A jogszerű beköltözés 2.
2006.10.08. 16:46
További súlyos problémát jelenthet, hogy a társasháznak az alapításához szükséges ingatlan-nyilvántartási bejegyzése is csak a jogerős használatbavételi engedély alapján kérhető, ezért ilyen engedély hiányában a már fennálló épületre társasházat sem lehet alapítani. A társasház működése, a közösségi élet nem kezdődhet meg, előre nem látható ideig nincs szabályos közgyűlés, sem döntéshozatalra jogosult más szervek (közös képviselő, intézőbizottság, számvizsgáló-bizottság), valamint rendezetlenek maradnak a közös költségekkel - azok összegével és megosztásával - kapcsolatos kérdések is. A használatbavételi engedély megszerzéséig a lakás továbbértékesítése, bérbeadása is lényegesen bonyolultabb. Ha a lakást banki kölcsönbõl vettük, akkor hasonlóan súlyos problémát jelenthet, ha az engedély megadásáig nem vehetjük igénybe a minket egyébként megillető, államilag támogatott hitelt. Érdekes probléma lehet végül a lakásbiztosítás megkötése is, amelyre használatbavételi engedély hiányában nincs lehetőség, arra azonban banki lakáskölcsön esetében a hitelintézet feltétlenül igényt fog tartani.
A hasonló hátrányok elkerülése érdekében adható talán egyetlen jótanács, hogy amíg a beruházó a használatbavételhez szükséges jogerős engedélyt nem szerezte be, addig kifejezett felajánlására se vegyük birtokba a lakásunkat, és természetesen amíg nincs meg az engedély, addig az utolsó vételár-részletet (amely akár a teljes vételár 90 százaléka is lehet) sem kell teljesítenünk. Végső soron a beruházótól akár a használatbavételi engedély hiányából eredő kárunk megtérítését is követelhetjük.
Sajnos a nehéz lakáskörülmények, a mielőbbi el-, illetve különköltözés, vagy éppen a magas albérleti díjtól való gyors megszabadulás vágya sokakat rákényszerít a rendezetlen jogi körülmények és az ebből eredő anyagi kockázatok vállalására. Jogszabály alapján azonban a lakás csak az engedéllyel válik lakhatóvá, az engedélyezési eljárás pedig a beruházó és az építésügyi hatóság kezében van, amelyre nem lehet ráhatásunk. Az építkezés folyamán történt tervmódosítások, a szakhatóságok ellenőrzései, az általuk feltárt esetleges hiányok kijavítása, vagy éppen a szomszédos ingatlanok tulajdonosainak ellenvetése lényegesen késleltetheti az eljárás jogerős befejezését, s bár ennek a késlekedésnek a hosszát előre nem tudjuk megítélni, a beköltözéssel járó kockázatok azonban a használatbavételi engedély megszerzéséig már magunknak kell viselnünk.
Dr. Stefanits Péter
Forrás: http://www.lakaskultura.hu
Tov ábbi egypercesek, archívum: http://www.egyperces.hu
|