Erőt adó ásványi anyag
2004.07.25. 09:34
Jólesett a mozgás az edzőteremben. Szinte újjászületett. De fáj a karja, görcsölnek a lábai. No igen, az izomláz. De vajon tudja-e: ennek oka nem biztos, hogy az, amire gondol?! A kellemetlen tünetek szervezete magnéziumhiányára is utalhatnak.
A magnézium az egyik leghasznosabb ásványi anyag az élő szervezet számára. Erőt ad, teljesítményre ösztönöz, felgyorsítja az anyagcserét, a zsírégetést, biztosítja a sejtek energiaellátását, szabályozza a cukoranyagcserét. A magnézium nemcsak a sportolók legjobb barátja: igazi erőelem. Igaz, nem úgy néz ki, mintha csodaszer lenne - a patikákban kapható kimondottan jellegtelen, szürke por! –, mégis csodákra képes. Fontos az izmok működéséhez, főként a szívizmokéhoz. A szívbetegek gyógyszerfelhasználását egyharmaddal lehet csökkenteni (persze: csakis az orvos egyetértésével!), ha magnéziumot szednek. Az izmok működésében játszott fontos szerepe mellett nem elhanyagolható, amit nyugalmunkért tesz: a magnézium stabilizálja a sejtfalakat, így megakadályozza, hogy idegeink a stresszhormonokra (pl. az adrenalinra) túlzottan reagáljanak.
Miért baj, ha hiányzik?
Ha szervezetünk nem kap eleget belőle – minden ötödik nő magnéziumhiánytól szenved! –, saját magnéziumtartalékához fordul, amely a csontokban halmozódik fel. Ha ez a folyamat hosszabb ideig áll fönn, zavarok támadnak a szervezet működésében. Ennek klasszikus tünetei a lábikragörcs, nőknél a méh fájdalmas összehúzódása, görcse. Ide tartozik még a migrénes fejfájás, a szédülés és a koncentrációs képesség gyengülése. Súlyosabb esetben erős szívdobogás, szívritmuszavar is felléphet. Elõfordulhat gyomor- vagy bélgörcs, amely rossz közérzettel, hányással jár.
Miért ellenség az alkohol?
Ahhoz, hogy fizikailag jól érezze magát, napi 3-400 mg magnéziumra van szüksége. Ezt lehetőleg a táplálékaival együtt kell felvennie, hiszen szervezete önállóan nem képes előállítani. Sajnos az emberek többsége pont azokból az élelmiszerekből eszik keveset, amelyek igazi „magnéziumbombák”: zöldségből, gyümölcsből, teljes őrlésű gabonákból. Tovább ronthat a helyzeten, az éhezés, a radikális fogyókúrák és az alkohol. Már egy stampedli pálinka is megkétszerezi a magnéziumkiválasztást (ennyivel többet kellene pótolni).
Miért fontos az ásványvíz?
A legjobb recept a kiegyensúlyozott táplálkozás. Megfelelő mennyiségű és minőségű ásványi anyagot főleg a bioélelmiszerek tartalmaznak. Ám ezek nem mindenhol szerezhetők be, ráadásul jóval drágábbak is a többinél. Jó megoldást jelenthet az ásványianyag-(és magnézium)pótlásra az ásványvíz. Kutatások szerint az emberi szervezet az ásványvízből tudja a legkönnyebben felvenni. Napi három liter fedezi (fedezné) a napi ásványianyag- és folyadékszükségletet. Azokat az ásványvizeket kell keresnie, amelyek legalább 100 mg/liter magnéziumot tartalmaznak. Egyébként akár még „bűnözni” is érdemes érte: egy tábla csokoládé fedezi a napi szükségletet! Aki biztosra akar menni és félti a vonalait, csokoládé helyett patikákban kapható magnéziumkészítményt vagy valamilyen étrendkiegészítőt vegyen be – lehetőleg este, hogy a magnéziumszint éjjel ne csökkenjen le túlságosan.
Magnéziumban gazdagok A napi 300 mg-os magnéziumszükségletet a következő élelmiszer-mennyiségekkel fedezheti: Búzakorpa 5 dkg Tökmag 5 dkg Napraforgómag 7 dkg Búzacsíra 10 dkg Csokoládé 10 dkg Kesudió 11 dkg Szójabab 14 dkg Földimogyoró 18 dkg Barnarizs 19 dkg Teljes őrlésű liszt 19 dkg
|