A kényelem szigete
2007.01.10. 13:19
Az egyszerűen berendezett kis lakásban is teremthetünk olyan kellemes zugot, ahol zavartalanul lazíthatunk, pihenhetünk. Nem kell hozzá más, mint visszafogott fények és néhány párna, lehetőleg természetes anyagból.
Variációk: Egyszerű formák, tiszta színek, természetes anyagok jellemzik a képen látható pihenősarkot. Az ülőpad, melynek kényelmét a matracpárna biztosítja, egyben hasznos rakodófelületként is szolgál. Nemcsak dísztárgyakat, hanem a vendéglátáshoz szükséges poharakat, tálcákat is elhelyezhetünk rajta. Sőt, a két elem egymásra állítva könyvespolcként is funkcionálhat
Étkező: A távoli Japán hangulatát idézik a letisztult formák és az élénk színek. Az egymásra helyezett nagy párnák huzatát és a tányéralátéteket filcből varrták. Otthoni elkészítésük sem igényel nagy kézügyességet, bárki bátran próbálkozhat vele
Olvasósarok: A kényelmes és hangulatos kuckó sikere az egyszerűségében rejlik. Alapul egy dobogó szolgál, melyre egy matracpárnát helyezünk. A háttámaszként használt párnák mérete, színe és mintázata különböző is lehet. Ha elegendő hellyel rendelkezünk, akár több elemből is összeállíthatjuk az olvasósarok berendezését
Fotel helyett: Főleg fiatal házasoknak okozhat gondot, hogy hová ültessék a még félig berendezett lakásban a meghívott barátokat. Ezekkel a hatalmas párnákkal megoldhatjuk a problémát, sőt még elismerést is kaphatnak az ötletért. Saját kezűleg elkészíthetők, és ha megengedhetnek némi luxust, válasszanak puha bőrhuzatot!
Csináljuk együtt!
Filcpárna (50x50 cm)
Hozzávalók: színenként 50-50 cm hosszú, 140 cm széles gyapjúfilc, színben hozzá illő gyapjúfonal, vastag varrótű
Így készül: Párnánként 2 különböző színű, 50x50 cm nagyságú filcdarabot kivágunk. A részeket egymásra tesszük, és a gyapjúfonallal rögzítő- vagy pelenkaöltéssel összevarrjuk az oldalait. A negyedik oldal összevarrása előtt beletesszük a filcdarabba a szivacsot vagy a párnatöltést. Kivágunk két 4,5 cm átmérőjű kört a filcből, a párna alsó és felső oldalának közepére helyezzük, majd pár öltéssel rögzítjük.
Bőrpárna (80x80 cm)
Hozzávalók: 2 rész 83x83 cm nagyságú (sertés) velúrbőr (a megfelelő méret miatt vigyünk magunkkal egy papírsablont a vásárláshoz). Ha túl kicsik a bőrdarabok, akkor 4 kisebb négyzetből is össze lehet állítani a párnát. 80 cm hosszú cipzár, bőrragasztó, erős varrócérna, varrógépbe való bőrvarró tű
Így készül: A bőrdarabokat 83x83 cm nagyságúra vágjuk. A megadott méret magában foglal 1,5 cm ráhagyást a varrás és a cipzár miatt. A bőrdarabokat egymásra helyezzük (a színe legyen belül), és az első oldalt csak a végeken zárjuk le 1,5-1,5 centire, a középső 80 centit nyitva hagyjuk. A varrásráhajtásokat balra hajtjuk és leragasztjuk. A cipzár szélét beragasztózzuk, a nyílás hátoldaláról a helyére ragasztjuk, aztán a színéről átvarrjuk. A megmaradt oldalakat lezárjuk, és a varrásokat szétvasaljuk "gyapjú" fokozatra állított vasalóval.
Kárpitozott szivacs és buklépárna 80x80x15 cm nagyságú szivacs, 80x60 cm-es nagypárna, 80x40 cm-es nagy nyakpárna
Hozzávalók: 3 m hosszú, 135 cm széles natúr bukléanyag (1,75 m az ülő-, 1,25 m a hátpárnához) és 85 cm hosszú rozsdabarna bukléanyag (a nyakpárnához). 80x80x15 cm-es habszivacs blokk, 1,75 m hosszú, 150 cm széles, 0,5 cm vastag vatelin (bélésanyag), 5 db 30 cm hosszú, 0,8 mm átmérőjű kötöződrót, natúrszínű pamut varrócérna, hozzá való varrótűvel. Natúr és rozsdabarna cipzár, mindkettő 60 cm hosszú.
Így szabja ki: Mindhárom anyagnál plusz varrásráhagyással, de a középső és a cipzáras oldalaknál hagyjon rá egy kicsit többet!
Ülőpárna: A natúr bukléanyagból és a vatelinből szabjuk ki a tetejét, (egyszer 84x84 cm), az alját (kétszer 84x42 cm) és az oldalakat (négyszer 84x19 cm). Hátpárna: A natúr bukléból szabjunk ki egyszer 120x80 cm-t. Nyakpárna: A rozsdabarna bukléból szabjunk ki egyszer 80x80 cm-t.
Így készül: Ülőpárna: Az oldalsó elemeket varrjuk össze a rövidebb oldalán. A szivacs felső részét varrjuk az oldalához. A hátsó részt középen csak kb. 4-4 centinyire varrjuk össze, a középső hosszú nyílást hagyjuk szabadon. Az elkészült alsó részt is varrjuk az oldalához. A vatelindarabokat ugyanígy állítjuk össze. A vatelint illesszük pontosan a bukléhuzatba, végül rakjuk bele a szivacsblokkot is. Pamutcérnával és nagy fércöltésekkel varrjunk le egy-egy 2 centi széles hurkát a párna felső és alsó szegélyén és az oldalakon. A párna közepét és a négy sarokpontját (19 cm-re a szélétől) jelöljük meg. Hajlítsuk félbe a drótokat, és fentről lefelé bújtassuk bele a hurkába, de ne szúrjuk át vele a huzat hátoldalát. A drótvégeket alul húzzuk meg, és rögzítsük (pl. tekerjük be vastag kartonnal). Végezetül a párna hátsó, középső részét varrjuk be kézzel.
Hátpárna: Varrjuk össze a rövidebb oldalakat, miközben a közepén hagyjunk egy 60 cm hosszú nyílást. Ide varrjuk be a cipzárt, majd zárjuk le az oldalakat.
Nyakpárna: A felső és az alsó szegélyét varrjuk össze, a közepén hagyjunk egy 60 cm-es nyílást. Illesszük be a cipzárt, varrjuk be, majd az oldalakat is varrjuk össze.
Tipp A házi varrógép úgy viszi a bőrt, mint más anyagot, ha a következőkkel van felszerelve: 1. Bőrvarró varrógéptű háromszögű heggyel (átszúrja a bőrt, de nem hajlik meg közben) 2. Cipzárvarró talp (két réteg bőrt is továbbít anélkül, hogy elmozdulnának)
Könyvajánló: Ügyes kezek - Filétechnika (2002, Magyar Könyvklub
Tegye lakhelyét otthonossá a Gyöngy segítségével! Katt ide: http://www.gyongy.hu
További egypercesek, archívum: http://www.egyperces.hu
|