Az elvsrlsi jog gyakorlata
2007.01.09. 13:28
Ha laksunk eladst tervezzk, s mr az idelis vev is megvan, akkor igen kellemetlen helyzetet teremthet, ha arra ms, kvlll szemlyt elvsrlsi jog illet meg. Ezzel a krlmnnyel elad s vev ltalban tisztban vannak, kevesen tudjk azonban, hogy ez a specilis korltozottsg mit is jelent pontosan.
Nem rt ezrt mg idben megismerkedni az elvsrlsi jog gyakorlsra vonatkoz legfontosabb elrsokkal.
Az elvsrlsi jog rviden azt jelenti, hogy ha el akarjuk adni az ingatlanunkat, akkor a vevtl kapott ajnlatot elszr az elvsrlsi jog jogosultjval kell kzlnnk. Az ingatlant csak akkor adhatjuk el a vevknt jelentkeznek, ha az elvsrlsra jogosult a kzlt felttelek (pldul r, fizetsi felttelek stb.) alapjn arra nem tart ignyt. Amennyiben a jogosult a kzlt vtelrrt meg kvnja venni az ingatlant, akkor az adsvteli szerzdst vele kell megktnnk.
Elvsrlsi jogot ltrehozhatunk szerzdssel, vagy alapulhat jogszablyon is. Jogszablyon alapul pldul kzs tulajdonban lv ingatlan esetn, amikor a tulajdonostrsakat a tbbiek tulajdoni hnyadra nzve elvsrlsi jog illeti meg. Hasonl a helyzet akkor, ha a fld s a rajta lv plet tulajdonosai klnbz szemlyek. Ilyenkor a fld tulajdonost az pletre, az plet tulajdonost a fldre illeti meg elvsrlsi jog. Trsashzi laksok esetben a trvny f szably szerint nem biztost elvsrlsi jogot a tulajdonostrsaknak, lehetsg azonban van arra, hogy ezt a lakk az alapt okiratban kikssk. Trsashzi laksok vsrlsa eltt clszer teht ttanulmnyozni az alapt okiratot, hogy nincs-e elvsrlsi joga a hzban lakknak.
A sajt ingatlanunkra elvsrlsi jogot termszetesen mi magunk is brkinek a javra kikthetnk. Az erre vonatkoz megllapodst a kivlasztott szemllyel felttlenl rsba kell foglalnunk; tankra, vagy kzjegyz ignybevtelre azonban nincs szksg. A szigor alakszersg csak akkor kvetelmny, ha az elvsrlsi jogot az ingatlan-nyilvntartsba is be kvnjuk jegyeztetni. Ehhez elssorban a jogosultnak fzdik elemi rdeke, hiszen ettl kezdve az ingatlan nem adhat el az tudta nlkl. Fontos mg tudni, hogy ha ugyanazon ingatlanra tbben rendelkeznek elvsrlsi joggal, akkor azoknak, akiknek a jogosultsga trvnyen alapul (pldul a tulajdonostrsak), meg fogjk elzni azokat, akiknek ez a joguk szerzdssel keletkezett.
Fontos megemlteni, hogy az elvsrlsi jog jogosultjai az elsbbsgi vtel lehetsgvel csak akkor lhetnek, ha laksunkat adsvteli szerzdssel kvnjuk rtkesteni. Nincs teht semmi akadlya annak, hogy laksunkat szabadon elcserljk, elajndkozzuk, vagy ppen tartsi, letjradki, illetve rklsi szerzds keretben msra ruhzzuk t. Kzs tulajdon esetben, ha tulajdoni hnyadrsznket valamelyik tulajdonostrsunknak akarjuk eladni, akkor a tbbieket ilyenkor sem illeti meg az elvsrlsi jog.
