A vételi jog két oldala 2.
2006.10.08. 16:42
Talán egyértelmű, mégsem árt hangsúlyozni, hogy egyoldalú nyilatkozatunkkal az ingatlant akkor is követelhetjük, ha azt az eladó netán már nem kívánná eladni, vagy arra mástól jobb ajánlatot kapott. Ennek ellenére a törvény kivételes esetben mégis biztosítja az ingatlan tulajdonosának, hogy a vételi jogtól megszabaduljon. A bíróság ugyanis a tulajdonost a vételi jogból folyó kötelezettsége alól mentesíthesse, ha a tulajdonos bizonyítja, hogy a vételi jog engedése után körülményeiben olyan lényeges változás állott be, hogy a kötelezettség teljesítése tőle nem várható el.
Bár a fentiekben a vételi jogról, mint az ingatlanvásárlást segítő kedvező lehetőségről volt szó, a banki lakáshitelezésekkel kapcsolatban nem árt említést tenni annak a vevőkre nézve kedvezőtlen - és igencsak kockázatos - oldaláról. Előfordul ugyanis, hogy a bankok - biztosíték gyanánt - az általuk nyújtott lakáskölcsönök fedezeteként vételi jogot kötnek ki a biztosítéki ingatlanra, esetenként a piaci ár alatti értéken. A pénzintézetek e jog gyakorlására harmadik (kívülálló) személyeket jogosultak kijelölni, abban az esetben pedig, ha a törlesztőrészletet nem fizetjük be határidőre, a banknak joga lesz arra, hogy a biztosítékul szolgáló ingatlanunk tulajdonjogát külön beleegyezésünk nélkül pereskedés nélkül megszerezze, illetve - ha ezt is kikötötte - a tulajdonjog megszerzésére mást jelöljön ki.
A bankok által kikötött vételi jog tehát könnyen lakásunk elvesztéséhez vezethet, hiszen ha nem fizetünk, tartozásunkért cserébe a banké, vagy az általa kijelölt vevőé lehet a kölcsönből vásárolt ingatlanunk. Ezt megelőzendő fokozott körültekintéssel kell eljárni a lakáskölcsön megválasztása során, és még a közjegyző előtti végleges aláírás előtt részletesen szükséges tájékozódni a bankok által kínált hitelkonstrukciók feltételeiről, illetőleg a szerződésszegés (nem fizetés) következményeiről. Ha a kondíciók figyelembevételével választásunk mégis olyan lakáshitelre esne, amelynek visszafizetését a tulajdonukban álló lakásra, vagy egyéb ingatlanra kikötött vételi jog biztosítja, úgy feltétlenül egyeztessük a hitelszerződés teljes szövegét. Mivel a hitelszerződés futamideje alatt a biztosítékul szolgáló ingatlanunk értéke lényegesen megváltozhat, ezért szerencsés, ha a szerződés a vételi jog gyakorlása esetén az esetleges értékváltozást (növekedést) is elismeri. Fontos követelmény továbbá, hogy ha a tartozásunkat nem tudnánk törleszteni, akkor a bank vételi jogának gyakorlása előtt adjon lehetőséget arra, hogy a biztosítékul szolgáló ingatlanunkat saját magunk értékesíthessük. Az értékesítéséből befolyt vételár a bank saját követelésének kielégítése után természetesen nekünk jár, az elszámolás és a kifizetés időpontjára és módjára vonatkozó rendelkezéseket azonban ugyancsak érdemes még idejében alaposan áttanulmányozni.
Dr. Stefanits Péter
Forrás: http://www.lakaskultura.hu
További egypercesek, archívum: http://www.egyperces.hu
|