Feng shui a konyhában
2006.06.03. 21:19
A modern háztartásban a lakás egyik legfontosabb helyisége a konyha. A kínai tradíció pedig egyenesen a családi gazdagság szimbólumának tekinti a főzés és az étkezések helyszínét. Éppen ezért, nem mindegy, mit hova teszünk, és milyen színűre festünk.
A feng shui elvei szerint a lakás (a ház) összes helyisége közül talán a konyha a leglényegesebb. Ebbõl következik, hogy a legkisebb részletre kiterjedően kell megtervezni. A kisméretû konyhákban a berendezések elhelyezése leginkább szükségmegoldás. Ma már Magyarországon is nagyobb méretű konyhákat építenek, mert a tervezők belátták, amit a háziasszonyok, az egykori gazdasszonyok már régen tudtak: a főzéssel-sütéssel járó tevékenységek helyet igényelnek. Nagyobb térben pedig már mód nyílik a célszerű berendezkedésre. A kínaiak ezt másképp mondják: a feng shui elvei alapján kialakított konyhában mindig jól fogod érezni magad.
A rend a harmónia barátja
A konyha légköre, harmóniája legyen egészséges, hiszen itt készülnek az ételek. A minél jobb higiénia érdekében a feng shui (is) azt diktálja, hogy semmi ne maradjon elõl, mindent tegyen el a szekrénybe, hogy semmit ne lepjen el a por. A szekrények legyenek zárhatóak, ha ajtajuk üveges, akkor belül és bennük is rend uralkodjék.
A fény szerepe
A sötét helyiségekben a feng shui szerint az energia hajlamos a stagnálásra, ami semmiképpen sem mondható kedvezõnek. A megoldás: a lehetõ legjobban kell a konyháját megvilágítani. Ha lehet, természetes fényekkel, ha nem, akkor sok lámpával (szpotégõk, plafonvilágítás), esetleg nagyobb teljesítményû fényforrásokkal.
Főzés közben mindent látni kell
A tűzhely és az előkészítő pult elhelyezésének nagyon fontos szerepe van: a háziasszonynak mindent látnia kell. Szó szerint mindent, még azt is, ha valaki belép a konyhába. Nem érheti meglepetés, hiszen forró eszközökkel dolgozik. Ha ilyen elhelyezés semmiképpen sem alakítható ki, akkor a tűzhely fölé szerelj fel egy nagy tükröt (úgy használhatja, akár egy visszapillantót).
A víz legyen távol a tűztől
A hűtőszekrény nem lehet a tűzhely mellett: a feng shui szimbólumrendszerében a tüzet és a vizet jelentik, azaz két egymást ellenzõ elemet (a víz kioltja a tüzet!). A keleti szemléletmód itt találkozik a nyugati energiatakarékossággal: praktikus okokból sem jó, ha a tűzhely a hűtőszekrényt melegíti. A következmény: nagyobb energiafogyasztás, gyakoribb jegesedés és a hűtés rosszabb hatékonysága (amely ismét csak az áramszámlát növeli). Tűz és víz, tűzhely és hűtő, illetve minden olyan elem, amely vízzel működik (lefolyó, mosogató, mosogatógép, mosógép) kerüljön távol egymástól. Iktass közéjük egy szekrényelemet. Ha nem tudod másképpen megoldani, akkor helyezz valamilyen vastagabb elválasztó lapot közéjük. (De ügyelj a tűzvédelemre, nehogy a falap lángra kapjon egy óvatlan pillanatban!)
Friss gyümölcsök, zöld növények
Az ablakban legyen mindig friss virág, és az aszalon egy tálon friss gyümölcs. Nyugtatólag hatnak. Viszont: a hervadás vagy romlás elsõ jelére azonnal cseréld ki õket!
Amennyiben a témával kapcsolatos kérdésed, kérésed van,keresd feng shui szakértőnket!
http://www.egyperces.hu
|