Védekezzen!
2005.01.11. 19:45
A fogamzásgátlásról nem lehet eleget beszélni. Még a felvilágosult 21. században is születnek úgy gyerekek, hogy az anyának fogalma sem volt róla, hogy terhes.
Régen a gyermekáldás elkerülésére csak az önmegtartóztatás, a megszakított közösülés, esetleg a naptármódszer szolgált. 44 évvel ezelőtt oldódott meg az évezredes probléma. A nők milliói dobhatták el a pesszáriumot, a kalendáriumot, amikor az USA gyógyszerészeti intézete engedélyezte az első antibébi tabletták forgalmazását. Mégsem tűntek el végleg a fogamzásgátlás egyéb eszközei. Sőt, azóta egyéb módszerek is születtek. Ugyanis minden nőnek más és más fogamzásgátlás javasolt, még életkortól függően is változó megoldások alkalmazhatók. Dr. Tahy András nőgyógyász főorvos elmondta, kinek mi ajánlott.
Óvszerrel
A gumi óvszer azért javasolható, mert semmilyen biológiai funkcióba nem "nyúl bele". Ráadásul megvéd a szexuális úton terjedő betegségektől. Fiatalok körében főleg azért ajánlott, mert a szexuális úton terjedő betegségek, mint például az AIDS és a humán papillóma vírus terjedését is gátolja. Ez utóbbi az első olyan vírus, amelyről bebizonyosodott, hogy méhnyakrákot okoz. Egyes statisztikák szerint a kórokozóval 30, mások szerint 70 százalékban fertőzött az ifjúság. A nem megfelelő szexuális higiéné és óvszer híján tehát akár rákos folyamat is beindulhat a szervezetben, évekkel a fertőzés után. Erre bizonyíték, hogy ma már sajnos előfordulnak 16-17 éves méhnyakrákos lányok is.
Mi ajánlott? - Tini korban elsősorban az óvszer javasolt, ez megóv a szexuálisan terjedő betegségek ellen is. Sajnos újra felütötték fejüket a klasszikus nemi betegségek, mint a szifilisz, a gonorrea, terjed a humán papillóma, és az AIDS vírusa is. Ha a fiatal hosszabb távú monogám kapcsolatot alakít ki, már javasolható a fogamzásgátló tabletta. Szedését nem érdemes korhoz kötni, ha arra gondolunk, mennyi negatív hatása lehet egy nem kívánt terhességnek. - A változókor előtt óvatosan kell bánni a hormontartalmú fogamzásgátlókkal, főleg az ösztrogénnel, mivel egészségügyi problémákat okozhat (szív- és érrendszeri betegségek, jóindulatú burjánzások). Ezért javasoltak inkább a méhen belüli eszközök vagy az injekciós fogamzásgátlás. Megoldható a kérdés tablettával is. Két gesztagén tartalmú gyógyszer együttes alkalmazásával például a fogamzásgátlás mellett elérhető a jó ciklus szabályozás is.
Tablettával
A legnépszerűbb fogamzásgátló az ún. antibébi tabletta. A fejlett gyógyszeripari kutatásoknak köszönhetően az új generációs fogamzásgátló tablettáknak már nagyon alacsony a hormontartalma, mégis igen megbízhatóan védenek a nem kívánt terhesség ellen. A gyógyszergyárak minden évben újabb és újabb tablettákat dobnak piacra. Ezeknek a felírását feltétlenül a kezelőorvosra kell bízni. Ő tudja csak megmondani, hogy a páciens számára a széles választékból melyik a legmegfelelőbb. Léteznek már olyan tabletták is, melyek szoptatás alatt is szedhetőek, vagy éppenséggel a változókor környékén javasoltak. A tablettát szedő hölgyeknél az évente amúgy is javasolt rákszűrés mellett májfunkciós laborvizsgálatot is végeznek, illetve trombózisra való hajlam esetén az ún. Leyden-mutáció teszt elvégzését javasolják.
Spirállal
A méhen belüli fogamzásgátló eszköz igen jó módszer azoknak, akik már szültek. A köznyelvben csak spirálként emlegetett eszköz több oldalról is gátolja a fogamzást. Általában a fém már anyagában öli a spermiumokat, a méh nyálkahártyáját idegen test reakcióval teszi alkalmatlanná a petesejt befogadására, de még az ovulációt is gátolja. A spirált mindig nőgyógyász szakorvos választja ki, javasolja és helyezi fel. Létezik olyan hormont tartalmazó méhen belüli fogamzásgátló is, amely mindennap ugyanannyi gesztagént bocsát ki magából. Ez olyan hölgyeknek is javasolható, akiknek vérzési rendellenességük, jóindulatú méhfali vagy nyálkahártya burjánzásuk van. Léteznek még hüvelyben használható fogamzásgátló kúpok, habok, gélek, pesszáriumok is. Ezek használata kicsit macerás, ezért csak olyan párkapcsolatban javasolt, ahol alkalmazásuk nem megy a szexualitás rovására.
Hüvelyi filmmel
Legnagyobb - ősztől már nálunk is kapható - újdonság a hüvelyi film, amelyet havonta egyszer kell felhelyezni a hüvelybe, ahol annak nyálkahártyájára feltapad. Fogamzásgátlási hatása megegyezik a tablettákéval, azaz folyamatosan gátolja a peteérést. Jóval kisebb dózisban tartalmazza ugyanakkor a hatóanyagot, amely főleg helyben fejti ki hatását.
Injekcióval
A talán legkényelmesebb injekciós fogamzásgátlás is elérhető már Magyarországon. Ez három havonta egy bőr alá juttatott injekciót jelent. Mellékhatásaként a ciklus általában elmarad, vagy csak jelzésszerű. Ilyenkor természetesen nem kerül a szer használója menopauzába. Az injekció ugyanis csak a célszerv (a méh) hámjának funkciójára hat. Szoptatás vagy változókor környékén is lehet alkalmazni, és kifejezetten javasolt jóindulatú méhburjánzás, mióma jelenléte esetén, mivel pontosan azzal a hormonnal "dolgozik", amely a méh burjánzása ellen hat.
Három napig nem késő Komoly változások történtek az esemény utáni fogamzásgátlás frontján is az elmúlt években. Már a harmadik generációs tabletta került forgalomba, amely nagyon jó eredménnyel vethető be. A gyógyszergyárak segítségével pedig létrejött egy sürgősségi ellátási hálózat is. A nap 24 órájában országszerte elérhetők olyan központok, ahol a sürgősségi tablettákat szakorvos írja fel receptre. Statisztikailag is kimutatható, hogy ennek köszönhetően a nem kívánt terhességek előfordulása csökkent Magyarországon. Lényeges, hogy az esemény után 72 órán belül keresse fel a páciens valamelyik ambulanciát. Minél előbb, annál biztosabb az eredmény. Ne a 71. óra végére halassza a lépést. Ilyenkor már előfordulhat, hogy a tabletta hatása nem lesz megfelelő.
http://www.gyongy.hu/index.php?apps=cikk&cikk=12992
http://www.egyperces.hu
|