Villámfotók
2005.01.02. 21:36
A villámok fényképezéséhez a közhiedelemmel ellentétben nem szupergyors gépre és reflexekre, hanem jó technikára és helyismeretre van szükség. Nézzük mi történik, ha "kezdő" módon fogunk hozzá: jön a villanás, odakapjuk a gépet, és azonnal exponálunk. Az eredmény: a képen a jelenségnek nyoma sincs, ráadásul a fotó valószínűleg rosszul komponált illetve bemozdult lesz.
A gyakorlott fotós egészen másképp nyúl a témához. Először is megvárja a szürkületet vagy az estét, hiszen a világos égbolton cikázó fények nem túl látványosak, ráadásul technikailag igen nehezen megoldhatók. Felállítja az állványt, rá a gépet, felhelyezi a távkioldót, és beállítja a képkivágást úgy, hogy a kép önmagában is látványos legyen. A kompozíció egy igazán jó villámfotónál tehát ugyanolyan fontos szempont, mint egy átlagos tájképnél. Az élességet manuál üzemmódban a végtelenre állítja, és vár! A villámok sokszor csoportosan keletkeznek, az első kisebb villámot több nagyobb követi. A fotós az első villám megjelenése után egyből exponál (2-4 mp-es expozíciós idővel), majd a zár csukódása után újra. Egy nagyobb kártyára 4-5 mp-es expozícióval számolva hosszú percig exponálhatunk folyamatosan. Ez idő alatt szinte biztosan lesz téma a megfigyelt területen. Az eddig leírtak a szürkületi körülményekre vonatkoznak. Jóval könnyebb lesz a dolgunk az éjjel keletkező villámoknál. Az éjszakai felvételeknél akár több perces expozíciós idő is beállítható, mellyel akár több villám is megörökíthető egy képben.
Technikai követelmények Mindenképpen ki kell emelnünk, hogy ez a műfaj csakis komolyabb géppel, megfelelő tartalék telepekkel és kiegészítő felszereléssel művelhető igazán sikeresen. Expozíció: az expozíciós idő még nappal is legalább 2-3 másodperc legyen, hiszen csak így tudjuk megörökíteni a kívánt látványt. Állítsuk a rekeszt maximálisra! A 22-32 rekesznyílással már elhúzható az expozíciós idő. Ha ez sem elég, félszűrővel illetve polárral csökkenthető a fényerő. Használjunk állványt! A több másodperces expó csak így - és kioldózsinórral vagy késleltetett kioldással - valósítható meg bemozdulás nélkül. A digitális gépek óriási előnye a filmessel szemben, hogy az "üres" fotókat minden gond nélkül letörölhetjük a gépről, és így kidobott pénz és nyersanyag nélkül fotózhatunk. Korlátot igazán csak a gép energiaellátása jelenthet. A több órás fotózás és a folyamatos képtörlés közben gyorsan lemerül az akkumulátor. Kapcsoljuk ki az AF-et és az LCD-t, ez jelentősen csökkenti az energiafogyasztást. A hosszú expozíciós idő alatt jelentkező képzaj a zajcsökkentő üzemmód bekapcsolásával és az alacsony érzékenységgel minimalizálható.
http://www.egyperces.hu
|