A vteli jog kt oldala 1.
2006.10.08. 16:39
A laksvsrlsnak az adsvteli szerzds alrsig tart folyamatban a legszebb pillanat taln az, amikor rlelnk az ignyeinknek s anyagi lehetsgeinknek is mindenben megfelel, "tkletes" ingatlanra. A vgleges - s felels - dnts meghozatala persze ilyenkor sem egyszer, klnsen akkor, ha pldul velnk egytt kltz csaldtagjaink mg nem lttk a kiszemelt lakst, vagy ppen az alrst megelzen mg valamilyen, a lakst rint, fggben maradt krdst szeretnnk tisztzni.
Ilyen esetekben clszer megoldsknt knlkozhat az gynevezett vteli jog alkalmazsa.
A vteli jogot egyszeren gy lehet meghatrozni, mint a vtel lehetsgnek biztostst. E jog kiktse esetn a ksbbiek sorn az eladhoz intzett egyoldal nyilatkozatunkkal is ltrehozhatjuk az adsvteli szerzdst. Mint mr a bevezetben is volt rla sz, ezt a jogot ltalban akkor szoktk kiktni, ha a vevnek ugyan megfelelnek az adsvteli szerzds felttelei, de mg valamilyen oknl fogva nem tud vgleges nyilatkozatot tenni, viszont meghatrozott idre biztostani kvnja magnak a vtel lehetsgt. Az ilyen krlmnyeket szemlltet pldk hosszasan lennnek sorolhatk. Nem nehz pldul elkpzelni, hogy a laks megtekintse utn annak tulajdonsgaival, az adsvteli szerzds feltteleivel, vagy ppen anyagi lehetsgeinkkel kapcsolatban mg ismerseinkkel, csaldtagjainkkal, illetve mszaki-, pnzgyi-, vagy ms illetkes szakemberekkel is tancskozni kvnunk. Gyakori eset az is, ha a szerzdskts eltt mg tovbbi laksokat is meg szeretnnk nzni, egyb ajnlatokat is meg kvnunk vizsglni. Nmileg eltr plda, de rdemes megemlteni, amikor a laksbrlet esetben a felek megllapodsa alapjn a brl vteli jog kiktsvel biztostja magnak a brelt laks megvtelnek ksbbi lehetsgt.
A fenti lehetsgek persze vteli jog kiktse nlkl is rendelkezsnkre llnak, de igazn nyugodtan akkor jrhatunk el, ha az ehhez szksges idre biztostani tudjuk, hogy az elad idkzben ne adja el msnak az ingatlant. Ha az elad hajland ezt szerzdsben vllalni, ltrejn a vteli jog. Fontos kvetelmny, hogy a vteli jogra vonatkoz megllapodst rsba kell foglalni, s abban meg kell jellni az ingatlant s annak a vtelrt is. Mivel a vteli jog a tulajdonost az ingatlanval val rendelkezsben nagymrtkben korltozza, ezrt a trvny elrsa szerint a vteli jogot t vnl hosszabb idre nem lehet kiktni. Ezen keretek kztt rajtunk mlik, hogy milyen idtartam megllapodst ktnk, de abban az esetben, ha a szerzsben e jog fennllsnak idtartamt nem hatrozzuk meg, akkor az hat hnap mlva automatikusan megsznik. Itt kell rgzteni azt is, hogy a vteli jog szemlyes jelleg, ezrt azt nem ruhzhatjuk t msra s rkseinkre sem szll t.
A vteli jogot az ingatlan-nyilvntartsba be lehet jegyezni, aminek kvetkeztben a szerzdsben megllaptott vteli jogunk mindenkivel szemben hatlyoss vlik, aki a bejegyzst kveten az ingatlanon valamilyen jogot szerez. A bejegyzst kveten teht lehetsgnk lesz arra, hogy az ingatlant visszakvetelhessk attl, aki azt az eladtl rosszhiszemen, vagy ingyenesen szerzi meg.
A vteli jog gyakorlsa az eladhoz intzett rsbeli nyilatkozattal trtnik. Akkor teht, ha elhrultak a laks megvsrlsval kapcsolatos vals, vagy vlt agglyaink, s a vteli jog szerzdsben megllaptott hatrideje (illetve ennek hinyban a hat hnap) mg nem telt el, az eladhoz cmzett nyilatkozatunkkal az ingatlant a korbban meghatrozott vtelron megvsrolhatjuk. Szerzdsnk tartalmt rtelemszeren a vteli jogra vonatkoz megllapodsunk tartalma hatrozza meg.
Folyt. kv.
|