Szpsgmtoszok 2
2007.01.10. 13:07
Igaz vagy hamis? sszelltottunk nhny kzkelet kijelentst a szpsgrl, s megvizsgltuk, hogy mi igaz bellk
Az arctorna feszesti a brt Hamis. A mimikai izmainkat gyakorlatilag egsz nap eddzk. S ezek minl kidolgozottabbak, annl mlyebbre hzdnak a brbe a mimikai rncaink is. Az arcizomzat ugyanis - pldul a lbizomzattal ellenttben - nemcsak a csontok kztt feszl, hanem egy rsze direkt kapcsolatban ll a brrel. gy az arcjtk mimikai rncok kialakulshoz vezet, amelyeket ppen ezrt hvnak nevet- vagy dhrncoknak. A mimikai rncokat csak gy tudjuk eltntetni, ha az alattuk lv izmokat ellaztjuk. Relaxl hatsa lehet egy tget masszzsnak, az autogn trningnek vagy - a mr meglv, mly rncok esetn - a botox-kezelsnek. Egyre tbben ajnljk az arctrninget is, de nincs tudomnyos bizonytka a hatkonysgnak.
A cink nyugtatja a pattanst Igaz. Buli, egy felvteli elbeszlgets vagy az eskv eltt rajtatsszeren kijnnek a pattansok. Elre elmondjuk a rossz hrt, sajnos nincs olyan csodaszer, amely el tudn tntetni valamennyit. De a cinktartalm fedkrmek segtenek. A cinkoxid antibakterilis hats, segti a gygyulst, elfedi a pirossgot s megvdi a terletet a tovbbi irritcitl, pldul az UV-sugaraktl. Ha mr megjelentek: nyissuk ki egy ferttlentett tvel, majd hzzuk szt vatosan a brt, s a kifoly nedvessget trljk le egy paprkendvel. De semmi esetre se nyomkodjuk! Klnben a pattans krl lv brrsz begyulladhat s bevarasodhat!
A zsrget hats csak az edzs harmincadik perce utn indul be Hamis. veken t tartotta magt az a nzet, hogy a zsr-anyagcsere csak harminc perc edzs utn indul be. Idkzben megjelentek olyan tanulmnyok, amelyek szerint a laza, rendszeres, kitartst ignyl mozgs (pl. kerkprozs, futs, kocogs vagy sta) mr az els lpstl kezdve beindtja a test tartalkait. A minl hatkonyabb zsrgets elrse rdekben viszont nem szabad soha sem maximlis erbedobssal edzeni, elg a kzepes, 130-as pulzus. Lehetleg j levegn sportoljunk. Az izmoknak oxignre van szksgk, hogy rendesen tudjanak dolgozni. A rossz levegben besavanyodhatnak az izmok, s lakttot termelnek - ez a tejsav sja, gtolja a zsr-anyagcsert. Akkor inkbb mr tbbet r egy sta a fitneszterem krl. Tipp: kocogs kzben viseljnk rugz talp futcipt, s lehetleg fussunk puha talajon, a folyamatos rzkds miatt ugyanis a br veszthet rugalmassgbl az arcon s a toka krnykn (gy kialakul az gynevezett "kocog arc").
A forr vz lttyedtt teszi a brt Igaz. Aki mindennap sokig fekszik a forr frdvzben, annak bre nemcsak nedvessget s zsrt veszt, hanem a bre alatt elgyenglnek a kollagn rostok is. Ezrt ht redukljuk heti kt-hrom alkalomra a forrvz-orgikat, s ntsnk bele kml olajakat, a vgn pedig zuhanyozzunk le langyos-hideg vzzel.
Aki sokat alszik, hamar elhzik Hamis. A sokat alvk ppen hogy ritkbban kzdenek tlsllyal, mint a keveset alvk. Ez egy amerikai kutats eredmnyeibl derlt ki. A ngy rnl kevesebbet alvknl hetven szzalkkal magasabb volt a kockzata a tlsly kialakulsnak, mint azoknl, akik naponta 7-9 rt aludtak. A meglep eredmny mgtt kt hormon tallhat: a leptin, amely elnyomja az hsget, s az tvgyat csinl grelin. Mivel a rvid jszakk lenyomjk a testben a leptinmennyisget s nvelik a grelinszintet, a test kalrit kvetel magnak a mkdshez.
Tbbet tudhatsz meg errl a Hlgyvilg Teraszon! Katt ide!
Tovbbi egypercesek, archvum: http://www.egyperces.hu
|