Cserépsorsok
2005.11.22. 01:13
Murphy törvényei csalhatatlanok. Még azok is, melyeket meg sem fogalmazott, esetleg követői sem, de az alaptörvények szelleméből kikövetkeztethetőek. Ilyen az, hogy egy cserép előbb-utóbb eltörik. Minél értékesebb, annál hamarabb...
Legyen szó virágcserépről, vagy egyéb használati céllal készült alkotásról, e törvény azt megbélyegzi már a kemencéből való kivétel pillanatában. Némelyikük már a vásárlóhoz sem jut el "töretlenül", vannak azonban szerencsésebb példányok is, melyek karrierje boldog tulajdonosa egy óvatlan mozdulata folytán törik derékba. A cserép utóélete jórészt gazdája lelki adottságain, esetleg kézügyességén, türelmén, netán fantáziáján múlik. Tény azonban, hogy jórészük szeméttelepen végzi, mintegy felállítva a volt tulajdonos "lelki szellemképét".
Nagy kár - mondhatnánk -, s kijelentésünket alátámasztja a vitathatatlan tény, hogy a világ legnevesebb múzeumait jó közelítéssel rangsorolhatnánk akár a gyűjteményükben fellelhető (törött) cserepek mennyisége alapján is...
Az alábbiakban a fenti tulajdonosréteg azon alosztályának szeretnénk segítségére sietni, melynek csupán ötletre van szüksége. Mit tehetünk tehát egy törött cseréppel? Mindenekelőtt ragasszuk össze! Ehhez manapság számtalan eszköz áll a rendelkezésünkre, tehát ez gyerekjáték. Igen ám, de az eredmény esztétikailag már nem állja meg a helyét! Sebaj, most következik a rehabilitáció. A cserép elé helyezhetünk egy feliratot, melyen tudatjuk látogatóinkkal, hogy a remekmű az ókori Egyiptomból származik - ez majd a csecsebecsénk esztétikai megítélését hihetetlenül megváltoztatja. Előfordulhat sajnos, hogy a baráti körünket túlzott hitetlenség és humorérzék hiánya jellemezze, ez esetben az ötlet nem használható... Ezzel azonban semmi sincs veszve, hiszen a rehabilitációnak léteznek kevésbé avangárd ágai is.
Ilyen a "decoupage" - magyarul szalvétatechnika. Különösebb szakismeretet, tapaszatalatot nem, csupán némi kreativitást és jó ízlést igényel. Mire lesz szükségünk az alkalmazásához? Ragasztóra, decoupage lakkra, tisztítószerre, ecsetre, ollóra. Mindez beszerezhetó hobbyboltokban. A továbbiakban mintás papírra - szalvétára, folyóiratra, vagy reklámanyagra kell szert tenni, azt hiszem, ez sem jelenthet megoldhatatlan problémát!
Hogyan történik? 1. Tisztítsuk meg nedves ronggyal a díszíteni kívánt felületet, majd szárítsuk meg; 2. Alapozzuk akrilfestékkel, esetleg temperával; 3. Válasszuk külön a szalvéta rétegeit, majd a mintás réteget decoupage ragasztóval ragasszuk a díszíteni kívánt felületre. Hagyjuk száradni művünket. 4. Végül kenjük be decoupage lakkal a tárgyat. Ez dekoratívabbá teszi és óvja is a tárgy felületét.
Ennyi az egész. Próbáljuk ki, alkossunk egyedi dísztárgyakat, melyek hangulatosabbá varázsolhatják lakásunkat.
Még egy tipp: megunt cserepeinket a technika alkalmazása előtt nem kötelező összetörni! Márton Csaba
Hasonló ötleteket talál új, Kreatív Egypercesünkben! Rendelje meg most! Katt ide: www.egyperces.hu
További egypercesek, archívum: http://www.egyperces.hu
|