Cégalapítás
2005.11.22. 01:08
Bárki kerülhet cégalapítási szükséghelyzetbe, azaz előfordulhat vele, hogy valamilyen meggondolásból számlaképessé akar válni, és mindezt "add Uram-Isten, de most mindjárt!"
Szerencsés fickó az illető, ha Kanadában él, ahol mindez - egy, a cégbírósággal kapcsolatban álló terminál előtt ülve - 2-3 óra alatt lebonyolítható. Hazánkat az EU-ba egy vagy két kör késéssel követő országok polgárai számára ez néhány hetes átfutási idővel jár. S mi a helyzet Magyarországon? Hazánk nyilván a két szélsőséges állapot közt található, megnyugtató azonban, hogy a kanadai példához lényegesen közelebb. Általában elmondható, hogy 24 óra alatt "összehozható" egy számlaképes cég.
Lássuk, mi ennek a menete? Egyszemélyes gazdasági társaság vagy zártkörűen működõ részvénytársaság esetében alapító okirat szükséges. Nyilvánosan működõ részvénytársaság esetében ezt alapszabály elfogadása kell megelőzze. A gazdasági társaság alapításához társasági szerzõdés megkötése alapkövetelmény, ráadásul ennek aláírása alapító jogtanácsos (közjegyző, ügyvéd) jelenlétében kell történjen.
A társasági szerzõdés (alapító okirat, alapszabály) magában kell foglalja a következőket: - a gazdasági társaság nevét, székhelyét; - a gazdasági társaság tagjait, azoknak adatait; - a gazdasági társaság tevékenységi körét. (Itt jó tudni, hogy bizonyos tevékenységek űzése engedély-köteles!); - a gazdasági társaság jegyzett tőkéjét, társasági tagokra lebontva; - a cégjegyzés módját; - a vezető tisztviselő, képviselő kilétét; - a gazdasági társaság időtartamát (Amennyiben a társasági szerzõdés (alapító okirat, alapszabály) a gazdasági társaság idõtartamáról nem rendelkezik, a társaságot határozatlan idõre létrejövõ társaságnak tekinti a törvény.); - mindazt, amit a új Gt. az illető társasági formára nézve kötelezõen elõír.
A gazdasági társaság alapítását - a cégnyilvántartásról, a nyilvánosságról és a bírósági eljárásokról szóló törvény másként nem rendelkezik - a társasági szerzõdés megkötését követő legfeljebb 30 napon bejegyzés és közzététel végett be kell jelenteni a cégjegyzéket vezetõ megyei (fõvárosi) bíróságnak (cégbíróságnak). A gazdasági társaság a társasági szerzõdés ellenjegyzésének, illetve közokiratba foglalásának napjától elõtársaságaként működhet mindaddig, míg a cégbíróság a bejegyzési kérelmet elbírálja. Magyarán: számlaképes céggel rendelkezünk. Igaz, ehhez még bankszámlát kell nyissunk, számlatömböt kell vásároljunk - a cégbejegyzési kérelem benyújtásakor kiállított igazolás és a szükséges aláírási címpéldányok segítségével.
Ugyancsak jó tudni, hogy az előtársaság tevékenysége a társaság tevékenységétől függetlenül könyvelésre, adóbevallásra kötelezett!
A gazdasági társaság a cégjegyzékbe való bejegyzéssel, a bejegyzés napjn jön létre. A gazdasági társaság bejegyzésérõl rendelkező szabályokat a cégnyilvántartásról, a cégnyilvánosságról és bírósági cégeljárásról szóló törvény tartalmazza (1997. évi CXLIV. törvény).
További egypercesek: http://www.egyperces.hu
|