svnyi anyagok a tpllkozsban 3
2007.01.10. 13:31
MIKROELEMEK
A legfontosabb mikroelemek: vas, rz, cink, fluor, jd, szeln
Vas (Fe) Frfiak esetben 10 mg, nk esetben pedig 15 mg a napi szksglet. Vasat legnagyobb mennyisgben a hsflk, halak, belssg s a tojs tartalmaz. A gabonamagvakban, babonapelyhekben, szraz hvelyesekben, egyes zldsgekben s gymlcskben is jelents mennyisg tallhat, de a nvnyi lelmiszerekbl a vastartalom csak kb. 1-5 %-a szvdik fel, gy az llati eredet lelmiszerek jobb vasforrsnak szmtanak. A vas felszvdst egyes nvnyekben tallhat anyagok (csersav, fittok, nvnyi rostanyagok) cskkentik, mg a C-vitamin elsegti. A vas fontos sszetevje az oxign felvtelrt s a szvetekhez szlltsrt felels n. hemoglobinnak s az izomsejteknek. A vas hinya az egyik leggyakoribb svnyi anyag hiny, melynek kvetkeztben vrszegnysg (vashinyos anaemia), a nvekeds lassulsa s a hszablyozs zavara lphet fel. A vashiny leggyakoribb oka tarts vrzs vagy tpllkozsi hiba. A vegetrinusoknl - mivel k nem fogyasztanak hsflket - gyakoribb a hiny. A spadtsg, hajhulls, a krmk tredezse, fradkonysg, izompanaszok utalhatnak vashinyra. A vashiny kialakulsnak magas kockzata miatt gyermekek esetben nem ajnlott a vegetrinus tpllkozs. A tlzott vasbevitel cskkentheti egyb svnyi anyagok (cink, rz) hasznosulst.
Rz (Cu) A rz szksglet 1,1 mg naponta. F forrsa a teljes rls gabonk, szraz hvelyesek, olajos magvak, halak, belssgek s a csokold. A csokoldt sokan csak rtktelen nassolnivalnak tartjk, pedig 100 g tcsokold a napi rzszksglet tbb mint 60%-t, mg a tejcsokold 27%-t tartalmazza. A rz szksges az enzimek, a csontok, a ktszvet, s a vrsvrsejtek kialaktshoz. Rzhiny hasmenses csecsemknl, vagy felszvdsi zavarok, alultplltsg esetn alakulhat ki, de a vas vagy a cink tbblet bevitele is cskkentheti a rz felszvdst, hasznosulst, aminek legjellemzbb tnete a fradtsg, a br alatti vrzs s a szvmegnagyobbods. A rz tbblet bevitelnek oka lehet a rztartalm ednyek rvn az telek szennyezdse, br ennek kialakuls ritka. Egy rkletes betegsgben, az n. Wilson krban a rz felgylemlik a mjban, ahol krosodst okoz, s a vrkeringssel tovbbjutva egyb szerveket, pl. agyat, szemet is krostja.
Cink (Zn) Frfiak esetn napi 10 mg cink bevitele javasolt, nk esetn kicsit kevesebb, 9 mg is elegend. Tpllkaink kzl legjobb cinkforrsnak a hsflk, a tojs, a mj, az olajos magvak, a teljes rls gabonaflk s a szraz hvelyesek szmtanak. Fontos szerepe van a sejtek regenercijban, a sebgygyuls folyamatban, a nvekedsben. A cink szmos enzim alkotrsze, s szksges az egszsges br fenntartshoz. A cink felszvdst cskkenti a nagy mennyisg kalcium-, valamint vasbevitel. Kevs hst, tojst fogyaszt egyneknl kialakulhat cinkhiny, melynek tnete lehet az tvgytalansg, a lass nvekeds, a hajhulls, a brgyulladsok s a lassan gygyul sebek. A cink tlzott bevitele ritkn fordul el, tnetei kzl a hnys, a hasmens, s az idegrendszeri elvltozsok a legjellemzbbek.
Fluor (F) Az 1,5 mg-nyi napi fluor szksglet nagy rszt ivvzzel s svnyvizekkel tudjuk fedezni. Ezen kvl a teban s a halak csontjaiban tallhat jelentsebb mennyisg fluor. A fluor f szerepe a csontok s fogak szilrdsgnak biztostsa. Ahol az ivvz tl sok fluoridot tartalmaz, elfordulhat tlzott fluorbevitel, aminek kvetkezmnyeknt a fogakon fehr foltok jelennek meg, s a csontok srv, de gyengv s trkenny vlnak.
Jd (I) Felnttek esetn a napi szksglet 0,15 mg. A legjobb jdforrsnak a jdozott s, a tengeri halak, kagylk, halolajok szmtanak. Nlklzhetetlen a magzat testi s szellemi fejldshez, szerepet jtszik az alapanyagcsere szablyozsban s fontos alkotrsze a pajzsmirigyhormonnak. Az asztali s jddal trtn dstsa miatt hinya ma mr csak ritkn fordul el. Jdhinyos tpllkozs kvetkeztben n. jdhinyos golyva jhet ltre, melynek tnetei kzl a pajzsmirigy megnagyobbodsa, a szraz br s a slynvekeds a legjellemzbb. A tlzott jdbevitel kvetkezmnyeknt a pajzsmirigy tlmkdik, azaz tbb pajzsmirigyhormont termel.
Szeln (Se) A napi szelnszksglet frfiak esetben 75 mg nk esetben pedig 60 mg. A gabonaflk szelntartalma fgg a talaj szelntartalmtl is. Emltsre mlt szeln tallhat mg a hsokban, a halakban, a belssgekben is. Amellett, hogy fontos enzimalkot, antioxidns hatsa is ismert, vagyis megkti a szervezetben keletkez, kros hats szabad gykket. A szeln hinya Magyarorszgon ritka. A legtbb szelnhinyos esetet Finnorszgban, Knban s j-Zlandon mutattk ki. A szelnhiny miatt kialakul n. Keshan krra jellemz a gyermekkorban kialakul szvizomgyengesg. A tlzott szelnbevitel miatt kialakul szelenzis legjellemzbb tnetei: a hnys, a haj- s krmelvltozsok, a brtnetek.
Forrs: TUDOMNYOS LETMDTANCSOK Hrlevl Magyar Dietetikusok Orszgos Szvetsge (MDOSZ)
Tovbbi egypercesek, archvum: http://www.egyperces.hu
|