gondolataink egyre tisztbbak lesznek, kezdjk elfelejteni a napi rl gondolatokat. Lelknkben nyugalom honol, tadjuk magunkat a bels csndnek. A meditcitl ne vrjunk grcssen vltozst, csak vgyakozzunk r.
Tovbbi egypercesek, archvum: http://www.egyperces.hu
|