A fény szerepe a lakásban 3
2005.11.22. 00:51
Gyakran elfeledkezünk arról, hogy a mesterséges világítás ugyanolyan súlyú eleme az otthonnak, mint a bútorok vagy a szőnyegek. A helyesen megválasztott világítás pedig hatással van az emberek közérzetére is.
Fontos hangulati és lakberendezési elemek, az ún. ernyős éjjeli lámpák. Megfelelő számban és helyen alkalmasak az intimebb hangulat megteremtésére, televíziózásra, zenehallgatásra. Kiválasztásuknál fontos szempont a megfelelő ernyőzöttség, az elhelyezésüknél pedig, hogy ne tükröződjenek a televízió képernyőjén. Kedvenc tárgyaink, festményeink kiemelése szintén fontos látványeleme lehet otthonunknak. Az oldalfalra szerelhető falikarok nagy része alkalmatlan a falakon elhelyezett képek világítására, értékesebb és fényérzékeny képekben pedig komoly károkat is okozhat. Ezek a mennyezeten elhelyezett lámpatestek lehetnek süllyesztettek, ám ha a belsőépítészeti adottságok ezt nem teszik lehetővé, szóba jöhet a mennyezetre szerelt áramvezető sínes megoldás is, amely sokféle variációt kínál a lámpatestek elhelyezésére és mennyiségére egyaránt. A választható fényforrásokat illetően el kell mondanunk, hogy a csillárokba az izzólámpa formájához és méretéhez egyre inkább közelítő, E ! foglalatba csavarható kompakt fénycsöveket míg az állólámpákba, hangulatvilágító lámpatestekbe inkább az izzólámpákat javasoljuk.
Konyha, étkező A magyar lakáskultúrában a konyha sokszor kiemelt szerepet kap, nemcsak főzésre, tálalásra, vagy étkezésre használják, hanem éppen a sajátos lakáskörülmények miatt, gyakran itt zajlik a család élete is. Éppen emiatt mindenképpen gondoskodni kell általános megvilágításáról, ami ideális esetben mennyezetre szerelt, lehetőleg lapos "lencse" formájú vagy álmennyezetbe süllyesztett, mélysugárzó jellegű lámpatest lehet. A lámpatestek kiválasztásakor ügyelni kell arra, hogy a falakat, illetve a konyhaszekrény függőleges felületeit derítsük. A munkapultok világítására, ha erre lehetőség van, a konyhaszekrény aljára takartan szerelt vonalvilágító lámpatest javasolható. Külön említést érdemel az étkezőasztal. Általánosan elterjedt és jó megoldás, az asztal fölé szerelt, változtatható függesztési magasságú lámpatest, amelybe vagy izzólámpát vagy 1A színosztályú, meleg fehér fénycsövet, kompaktfénycsövet javaslunk.
Hálószoba A hálószoba általános világításához visszafogottabb megvilágítási szintet javaslunk. Különösen fontos a lágy, szórt fény biztosítása, amire leginkább az indirekt világítás, vagy azok a lámpatestek alkalmasak, amelyeknek nincsen direktfény komponensük. Az ágy közelében, az éjjeli szekrényen elhelyezett éjjeli- és olvasó lámpákat úgy kell megválasztani, hogy fényük a legkevésbé sem zavarja a már alvó személyt. A fényforrás választásnál mindenképpen az izzólámpát kell preferálni.
Gyerekszoba Nehezen kategorizálható világítási igények jellemzik. Az író- és munkaasztal világítását mintegy 500 luxra méretezve, igazán jól a munkasík fölé szerelt, esetleg függesztett, megfelelő ernyőzési szögű fénycsöves lámpatesttel vagy nagyméretű, méretezett fényeloszlású asztali lámpatesttel oldhatjuk meg. Gyakorlati tapasztalat, hogy a gyerekszoba teljes terjedelmével "munkasíkká" válik, így az általános megvilágítási szintet szabályozottan, több fokozatban kapcsolhatóan, legalább 300 lux-ra javasoljuk méretezni. Fontos az egyenletesség, illetve a fénycsöves lámpatestek esetén az elektronikus szerelvények használata.
Világítási megoldások, amire kevesen gondolnak Nagyon sok periferikus területe van a lakásnak, amelyre legtöbbször csak későn gondolunk. Ilyen például a lépcső. A klasszikus föntről lefelé világítás itt gyakran nem működik, elsősorban helyhiány miatt. Az oldalfalra szerelt falikarok gyakran útban vannak, különösen a költözések idején, emellett esztétikailag is zavarók lehetnek. Jó ötlet azonban a lépcső menti oldalfalba, 60-80 cm magasságba süllyesztett, a járófelületet megvilágító lámpatestek vagy a lépcsőfokokat közvetlenül megvilágító un. élvilágítók felszerelése. A lépcsőt mindkettő biztonságossá, a látványt pedig izgalmassá teszi.
Növények Ha az építészeti tervezés folyamán eldöntjük, hová kerülnek növényeink, megvilágításukról se feledkezzünk meg. Bensőséges hatásúak a növények közé helyezett, padozatba vagy dobogóba süllyesztett, víz ellen védett lámpatestek. Ha növényeinket sötét helyiségben tartjuk, akkor a mesterséges fényt, a direkt erre a célra kifejlesztett növényvilágító lámpatestekkel és fényforrásokkal oldhatjuk meg.
Lakásban elhelyezett műtárgyak Bár már érintőlegesen említettük, még egyszer szót ejtünk az értékesebb műtárgyak, festmények, szobrok, stb. megvilágításáról, amelyre egyébként rendkívül szigorú előírások is vonatkoznak. Laikusok között nem igazán ismert, hogy megvilágításukra rendkívül szigorú előírások vonatkoznak. Erre terjedelmi okokból most nem térünk ki, ám javasoljuk, hogy értékesebb műtárgyak esetén kérjék ki műtárgyvilágításban járatos szakember véleményét, különösen, hogy a műtárgyak, fényérzékenységük alapján, több csoportba oszthatók.
Tudjon meg többet a témáról a Nana.hu segítségével! Kattintson ide: http://www.nana.hu
További egypercesek, archívum: http://www.egyperces.hu
|