svnyi anyagok a tpllkozsban 1
2007.01.10. 13:28
Gondolta volna?
-50 g mandula elfogyasztsa fedezi a napi magnziumszksglet tbb mint 50%-t! -Egy szelet (30 g) tcsokold a rzszksglet kzel 20 %-t, a frfiak magnziumszksgletnek 10 %-t, a nk esetben 13 %-t tartalmazza! -Egy adag lencsefzelk elfogyasztsval a napi kliumszksglet 30 %-a fedezhet! -Egy adag (10 dkg) sertsmj a frfiak napi vasszksglett fedezi! -Egy adag natr halfil (120 g tkehal) a magnziumszksglet 13 %-t, s a rzszksglet 25 %-t tartalmazza! -50 g sajt (fajttl fggen) a napi kalciumszksglet 25-45 %-t tartalmazza!
TPANYAGOK
A tpllkozsunk sorn szervezetnkbe jut tpanyagokat makrotpanyagokra s mikrotpanyagokra oszthatjuk. A makrotpanyagok csoportjt a fehrjk, zsrok s a sznhidrtok alkotjk, mg a mikrotpanyagok legjelentsebb kpviseli az svnyi anyagok (minerlik) s a vitaminok. Ez utbbiakbl nhny g, mg, illetve egyes esetekben csak pr g szksges, de ebben a mennyisgben nlklzhetetlenek, mivel ezek az anyagok biolgiailag fontosak a szervezet mkdshez. A kiegyenslyozott tpllkozsban a 15-30-55 energia%-nyi "fehrje-zsr-sznhidrt"-arny alapvet fontossg, de ez nmagban mg nem elg. A szervezet zavartalan mkdshez a mikrotpanyagok - vitaminok, svnyi anyagok - megfelel mennyisge s arnya is elengedhetetlen.
SVNYI ANYAGOK
Egy egszsges felntt ember testtmegnek mintegy 4 szzalka svnyi anyagokbl ll, ezek legnagyobb rsze a csontokban tallhat. Attl fggen, hogy a szervezetnek milyen mennyisgben van szksge rjuk, makroelemeknek, illetve mikroelemeknek (nyomelemeknek) nevezzk ket. A makroelemek csoportjba tartoz svnyi anyagokbl napi tbb g, vagy tbb szz mg mennyisg szksges, mg a mikroelemekbl pr mg, vagy g is elgsges. Az svnyi anyagok az anyagcsere szinte minden fzisban fontos szerepet tltenek be. Egy-egy svnyi anyag tbb funkcit is ellt a szervezet zavartalan mkdse rdekben. Az egszsg fenntartshoz, megrzshez minden tpanyagra, gy az svnyi anyagokra is meghatrozott mennyisgben van szksg. Ezt a mennyisget elssorban az letkor, a nem, az egszsgi llapot, s egyes esetben a fizikai aktivits mrtke hatrozza meg. Ha az svnyi anyagok a szksgestl kisebb vagy nagyobb mennyisgben kerlnek a szervezetbe, klnbz betegsgeket, krllapotokat idzhetnek el.
Az egszsges, kiegyenslyozott, szlssgektl mentes tpllkozs eredmnyeknt minden tpanyag elegend mennyisgben kerl a szervezetbe. Biztos sokan rlnnek, ha lenne olyan tpllk, ami minden tpanyagot megfelel mennyisgben tartalmaz, s nem kellene az trendnk sszelltsval foglalkozni. Ilyen tpllk azonban nincs, kivve taln az anyatejet, de ez is csak a csecsemk kb. 6 hnapos korig fedezi a szksgletet.
Az egyes lelmiszerek, telek klnbz mennyisgben, arnyban tartalmazzk a tpanyagokat. Vannak pl. fehrjben, kalciumban, vasban, vagy C-vitaminban stb. gazdag lelmiszerek, amelyek azonban ms tpanyagokbl hinyosak. A tpllkok szles skljt vltogatva szervezetnk minden fontos makro- s mikrotpanyaghoz hozzjut. A vltozatos tpllkozs csakis gy valsthat meg, ha trendnkben minden lelmiszercsoport szerepel. (A napi svnyi anyag szksglet meghatrozs 7-10 nap tlagban rtend, mivel vannak olyan lelmiszerek (pl. mj, szraz hvelyesek, halak, tojs), amelyeket nem fogyasztunk minden nap, gy azok az svnyi anyagok, amelyeknek ezek az lelmiszerek a f forrsai, csak 10 napos tlagban biztosthatak maradktalanul.) Az optimlis tpanyag elltottsg nlklzhetetlen felttele a megfelel testi- s szellemi fejldsnek, az egszsg fenntartsnak, s egyes betegsgek megelzsnek. Az egyensly felborulsa slyos egszsgi kvetkezmnyekkel jr. A "megfelel mennyisg" betartsa azrt nagyon fontos, mert nem csak a hiny, de a tlzott bevitel is kros az egszsgre. A modern tpllkozstudomnyi kutatsok eredmnyei is igazoljk a rgi mondst, mely szerint "Minden mreg s semmi se mreg, a dzis hatrozza meg azt, hogy mi a mreg" (Paracelsus).
Forrs: TUDOMNYOS LETMDTANCSOK Hrlevl Magyar Dietetikusok Orszgos Szvetsge (MDOSZ)
Tovbbi egypercesek, archvum: http://www.egyperces.hu
|