Saját stílusban
2007.01.10. 13:57
A Naphegy egyik ékessége, az 1900-as évek elején épült egyemeletes villa Baumgartner Ferenc építész tervei alapján készült. A történelem viharait átvészelő épületet a Batthyány-család - saját anyagi forrásból - eredeti állapot szerint újíttatta föl 1998-ban, melynek nyomán reprezentatív polgári lakás született.
Nem véletlen, hogy néhány évvel ezelőtt az ausztrál nagykövet több fölkínált lakás közül épp ezt választotta otthonául. A tisztséget pillanatnyilag betöltő Claire Birgin nagykövetasszony is boldog, hogy ebben a házban lakhat, ahol, mint megtudtuk, nagyrészt a saját lakberendezési elképzeléseit valósította meg férje hatékony segítségével.
- Remekül érzem magam Magyarországon, és ebben nagy szerepet játszik ez a ház is - mondja a nagykövetasszony. - Amikor először megpillantottam, azt hittem álmodom! A gyerekkori mesék mézeskalácsházát juttatta eszembe. Szinte mesebelinek tűnt a 21-ik század modern, minimal, high-tech és egyéb divatos, ám nem mindig lakályos stílusirányzatai mellett az épület szecessziós stílusa. Csodálatos színvilága, a belső terek elrendezése, beosztása is nagyon kedvemre való.
Tetszik például, hogy négyszintes, így a funkciók emeletenként még jobban elkülöníthetők. A padlástérben lévő hálószobánk a legromantikusabb, ahonnan csodálatos kilátás nyílik a Vár-negyedre. A nagy alapterületű földszinten pedig külön-külön helyiséget foglal el a reprezentációs célokat is szolgáló nappali, ebédlő, kártyaszoba és az ebédlőbe nyíló konyha.
- A terek berendezésében, színek, anyagok, bútorok kiválasztásában mennyire valósíthatta meg a saját elképzeléseit? - Meglehetősen szabadon, mondhatni a tetszésünkre hagyatkozva rendezhettük be a tereket. Főként olyan bútorokat, berendezési tárgyakat cseréltünk ki, amelyek elavultak voltak, s távol állottak a mi ízlésvilágunktól is.
Helyettük igyekeztünk olyanokat választani, amelyek illenek a ház stílusához és egyúttal kényelmesek is, mint például a nappali ülőgarnitúrája. Teljesen saját tervezés alapján készült a már említett hálószoba, mellette a sajátos fürdőszobával. A férjemmel együtt alapvetően fontos szempontnak tartjuk az otthonosság kérdésében a jól megválasztott dísztárgyakat és festményeket is.
- Valóban feltűnően sok festményt látni a lakásban. Saját gyűjtemény, vagy az ausztrál kormány tulajdona? - Főként a saját ízlésünk szerintiek, néhány pedig az ausztrál kormány tulajdona.
- A különleges hangulatú képek azonnal fölkeltik az ember figyelmét, hallhatnánk róluk néhány szót? - Hazánk, Ausztrália csodálatos tájait, színvilágát, vidámságát képviselő kép mellett főként korábbi állomáshelyeimen, mint például Lengyelországban, Belorussziában vásárolt festmények láthatók a falakon.
Azért választottuk épp ezeket, mert drámai erővel fogalmazzák meg a kelet-európai változásokat. Mindkettőnk kedvence az egyik híres belorusz kortárs festő munkája, Kelet-Európa elrablása. Mint megtudtuk, a művész a saját feleségét ábrázolja bikán ülve, amint összes vagyontárgyával menekül.
- A berendezési tárgyak személyes darabok, amelyek önökkel együtt utaznak egyik állomáshelyéről a másikra, vagy az adott ország kínálatából valók? - A festményeket, dísztárgyakat, könyveket és a személyes tárgyakat magunkkal hoztuk, néhány Moszkvában vásárolt szőnyeggel együtt. Más dolgokra Magyarországon leltem, például a bútorokat is itt rendeltem. Az egyik gazdag választékú szőnyegboltból való a földszinten lévő, nagy felületű szőnyeg.
- Hasonlít-e az otthoni, Ausztráliában lévő lakásuk atmoszférája, berendezése, színvilága az itt láthatóhoz?
- Akad néhány hasonlóság a két ház között. Például a Canberrában található otthonunk előtere bíborvörös színű, az itteni narancs-vöröses árnyalatú. Olyan barátságos hangulatú enteriőrt szerettünk volna teremteni, amelyben az emberek otthon érzik magukat, és így önmagukat adhatják. Emellett fontos, hogy a környezet egyúttal érdekes is legyen, sok látnivalóval ajándékozva meg látogatóinkat, vendégeinket.
- Ahány helyiség, szinte annyi színvilág, például perzselő narancs látható a fogadó-előszobában, kék színű a háló, semleges árnyalatú a nappali és így tovább. Miért?
- A fogadótér narancs-vöröses árnyalatával azt szerettük volna elérni, hogy házunkba lépve a zord téli napokon is szinte elárassza látogatóinkat az ausztrál éghajlatot jellemző miliő, amely szeretet sugároz. A nappali pedig azért lett semleges színű, mert a három emelet magasba ívelő tér falai így nem vonják el a figyelmet a festményekről. A hálószobánk kék árnyalatát talán az inspirálta, hogy lévén a ház legfelső emeletén, olyan mintha a felhők között járva, a mennyországban lebegnénk.
- Bizonyára társasági és egyéb eseményeknek is sokszor otthont adnak. - Valóban, a ház gyakran szolgál különböző események helyszínéül, s ez mindig nagyon jó érzés, hogy ilyen gyönyörű helyre hívhatom a vendégeket. A házról azt még el kell mondanom, hogy tökéletes mása Kálmán Imre zeneszerző Ausztriában található, tiroli otthonának. Ezért is rendeztem szeptemberben a zeneszerző tiszteletére úgynevezett "gasztronómia operettet". Miközben a vendégek ausztrál ételeket és borokat kóstolhattak, Kálmán Imre zenéje szólt.
- Ön szerint milyen az ideális otthon? - Az a hely, ahol az ember teljes biztonságban érezheti magát. Menedék, ahol saját magát adhatja, ahol boldog lehet.
Szerző: CZEGLÉDI CECÍLIA; fotók: DARABOS GYÖRGY
Tegye otthonát barátságosabbá a Lakáskultúrával! Katt ide!
További egypercesek, archívum: http://www.egyperces.hu
|