Az elvsrlsi teherrel fszably szerint teht csak adsvtel esetben kell szmolnunk. Els s legfontosabb lps ilyenkor, hogy a kivlasztott vevtl kapott ajnlatot mg a szerzdskts eltt kzljk az elvsrlsra jogosulttal (kzs tulajdon esetn valamennyi tulajdonostrsunkkal). A kzlsnek rsban kell trtnnie s a kapott vteli ajnlat valamennyi lnyeges elemre ki kell terjednie. Fontos, hogy semmilyen rszletet nem hallgathatunk el, s annak sincs rtelme, hogy az elvsrlsra jogosult kijtszsa cljbl a tnylegesnl magasabb vtelrat, vagy ms elnytelenebb felttelt kzljnk. Ha ugyanis a jogosult erre rjn, akkor utbb akkor is gyakorolhatn az elvsrlsi jogt, ha a kzlt ajnlatunkra eredetileg nemlegesen vlaszolt.
Termszetesen elfordulhatnak olyan esetek, amikor az ajnlat kzlse a jogosult tartzkodsi helye, vagy ms krlmnyei miatt rendkvli nehzsggel, vagy szmottev ksedelemmel jrna (pldul ha egy ingatlannak olyan sok tulajdonosa van, hogy hnapokba telne, amg mindegyik nyilatkozna). Ilyenkor az ajnlat kzlst nem lehet tlnk elvrni, gy ez all a ktelezettsgnk all menteslhetnk. Fontos azonban hangslyozni, hogy ezzel a kivteles lehetsggel semmikppen sem lehet visszalni. A jogosult klfldn tartzkodsa pldul nmagban mg nem mentest, illetve ha nagy is a tulajdonostrsak szma, az ajnlatot akkor is kzlni kell azokkal, akik esetben az nem tkzik nehzsgbe.
A vteli ajnlat kzlsekor a vlaszadsra neknk kell a hatridt megllaptani, azt azonban, hogy ez hny nap legyen, a trvny nem szablyozza. A hatridt ezrt mindig a krlmnyek figyelembevtelvel, gy kell megszabnunk, hogy a jogosult a kzlt szerzdsi feltteleket megfontolhassa s megalapozottan dnthessen arrl, meg kvnja-e venni az ingatlanunkat.
A jogosultnak az ajnlat kzlst kveten kt vlasztsi lehetsge van: az ajnlatot vagy teljes terjedelmben - rsban - elfogadja, s ebben az esetben szerzi meg az ingatlan tulajdonjogt, vagy egyltaln nem l elvsrlsi jogval. Ha a vlaszadsra megszabott hatrid alatt semmilyen nyilatkozatot nem tesz, azt gy kell tekinteni, mintha lemondott volna elvsrlsi jogrl. Ingatlanunkat ilyenkor szabadon adhatjuk el a kivlasztott vevnknek, de csak az eredeti ajnlatnak megfelelen, vagy annl kedvezbb felttelekkel. A fldhivatal a vev tulajdonjogt csak akkor fogja bejegyezni, ha a bejegyzsi krelemhez az elvsrlsra jogosult nemleges nyilatkozatt is becsatoljuk, vagy ha a jogosult nem nyilatkozott, akkor bizonytanunk kell, hogy a nyilatkozatttelre szablyszeren felszltottuk.
Ha az adsvteli szerzds megktse eltt a fent vzolt eljrst nem tartottuk be, s az ingatlanunkat gy adtuk el, hogy arrl az elvsrlsra jogosult semmilyen elzetes tjkoztatst nem kapott, akkor a jogosult - amennyiben ignyt tart az ingatlanra - a brsghoz fordulhat s krheti annak megllaptst, hogy a srelmre megkttt adsvteli szerzds vele szemben hatlytalan. A jogosultnak mr a keresetben meg kell tennie a vteli ajnlatot elfogad nyilatkozatt, s gy az adsvteli szerzds vele fog ltrejnni, az eredeti ajnlatnak megfelel tartalommal. Ms a helyzet persze, ha a vev a szerzdsen alapul elvsrlsi jogrl azrt nem tudott, mert az nem kerlt bejegyzsre az ingatlan-nyilvntartsba. Ilyenkor a jhiszem vev szerzi meg az ingatlan tulajdonjogt, a jogosult pedig csak krtrtst kvetelhet az eladtl.
Dr. Stefanits Pter
Forrs: www.lakaskultura.hu
Tovbbi egypercesek, archvum: http://www.egyperces.hu
|