Az édességek helye a táplálkozásban 2
2005.01.11. 19:51
Egészségünk megőrzésének egyik eszköze a helyes táplálkozás, ami szélsőségektől mentes, és az egészségi állapotnak, életkornak illetve fizikai aktivitásnak megfelelő mennyiségű energiát, makro-, illetve mikrotápanyagot tartalmaz. A makrotápanyagok közé tartoznak a fehérjék, a zsírok és a szénhidrátok, míg a mikrotápanyagok csoportját a vitaminok és az ásványi anyagok alkotják.
(folytatás)
A csokoládék dúsítására gyakran használt olajos magvakban (mandula, mogyoró) található számos ásványi anyag, vitamin, telítetlen zsírsav és rost mind fontos részei a kiegyensúlyozott táplálkozásnak. Gazdag B1-, B2-, B6- és E-vitaminban, ásványi anyagok közül pedig magnéziumot, káliumot, kalciumot és rezet tartalmaznak számottevő mennyiségben. A B-vitaminok létfontoágúak az idegrendszer működésének biztosításához. Az E-vitamin hatékony antioxidáns (szerepet játszik a szervezetben lévő szabad gyökök káros hatásai ellen való védelemben) és kedvező hatása van az immunrendszerre. A réz, mint nyomelem elengedhetetlen a vérképzéshez és a központi idegrendszer működéséhez. A mogyoró és a kakaó egyaránt jó rézforrásnak számít. Az olajos magvak ezen értékes anyagok mellett számottevő mennyiségben tartalmaznak élelmi rostot is.
A csokoládék dúsítására gyakran használt anyagok energia-, tápanyag- és fő ásványi anyag tartalma 100 g termékre vonatkozóan:
Allergiások is ehetik
A széles választéknak köszönhetően ma már az édességek között olyanokat is találhatunk, amelyek egyes diétára szoruló betegségekben is fogyaszthatóak (pl. diabetikus csokoládé). Manapság szinte már majdnem minden élelmiszerfajta, illetve özetevő képes allergiát kiváltani, arra hajlamos egyénekben. Az allergiákat okozó élelmiszerek között is vannak olyanok, amelyeket az élelmiszeripar (köztük az édesipari termékeket gyártók is) felhasználhat termékeik előállítása során. Ilyen pl. a szója, tejpor, liszt, földimogyoró, adalékanyagok. Az élelmiszerallergiásoknak a mindennapi táplálkozás mellett az édességek kiválasztásában is körültekintőnek kell lenniük. Vannak ugyanis olyan, az élelmiszeripar (köztük az édesipari termékeket gyártók) által felhasznált összetevők, amik a termékeikben akár kimutatható mennyiségben, akár csak nyomokban, de előfordulhatnak. Ilyen összetevő pl. a szója, tejpor, földimogyoró.
Az allergiásoknak ezért az édességek, pl. csokoládék csomagolásán érdemes elolvasni, hogy milyen összetevőket tartalmaz. Előfordul például, hogy a nem mogyorós csokiban is megtalálható nyomokban a mogyoró, de akkor ezt a csomagoláson a gyártó fel is tünteti. Nekik tehát érdemes inkább olyan csokoládét választani, ami garantáltan, még nyomokban sem tartalmaz földimogyorót.
Az allergiások számára még egy hasznos tanács, hogy a Magyar Táplálékallergia és Táplálékintolerancia Adatbank által évente kiadott kis füzetekből tájékozódhatnak arról, hogy melyek azok az édességek, amelyeket 100 %-os biztonsággal fogyaszthatnak tejcukor-, tejfehérje-, glutén-, szója-, tojás-, földimogyoró-, azoszinezékek-, benzoesav és származékai-, kéndioxid és származékai allergia esetén. Ezekben a füzetekben a gyártó cégek garantálják, hogy mely termékeik mentesek az adott allergéntől.
A széles választéknak köszönhetően tehát - kellő körültekintéel - az allergiások étrendjébe is beilleszthető az édeégek fogyasztása.
forrás: Táplálkozás és Tudomány
http://www.egyperces.hu
|