A jogszerű beköltözés 1.
2006.10.08. 16:46
Az építkezés hosszúra nyúló folyamata alapvetően a használatbavételi engedély megszerzésével zárul, amely feljogosítja az építtetőt, hogy a felépült lakásába beköltözhessen és azt jogszerűen használhassa. A lakás az engedély megszerzéséig tehát nem használható, az új építésű társasházak esetében mégis előfordul, hogy a lakók a már átvett lakásukba beköltözve várják a lakhatási engedélyt.
Természetesen, ha házunkat magunk építjük, annak befejeztével - az építmény rendeltetésszerű és biztonságos használatra alkalmassá válásakor - a használatbavételi engedély iránti kérelmünket magunknak kell benyújtanunk az illetékes építésügyi hatósághoz (helyi önkormányzathoz). A kérelemhez - többek között - mellékelni kell a műszaki vezető nyilatkozatát az építési munkák megfelelőségéről, az építmény rendeltetésszerű és biztonságos használatra alkalmasságáról, valamint erre vonatkozóan az érdekelt szakhatóságok és közművek, továbbá a kéményseprő nyilatkozatát, szakvéleményét is. Az eljárás ezzel persze még nem ér véget, hiszen ezt követi az építésügyi hatóság helyszíni ellenőrzése. A hatóság a helyszínen köteles meggyőződni arról, hogy az építési munkát valóban az építési engedélynek és az ahhoz tartozó tervdokumentációnak megfelelően végeztük-e el, valamint hogy az építmény az építési engedélyben megjelölt rendeltetésének megfelelő és biztonságos használatra alkalmas állapotban van-e.
Amennyiben az épületünk (vagy egy része) nem alkalmas a rendeltetésszerű használatra, az építésügyi hatóság megtiltja a használatbavételt, vagy annak megadását a rendeltetésszerű és biztonságos használatot nem veszélyeztető kisebb hibák és hiányosságok megszüntetésétől teheti függővé. Mindaddig tehát, amíg a jogerős használatbavételi engedély nincs birtokunkban, az elkészült építményt nem vehetjük használatba.
A használatbavételi engedélyezési eljárás csupán egy kis szelete a házépítés procedúrájának, de talán ennyi hivatali ügyintézés is elég ahhoz, hogy a jelentős többség az otthonteremtésnek egyszerűbb formáját választva a lakásvásárlás, azon belül is az új beruházásban épülő társasházi lakások megvásárlása mellet döntsön. A beruházók szakértelmében és a mögöttük álló szakmai háttér garanciájában bízva nyugodtan gondolhatjuk ilyenkor, hogy az építtető apparátusa a hivatali eljárás teljes gondját leveszi a vállunkról, és a beköltözést követően rendezett jogviszonyok között, szabályszerűen működő társasház tagjai lehetünk. Sajnos ez azonban a gyakorlatban nem mindig érvényesül. Előfordul, hogy a beruházók az utolsó vételár-részletek megfizetését követően, de még a használatbavételi engedély megszerzése előtt átadják a vevőknek a lakásokat, akik így - a birtokbaadás és a beköltözés ellenére - mindaddig jogtalan használói maradnak saját otthonuknak, amíg a beruházó a használatbavételi engedélyt be nem szerzi. Ennek időtartama az építési munkák csúszása és a minőségi hibák esetében igencsak kiszámíthatatlan, következménye pedig, hogy az építésügyi hatóság bármikor megtilthatja otthonunk további használatát, sőt, elméletileg az sem kizárt, hogy a lakásunkból ki leszünk kénytelenek költözni.
Folyt. köv.
|