A négyszög körösítése
2007.01.10. 13:47
A "szokásos" kör négyszögesítése helyett az alábbiakban a négyszög körösítését követhetjük nyomon: a már elkészült, szögletes terekből Illés Attila belsőépítész ugyanis íveset tervezett. Fiatal vendéglátóink már előző, panelbeli lakásuk átalakítását is rábízták, s minthogy munkájával elégedettek voltak, a réginél jóval nagyobb alapterületű, újabb otthonét is rátestálták.
- A megrendelők a lakást minden változtatás nélkül vették birtokba vették, de néhány hónapos "próbalakás" után kikristályosodott bennük, hogy mit szeretnének változtatni - tudjuk meg a belsőépítésztől. - Kikötésük mindössze annyi volt, hogy legyenek barátságos, tágas enteriőrök, amelyek intenzív kapcsolatban állnak a terasszal, illetve a kerttel, hogy a lakásba lépve érezzük úgy, mintha a konyha-étkező-nappali hármasa a teraszra, illetve a kertre fókuszálna. A bútorok tekintetében pedig a ma divatos, modern irányzatoktól elzárkózva a könnyed vonalvezetésű, ám időálló, polgári jellegű darabokat részesítették előnyben. S amikor a közös konzultációk eredményeként megszületett a koncepció, az átalakítás idejére bérlakásba költöztek.
- Gondolom, eredetileg a terek részben szeparáltak, illetve hagyományos, azaz szögeletes kialakításúak voltak. - Kétségtelen, hogy egyetlen ívelt falszakasz sem volt a lakásban. Ám ahhoz, hogy a kint és a bent egysége minél magasabb szinten valósuljon meg, célravezetőnek találtam íves "burokba" foglalni az eredetileg is egy térben lévő, ám hagyományos kialakítású konyha-étkező-nappali hármasát. Ezen belül a konyha eredeti méretét csökkentettük a nappali-étkező javára, illetve a nappali tágasságát növelendő az ívekkel lecsíptünk egy keveset a háló- és a fürdőszoba teréből.
- Izgalmas, ahogyan a tér ívelését a mennyezeti világítás hangsúlyozza, a méretre készült, beépített vitrines polcrendszer pedig látványosan erősíti. - Valójában az íves álmennyezet vonalát mintegy "kíséri" a csőkígyó adta indirekt világítás, amelyet a körív vonalát követő, favázú, nádbetétes keretekkel takartunk. A meglehetősen nagy, ívelt falfelületet pedig részben kazettás osztású, saját tervezésű polcrendszerrel hasznosítottuk. És hogy a látványát még mozgalmasabbá tegyük, több "trükköt" is alkalmaztunk. Az egyik, hogy a polcokat ajtókkal "vitrinesítettük", mégpedig az ív követése miatt csíkokra vágott üvegbetétekkel, továbbá hogy ezek a vitrinek rejtett halogénvilágítást kaptak. A három sorban elhelyezett, üvegkazettás részt pedig alul és felül mintegy közrefogtuk a fonott bőrrel borított vitrinajtókkal. Ezzel lágyítottuk a hűvösséget sugalló üveg látványát, egyúttal változatossá, játékossá tettük a beépített polcrendszert is. Az már csak ráadás, hogy valamennyi vitrinajtó fogantyúja egyöntetűen bőrből készült.
- Az íves, vitrinekkel benépesített falfelületet mintegy osztja, és egyúttal meg is töri a szórakozató elektronikának kialakított, speciális polcrendszer, amely leheletnyi modern hangvételt hoz az enteriőrbe. Ám az egyedi tervezésű és kivitelezésű, beépített bútoroknál maradva: a konyhabútor sem mindennapi. - A megrendelők kívánságának eleget téve a konyhabútor megtervezésénél is kerültük a modern megfogalmazást, inkább időtálló formavilágot alkalmaztunk. Ezért lett a kőrisből készült frontfelület "profilírozott". Amellett, hogy így kissé rusztikus hatást kelt, patinázott felületkezeléssel az erezete is hangsúlyossá vált. A térérzetet pedig azzal növeltük, hogy falsíkba helyeztük, az étkezőrész szintén egyedi tervezésű tálalójával együtt. A konyhabútor hangulatát megőrzendő a munkapult és a felső szekrénysor közti falat nem csempével, hanem a fal színével harmonizáló, semleges hatást keltő, festett üveglappal borítottuk. A konyha terét és látványát a nappalitól a magasított peremű, marhabőr bevonattal díszített munkapulttal választottuk el, amely egyúttal bárpult, átadó és étkezőpult is.
- A mobil bútorok, mint például a nappali kétféle ülőgarnitúrájának a kiválasztását is rád bízták? - Nemcsak a nappali, hanem az étkező berendezését is én választottam, illetve terveztem. Minden esetben a visszafogott, időálló elegancia volt a fő szempont, hogy minden darab legyen úgymond klasszikus és kényelmes. A tévésarok térbe helyezett ülőgarnitúrája talán egy kicsit modernebb hangvételű, ám rendkívül kényelmes.
- A hálóból és a fürdőből lecsípett ívek domború oldalát is ötletesen hasznosítottad. - Az ív mentén helyeztem el a hálóban a gardróbszekrényt, a fürdőben a sarokkádat és a mosdót, valamint a szaunát. A hálóban a görgős gardróbszekrény-ajtókat pedig sűrűszövésű nádbetéttel díszítettem. A szobányi alapterületű fürdő és a háló közé impozáns, a víz hangulatát idéző, színes tiffany üveggel kombinált, hármas osztású átjárót iktattam, amely rendkívül látványos mindkét térből szemlélve.
- A nappali-étkező-konyha ívének másik oldalán a gyerektraktus kapott helyet. - A gyerekszobát a szintén "klasszikusnak" számító, skandináv jellegű fenyőbútorokkal rendezték be a háziak, én a gyerekszobához tartozó fürdőszoba kialakításában és bebútorozásában vállaltam szerepet. Ezúttal a visszafogottan színes, játékos burkolat és a praktikusan használható, világos színű beépített bútorok kerültek előtérbe. Olyan fürdőszobát terveztem, amelyben a még pelenkázandó legkisebb is éppen oly jól érzi magát, mint néhány évvel idősebb testvérei.
Szerző: Czeglédi Cecilia; fotók: Darabos György
Forrás: Lakáskultúra
További egypercesek, archívum: http://www.egyperces.hu
|