Kérdezd az anyukád
2007.01.10. 13:40
Talán nem is gondolnád, hogy a legjobb betegségmegelőzés ingyenes: beszélj a mamáddal a családi kórtörténetekről. Ha tisztában vagy vele, milyen kockázatokkal kell számolnod, könnyebben kivéded a bajt.
Hasznos információkra tehetsz szert, ha megkérdezed anyukádat a családodban előfordult betegségekről. Sok testi nyavalya, illetve az irántuk való hajlam ugyanis sajnos öröklődik. A beszélgetés alapján rajzolj családfát: írd bele, melyik rokonod hány éves kort ért meg, és milyen panaszai voltak. A kockázat többszörösére nő, ha az egyik vérvonalban sűrűbben fordul elő ugyanaz a betegség - mondják az orvosok. Ez persze még nem jelenti azt, hogy nálad is kialakul az adott probléma. Egészséges életmóddal és rendszeres szűrővizsgálatokkal sok minden kivédhető.
Mikor jelentek meg az első ráncaid?
Fontos hiúsági kérdés: ha az édesanyádnak mostanáig sima volt a bőre, akkor neked sem kell aggódnod. Ha viszont már régóta küzd a ráncaival, neked is azonnal el kell kezdened a megelőzést. Használj fényvédő nappali krémet, napozz minél kevesebbet, és tedd le a cigarettát. Emellett fogyassz sok halat, a benne lévő omega 3 zsírsavak ugyanis bársonyos puhán tartják a bőrt.
Eltörött már valamid?
Ha az édesanyád különböző töréseket kezd sorolni, az gyenge csontozatra és az időskori csontritkulás veszélyére utal. Ugyanez igaz, ha a nagyinak púpja van. Ha az anyukád és a nagymamád is csontritkulásban szenved, a te esetedben megháromszorozódik a dolog esélye. Általánosságban igaz, hogy harmincöt éves kortól csökken a csontok stabilitása, ügyelj hát a kalciumban gazdag táplálkozásra, és tartózkodj mindennap legalább negyedórát a friss levegőn, hogy tested a kalcium elraktározásához szükséges D-vitamint elő tudja állítani. A csontok egészségének megőrzéséhez elengedhetetlen a rendszeres mozgás is.
A jó hír, hogy egy svéd kutatás szerint a környezeti hatások (szennyezett levegő, dohányzás, sugárzások) kétszer olyan gyakran okoznak rákot, mint a gének. De akkor vajon mi az oka annak, ha egy családban gyakran üti fel a fejét? Szakértők szerint a magyarázat valószínűleg a hasonló életvitel (pl. táplálkozási szokások). Ezért kérdezd meg az édesanyádat arról is, hogyan éltek az érintettek. Ha több rákos megbetegedés is előfordult már a családodban, akkor különösen fontos odafigyelned a rendszeres ellenőrzésre és a szűrővizsgálatokra.
Hogyan vezeted le a feszültséget?
Ha könnyen beleesel a kapkodás csapdájába, és sokat idegeskedsz, kérdezd meg az anyukádat, sok stressz érte-e a terhessége alatt, vagy volt-e olyan drámai esemény, amit fel kellett dolgoznia. Egy angol tanulmány szerint ugyanis a stresszben élő kismamák szervezetéből túl sok kortizol kerül a magzatéba. A kisbaba emiatt felnőtt életében hajlamosabb lesz a stresszre. Ilyen esetben különösen fontos, hogy elsajátíts valamilyen lazító technikát, amellyel levezeted a feszültségedet.
Sokszor fogyókúráztál fiatalkorodban?
Ha minden kocka csokoládé után mardos a lelkiismeret-furdalás, akkor ez anyai örökség is lehet. Persze nem feltétlenül genetikai, hanem tanult. A szakértők szerint a folyton diétázó anyák lányainak nyolcvan százaléka fogyókúrázni akar, ugyanis tudat alatt utánozzák anyjuk viselkedését. Ha az anya mindig boldogtalan volt az alakja miatt, nagy valószínűséggel a gyereke is az lesz.
Van visszered?
Ha édesanyád ezzel a gonddal küzd, akkor érdemes odafigyelni a lábaidra. A kötőszöveti gyengeségre való hajlam és a visszerek kialakulásának kockázata ugyanis örökletes. Főként akkor fenyeget veszély, ha mindemellett sokat kell egy helyben ülnöd vagy állnod. Mozogj sokat, válassz kitartást igénylő sportokat, amelyek tágítják az ereket. A visszér kialakulása hosszú folyamat, ha az első jelnél orvoshoz fordulsz, megakadályozhatod a probléma súlyosbodását.
Volt valaha gyomorfekélyed?
A felnőttek nagyjából egyharmada magában hordozza a heliobacter pylori nevű baktériumot, mely gyomorfekélyt okozhat. Ha a családodban többeknek volt gyomorfekélye, ajánlatos ezt a hírt megosztanod az orvosoddal. A baj kialakulása megelőzhető kiegyensúlyozott, gyomorbarát étrenddel (kerülni kell az alkoholt és a csípős ételeket).
Voltál depressziós?
Talán furcsán hangzik, de bizony a depresszióra való hajlam is öröklődhet. A betegek kereken tizenöt százalékánál volt depressziós az apa vagy az anya. Fontos tudni, hogyan viselkedtek a szülők a depresszív időszakban, és hogyan lábaltak ki a betegségből. Pszichoterápiával és megfelelő gyógyszerekkel gyógyítható a baj.
Mikor kezdődött nálad a változókor?
A lányoknál gyakran hasonló életkorban kezdődik a menopauza, mint az édesanyjuknál. Átlagosan ez ötven-ötvenöt éves korban zajlik, de van, akinél már negyvenöt évesen elkezdődik. Az időpont közeledtével jelentősen csökken a teherbe esés valószínűsége, így ennek tudatában kell gyerekvállalást tervezned.
Őrizd egészséged a Hölgyvilág segítségével! Katt ide: www.holgyvilag.hu
További egypercesek, archívum: http://www.egyperces.hu
|