Számla, pénz, kártya
2004.11.30. 18:53
Bár aligha kell bizonygatni, hogy nem érdemes pénzt otthon a szalmazsákban rejtegetni, azért az se mindegy, hogy hol tartjuk a pénzünket, mennyit kapunk érte, és hogyan juthatunk hozzá a legolcsóbban és a legegyszerűbben.
Mire való a folyószámla? A folyószámlával egyszerűbbé tehetjük az életünket, könnyebbé a pénzügyek lebonyolítását. Megléte egyenesen elengedhetetlen, ha állandó járandóságunk van, például munkabért, diákhitelt kapunk. A nagyobb munkáltatók, állami intézmények ugyanis kizárólag számlára való átutalással fizetnek.
Milyen átutalásokat intézhetünk számláról? Intézhetünk rendszeres, állandó összegű átutalásokat, például kölcsöntörlesztést, vagy esetieket, ha csak egy-egy alkalommal kell valahová pénzt átutalnunk. És persze adhatunk felhatalmazást másoknak, például a közüzemeknek, hogy havonta emeljék le a számlánkról a víz-, gáz- stb. díjat. Ilyen esetben megnyugtató lehet, ha meghatározzuk azt a maximális összeget, amit leemelhetnek a számlánkról, így később nem kell keresnünk a pénzünket, ha tévesen érkezett a számla.
Mennyibe kerül? Ez banktól és számlafajtától függ. Mindenképpen érdeklődjünk a bankfiókokban, hogy valóban a legmegfelelőbb konstrukciót tudjuk kiválasztani.
Miért előnyös? Mert a folyószámlán lévő összeg akkor is kamatozik, ha nincs lekötve. Természetesen, ha a rendszeresen befolyó összeg egy része tartósan a számlán marad, akkor érdemes lekötni a pénzt. Ezt a bankok automatikusan megteszik, ha erre felhatalmazást kapnak, így tehát lesz egy "takarékbetétünk" is. De vigyázat, a folyószámla fölött csak az rendelkezhet, akit a szerződés megkötésekor vagy később bejelentettek. A családtagok tehát külön számlát nyithatnak, avagy egyenrangúan rendelkezhetnek a közös folyószámla fölött.
És mikor váltsunk kártyát? Különösen akkor éri meg, ha sokat vásárolunk, hiszen ha bankkártyával fizetünk egy üzletben, akkor belföldön vagy külföldön is díjmentesen tehetjük ezt, anélkül, hogy készpénzt tartanánk magunknál. Az automatából történő készpénzfelvétel azonban általában nem díjmentes, vagyis a készpénz kezelése még a háztartások szintjén is költségekkel jár, amit azonban csökkenthetünk, ha alaposan körbenézünk, és rászánunk egy fél órát, hogy kiszámoljuk, mi mennyibe kerül valójában.
Tudjon meg többet a témáról a Nana segítségével! Kattintson ide: http://www.nana.hu
|