Villmfotk
2005.01.02. 21:36
A villmok fnykpezshez a kzhiedelemmel ellenttben nem szupergyors gpre s reflexekre, hanem j technikra s helyismeretre van szksg. Nzzk mi trtnik, ha "kezd" mdon fogunk hozz: jn a villans, odakapjuk a gpet, s azonnal exponlunk. Az eredmny: a kpen a jelensgnek nyoma sincs, radsul a fot valsznleg rosszul komponlt illetve bemozdult lesz.
A gyakorlott fots egszen mskpp nyl a tmhoz. Elszr is megvrja a szrkletet vagy az estt, hiszen a vilgos gbolton cikz fnyek nem tl ltvnyosak, radsul technikailag igen nehezen megoldhatk. Fellltja az llvnyt, r a gpet, felhelyezi a tvkioldt, s belltja a kpkivgst gy, hogy a kp nmagban is ltvnyos legyen. A kompozci egy igazn j villmfotnl teht ugyanolyan fontos szempont, mint egy tlagos tjkpnl. Az lessget manul zemmdban a vgtelenre lltja, s vr! A villmok sokszor csoportosan keletkeznek, az els kisebb villmot tbb nagyobb kveti. A fots az els villm megjelense utn egybl exponl (2-4 mp-es expozcis idvel), majd a zr csukdsa utn jra. Egy nagyobb krtyra 4-5 mp-es expozcival szmolva hossz percig exponlhatunk folyamatosan. Ez id alatt szinte biztosan lesz tma a megfigyelt terleten. Az eddig lertak a szrkleti krlmnyekre vonatkoznak. Jval knnyebb lesz a dolgunk az jjel keletkez villmoknl. Az jszakai felvteleknl akr tbb perces expozcis id is bellthat, mellyel akr tbb villm is megrkthet egy kpben.
Technikai kvetelmnyek Mindenkppen ki kell emelnnk, hogy ez a mfaj csakis komolyabb gppel, megfelel tartalk telepekkel s kiegszt felszerelssel mvelhet igazn sikeresen. Expozci: az expozcis id mg nappal is legalbb 2-3 msodperc legyen, hiszen csak gy tudjuk megrkteni a kvnt ltvnyt. lltsuk a rekeszt maximlisra! A 22-32 rekesznylssal mr elhzhat az expozcis id. Ha ez sem elg, flszrvel illetve polrral cskkenthet a fnyer. Hasznljunk llvnyt! A tbb msodperces exp csak gy - s kioldzsinrral vagy ksleltetett kioldssal - valsthat meg bemozduls nlkl. A digitlis gpek risi elnye a filmessel szemben, hogy az "res" fotkat minden gond nlkl letrlhetjk a gprl, s gy kidobott pnz s nyersanyag nlkl fotzhatunk. Korltot igazn csak a gp energiaelltsa jelenthet. A tbb rs fotzs s a folyamatos kptrls kzben gyorsan lemerl az akkumultor. Kapcsoljuk ki az AF-et s az LCD-t, ez jelentsen cskkenti az energiafogyasztst. A hossz expozcis id alatt jelentkez kpzaj a zajcskkent zemmd bekapcsolsval s az alacsony rzkenysggel minimalizlhat.
http://www.egyperces.hu
|