A fény szerepe a lakásban 2
2005.11.22. 00:49
Gyakran elfeledkezünk arról, hogy a mesterséges világítás ugyanolyan súlyú eleme az otthonnak, mint a bútorok vagy a szőnyegek. A helyesen megválasztott világítás pedig hatással van az emberek közérzetére is.
Lakásvilágítási eszközök
Egyszerűen fogalmazva, a fényforrás címszó alatt azt az eszközt értjük, amely a lámpatestbe vagy foglalatba csavarva a fényt szolgáltatja. Jellemzőik alapján:
* izzólámpák Legegyszerűbb és legáltalánosabban elterjedt tagja a "villanykörte", de ebbe a családba soroljuk a 12 vagy 230 V feszültségről üzemelő halogénizzókat is. Általános jellemzőjük meleg színük és jó színvisszaadásuk, azaz bármely izzólámpa fényénél a pirosat valóban pirosnak, a sárgát pedig sárgának, stb. látjuk. Előnyük a változatos, miniatürizálható forma, mely szabad kezet ad a lámpatestek formatervezőinek változatos, esetleg miniatűr egységek tervezésére. Legnagyobb hátrányuk a rossz fényhasznosítás, azaz a legkevésbé sem energiatakarékosak, előnyként értelmezhető viszont relatív olcsóságuk.
* fénycsövek, kompaktfénycsövek A fénycsövek jó fényhasznosítású, tehát energiatakarékos fényforrások. A kompaktfénycsöveket legegyszerűbben "összehajtogatott" fénycsőként lehet elképzelni. Méretei miatt inkább ez utóbbi terjedt el a lakásokban. A világítástervezők igen gyakran találkoznak a "Jaj, csak neont ne !" mondattal. El kell oszlatnunk azt az általános, régi emlékeinkből táplálkozó tévhitet, hogy a fénycsövek kékes-zöld színben vibráló, zúgó fényforrások. A mai korszerű darabok fénye, megfelelő működtető mellett, közelít az izzólámpához. A különbség a színvisszaadásban jelentkezhet, ám egy 1A színosztályú fénycső és egy izzólámpa fénye között csak az igazán "vájtszeműek" látnak különbséget. Nagyobb hátrányuk a relatív nagy méret miatti kisebb lámpatestválaszték és a magasabb ár.
* egyebek A lakásvilágításban kisebb mértékben fordulnak elő az ún. nagynyomású kisülő-lámpák, mint például a fémhalogének. Ez a bonyolult működésű fényforrás nagyobb fényteljesítményt igénylő esetekben - például indirekt világítás - alkalmazható. Jellemzői röviden: rendkívül jó fényhasznosítás, viszonylag jó színvisszaadás, kapcsolási rugalmatlanság, azaz melegen nem kapcsolható újra, illetve bekapcsolás esetén 5-10 perc alatt produkálja teljes fényét.
Lámpatestek A fenti címszó alatt leegyszerűsítve, mindazokat az eszközöket értjük, melyek a fényforrásokat és azok működtető egységeiket tartalmazzák, azok fényét, meghatározott metodika szerint továbbítják. A lámpatest kategóriába tartozik az optika nélküli egyszerű csillártól kezdve a bonyolult optikai elemekből (tükör, refraktor stb.) álló falvilágító is.
A lakás különböző területeinek lehetséges világítási megoldásai Bejárat, előszoba Ha vendégként belépünk egy otthonba, az első benyomást az előszoba adja. A világítás kialakításának egyszerre kell barátságosnak, hívogatónak lennie. A megfelelő megvilágítási szint betartása (ami 150-200 lux) mellett nagyon fontos szempont a világítás színe. Mivel az előszoba világítása nincs állandóan bekapcsolva, véleményünk szerint az izzólámpa javasolt, kellemes meleg színe miatt. Általános gyakorlat Magyarországon, hogy az előszobák általában alulméretezettek. A térérzetet növelhető a falak, a mennyezet derítésével, például oldalfalra szerelt indirekt világítással. Nagyobb előszobákban, bejárati traktusokban előszeretettel helyeznek el a falakon képeket, dísztárgyakat, amelyeknek kiemelése, megvilágítása javasolható.
Nappali, társalgó Lakásunk egyik kiemelten fontos része. Itt töltjük időnk nagy részét, olvasunk, televíziózunk, zenét hallgatunk, vagy éppen vendégeket fogadunk. Itt helyezzük el kedvenc dísztárgyainkat, képeinket a falon. A világításnak mindezeket az igényeket ki kell elégítenie. Ez az a hely, ahol mindenképpen többfunkciós megoldást kell létrehoznunk. Úgy kell alakítani a világítási rendszert, hogy egyszerűen, logikusan kapcsolható és használható megoldáshoz jussunk. A tervezés kezdetekor, ki kell alakítanunk egy megfelelő szintű általános világítást, amely alkalmas az általános ott tartózkodás esetén a jó világítási komfortérzet kiszolgálására. Ennek a megvilágítás mértékegységében (lux) mért szintje relatív, tapasztalataink szerint 200-250 lux mindenképpen kívánatos. Az általános világítást létrehozhatjuk oldalfalra szerelt indirekt lámpatestek és a mennyezetre szerelt, jól megválasztott csillár kombinációjával, vagy ha az építészeti kialakítás olyan, akkor mennyezetbe süllyesztett lámpatestekkel is. Felhívjuk a figyelmet, hogy a süllyesztett világítás alatt nem a pontszerűen világító halogén hidegtükrös lámpatesteket értjük, hanem megfelelően káprázás-korlátozott, "mélysugárzó" jellegű egységeket, amelyek lehetnek akár kompaktfénycsövesek is. Itt említjük meg, hagy a különböző élethelyzeteknek megfelelő világítások kialakításához javasoljuk a fényerőszabályzós megoldást. Ha létrehoztuk a külön kapcsolható, fényerő szabályozható általános világítást, akkor kell gondolnunk az egyéb funkcionális világításokra. Erre a legmegfelelőbb helyi világítás kialakítása. Legegyszerűbb példája az állítható fejű és karú állólámpa, amely alkalmas az ideális irányból és intenzitással jövő fény szabályozására.
Tudjon meg többet a témáról a Nana.hu segítségével! Kattintson ide: http://www.nana.hu
További egypercesek, archívum: http://www.egyperces.hu
|