Nyomelemek már csak nyomokban
2007.01.09. 12:56
Igazából nem is tudjuk, mi bajunk van. Csak a levertséget, a fáradtságot érezzük, s áldjuk az eget, ha elkerüljük a napjainkat megkeserítő náthát vagy a tél végén rendre beköszöntő influenzát.
Persze nincs ember, aki ne hallott volna még a tavaszi fáradtságról és a vitaminhiányról. De mintha nem tudnánk vagy nem akarnánk tenni a megelőzésük érdekében. Az igazsághoz tartozik azonban, hogy a téli hónapokban - még a megnövekedett árukínálat ellenére is - kevesebb a friss gyümölcs és zöldség, amely egyébként nélkülözhetetlen a szervezet vitaminraktárainak feltöltéséhez. A téli hónapokban pedig az emberek többsége - a magyar hagyományoknak megfelelően - a nehezebb, de vitaminban, ásványi anyagokban és rostokban szegény ételek felé fordul, aminek következménye azután jó látható lesz a kabát levétele után.
Hiányzik az utánpótlás
Sokat emlegetjük ez idő tájt az immunrendszert is, amelynek fő feladata lenne elpusztítani az ártalmas organizmusokat, semlegesíteni bizonyos mérgező anyagokat, felhalmozni védekező anyagokat és ellenállóvá tenni a szervezetet a baktériumok, a vírusok ellen. Csakhogy a megfelelően működő immunrendszerhez megfelelő táplálkozásra és az immunrendszer hatékonyságát csökkentő káros tényezők - a stressz, a levegőszennyezés, a dohányzás, a túlzott alkoholfogyasztás - mérséklésére is szükség lenne. Mert ezek nem csupán az immunrendszer működését gátolják, hanem a táplálékkal bevitt ásványi sók és vitaminok hatását is csökkentik.
A tápanyagok eloszlásánál az immunrendszer csak akkor kapja meg adagját, ha az agy, az idegrendszer és más létfontosságú szervek már kellő ellátásban részesültek. Természetes védekezőképességünk tehát nagymértékben javítható, ha az étrendünkben bőven helyet kapnak a vitaminokban, ásványi sókban, valamint antioxidánsokban gazdag élelmiszerek.
Együnk okosabban!
A vitaminokból és a nyomelemekből a szervezet napi igénye rendkívül csekély, a néhány mikrogrammtól a 100 milligrammos tartományig terjed. Elégtelen bevitelük - kis mennyiségű előfordulásuk ellenére is - zavarokat okoz az élettani működésben. Az ásványi anyagok viszonylag könnyebben föllelhetők, a nyomelemeket azonban tényleg csak nyomokban lehet kimutatni, azaz nagyon kevés van belőlük testükben.
Az átlagember étrendjében - ahogy már említettük - kevés az olyan étel, amelyben az egészséget elősegítő immunrendszer karbantartásához szükséges anyagok kivétel nélkül s megfelelő mennyiségben megtalálhatók. Ezért célszerű körülnézni a gyógyszertárak polcain, hiszen ma már egy sor olyan modern multivitamin-készítményt kínálnak, amely valamennyi vitamint és nyomelemet tartalmazza.
Mi az antioxidáns?
Az antioxidánsok olyan anyagok, melyek megvédik a szervezetünket az oxidációs folyamattól. A kutatók szerint az antioxidánsok több mint nyolcvan betegség kialakulásának kockázatát csökkenthetik, beleértve a szív- és érrendszeri betegséget, a rákot, ráadásul az öregedés folyamatát is lassítják. A legismertebb antioxidánsok: a C- és az E-vitamin, a likopin, a béta-karotin és a lutein.
A likopin
Csökkenti bizonyos rákbetegségek és a szívroham kialakulásának kockázatát. Kutatások kimutatták, hogy napozáskor bőrünkben a bőr likopintartalma az első számú védelmi vonal a napsugár energiája ellen, ezért a likopin fontos szerepet játszik a bőr egészségének és szépségének megőrzésében. Leggazdagabb forrása a paradicsom és a görögdinnye.
A béta-karotin
A köröm, a haj és a bőr egészségéhez járul hozzá. Legnagyobb mennyiségben a sárga, narancssárga zöldségekben és gyümölcsökben fordul elő. Ilyen például a sárgarépa, a tök vagy a sárgabarack.
A lutein Az emberi szervezet nem tudja a látáshoz nélkülözhetetlen luteint előállítani, ezért azt táplálkozásunkkal kell magunkhoz vennünk. Akik hetente legalább kétszer fogyasztanak luteinben gazdag zöldségeket, például spenótot és kelkáposztát, azoknál csökkennek a látással, szemmel kapcsolatos problémák.
Amikor különösen fontos a vitaminpótlás
- Diéta: egyoldalú táplálkozásnál mindenképpen pótolni kell a megfelelő vitaminmennyiséget. Figyeljünk arra is, hogy bizonyos vitaminok zsírban oldódnak. - Dohányzás: hatására csökken a szervezetben a C-, és az E-vitamin. - Sport: a rendszeres sport hatására megnő a szervezet vitaminigénye. - Terhesség, szoptatás: A terhesség alatt a magzat elveszi a neki szükséges vitaminokat, tápanyagokat, és előfordul, hogy az anyának semmi nem marad. Csecsemőknél, amíg az immunrendszer még javában formálódik, az immunvédelmet az anyatejben levő anyagok szolgáltatják. Ezért fontos, hogy a kismamák különösen figyeljenek a táplálkozásra.
Legyen egészségesebb a nana.hu segítségével. Kattintson ide: http://www.nana.hu
További egypercesek, archívum: http://www.egyperces.hu
|