Hová, mit, miért?
2005.11.22. 01:01
Egy-egy helyiségről alkotott összbenyomásunkat elsődlegesen a padló, a falak és a mennyezet határozzák meg. A padló - mint az egész lakás "alapja" - olyan nagy és összefüggő felület, amelynek látványa akarva, akaratlan perdöntő. A falak olyan kötöttséget jelentenek, amelyek megszabják a szoba határait. Lakásunk térbeli képződményeire, azaz az egyes helyiségekre pedig a mennyezettel tesszük fel a "koronát".
Lakásunk bélse - a burkolat Amennyiben jól sikerül élni e három elem kínálta lehetőségekkel, meglepő változások következhetnek be a szoba arányait, jellegét, hangulatát illetően. A háttér jelentőségét mindenesetre ne felejtsük, és azt sem, hogy a puszta tér látványa önmagában is ösztönző lehet. A burkolatok színei, mintái, felületei vég nélkül variálhatóak egymással. Ha a helyiség jellegtelen, már a színek puszta jelenléte érzelmi hatásokat válthat ki. A sötét színek, a "tömény" minták szűkítik és melegebbé varázsolják a szobát. A világos színek tágítják a teret, levegős hatást keltenek. Ha azonban valaki bizonytalan a választásban, a legjobb, ha a semleges, világos színek és a nyugodt felületek mellett dönt.
Ne hagyjuk magunkat túlságosan elkábítani a gyorsan tovatűnő divatáramlatoktól. Főként a nagyobb helyiségek esetében, a nagy felületek miatt sokba kerül a burkolat, ezért lehetőleg hosszú távú, a divatokat túlélő anyagokat részesítsük előnyben. Fontos figyelni az egyes helyiségek egymáshoz való viszonyára is, ugyanis ha egy szobából átlátás van a többibe, el kell döntenünk, hogy az átlátásból adódó kapcsolatot erősíteni, vagy inkább gyöngíteni szeretnénk. Például egy egyszínű, szolid felületű burkolat "vég nélkül" folytatódva mindenképpen nagyvonalú és egységes hatást eredményez. Ha valamilyen módon (erkély, kert, bejárati ajtó) a külső térhez is kapcsolódunk, az átmenetre a legalkalmasabb a tégla-, vagy kőpadló.
Amikor a szoba dobozszerűségéről akarjuk elterelni a figyelmet, alkalmazzunk hatalmas mintákat, élénk színeket. Ezzel szemben a feszes minták, a világos és sima felületetek nyugalmat árasztanak. Fontos szempont a költségek mellett a könnyen kezelhetőség és a kényelem kérdése is. A nagy forgalomnak kitett helyeken a pala, a fa és a terrakotta tesz jó szolgálatot, ezek ugyanis a fokozott igénybevételt is jól bírják. A házon kívüli területeken ne feledkezzünk meg a zord időjárásból adódó problémákról sem: csak fagyálló burkolatot használjunk, ilyen például a kőpadló, vagy a beton.
Hová, mit, miért?
Konyhába Mivel manapság általános gyakorlat a konyhát az étkezővel és a nappalival egy térbe vonni, a padló kiválasztásánál célszerű ezt a három funkciót is figyelembe venni, s az azonos, vagy az elkülönülő burkolat meghatározásánál számolni velük. A puha padlón kellemes járni. A parafa és a PVC könnyen tisztítható, a gumin szinte hangtalanul lépdelünk. A keményebb burkolatok, mint a kerámia, a mozaik, a márvány, vagy a pala kopásálló és dekoratív, de hideg, és fárasztóbb rajta járni. A lakkozott fa meleg és hosszú életű, de ott, ahol gyakran járunk, gyakran kell a felületét kezelni, emellett csúszós is lehet. A szőnyegpadlót nehéz tisztítani, aki mégis ragaszkodik hozzá, lehetőleg műszálas alapanyagút válasszon.
Hálószobába Aki szeret mezítláb közlekedni és nem hajlamos a porallergiára, annak a legcélravezetőbb szőnyegpadlót választania. Bármilyen anyagot is veszünk, az legyen puha és meleg. Parafa-burkolat, vagy lakkozott parketta, habalátétes PVC-padló egyaránt megfelelő, esetleg egy-egy szőnyeggel még barátságosabbá varázsolható.
Fürdőszobába Fontos, hogy könnyen tisztítható és vízálló megoldást válasszunk. Lehetőleg nagy lapokat, széles csíkokat keressünk, ugyanis ott, ahol kevesebb az illesztés, kevésbé tud a víz az aljzatba beszivárogni. A parafa tartós, általában előkezelt, ezért nem foltosodik. A kő- és kerámia-burkolók tartósak, azonban padlófűtés nélkül télen hidegek lehetnek. A márvány fokozottan csúszásveszélyes, a pala és a kvarcit ebből a szempontból kevésbé veszélyes.
Gyerekszobába A padló legyen meleg és kellemes tapintású. Leginkább javasolható a PVC, a parafa és a puha linóleum. Ezek könnyen tisztíthatóak, s később lecserélhetők parkettára, vagy szőnyegpadlóra.
Biztonság! Az otthoni balesetek legnagyobb többsége esésből származik. A síkos padló, a kijáró, mozgó burkolólapok, vagy az ide-oda csúszkáló szőnyegek a leggyakoribb veszélyforrások. Mindenkinek érdeke, hogy lakásában jó állapotban legyenek a burkolatok és ne csússzanak. Aki a fényes padlót kedveli, használjon csúszásmentes fényezőt. A szintváltozásokat hangsúlyozzuk és/vagy világítsuk meg kellően, a szőnyegek alá tegyünk csúszásgátlót, a fürdőszobában és a lépcsőházban szereljünk fel kapaszkodókat.
Tipp Ha az előszobába új padlóburkolatot tervezünk, érdemes a bejárati ajtó belső oldalánál egy megfelelő méretű mélyedést kihagyni, ahová majd a lábtörlőt besüllyeszthetjük.
Dobja fel otthonát a Lakáskultúra segítségével! Kattintson ide: http://www.lakaskultura.hu
További egypercesek, archívum: http://www.egyperces.hu
|