A fény szerepe a lakásban 1
2005.11.22. 00:47
Gyakran elfeledkezünk arról, hogy a mesterséges világítás ugyanolyan súlyú eleme az otthonnak, mint a bútorok vagy a szõnyegek. A helyesen megválasztott világítás pedig hatással van az emberek közérzetére is.
Az ember mesterségesen formált környezetének legmeghittebb eleme a lakás. Ezt a falakkal határolt környezetet csak rövid idõre teszi világossá a természetes fény, így azt mesterségessel kell kiegészíteni, illetve pótolni.
Lakásvilágítási kultúra Magyarországon A lakásvilágítás szoros összefüggésben áll a lakás minõségével, a lakók általános igényességével, műszaki, belsõépítészeti ismereteivel, a piac kínálta világítási egységek (lámpatestek, fényforrások stb.) választékával. Az elmúlt harminc-negyven év erre a területre is alaposan rányomta bélyegét. Az építészetileg tipizált lakótelepi lakások és az önerõbõl építtetett otthonok gyakran sablonszerű megoldásai, valamint a piac kínálta szegényes lámpatestválaszték nagymértékben korlátozta az igényes, világítástechnikailag korrekt megoldások kialakulását. Mindezek a körülmények alapvetõen közrejátszottak abban, hogy a lakások igen jelentõs hányadában - egyetlen lehetõségként - a helyiségek mennyezetén, kialakított egy-, vagy több áramkörös elektromos kiállás szolgálta a világítást. Ráadásul a lakótelepi lakások jelentõs részében az oldalfal és a mennyezet találkozási pontjáig süllyesztetten szerelt, majd onnan középig szabadon lengõ, esztétikusnak távolról sem nevezhetõ kábel biztosította a középre szerelt csillár energiaellátását. Bár ez az áldatlan állapot az elmúlt években sokat javult, de a lakásvilágítás tervezését még napjainkban is "a sok bába között a gyerek" állapota jellemzi a legtalálóbban. Azaz a szaktervezõk - az építészek, belsõépítészek és elektromos tervezõk - között sajnos, még nincs meg az a szakmai és technológiai összhang, hogy valóban korszerű világítási megoldások szülessenek.
Az otthon - világítástechnikai szempontból A lakás mint az ember egyik fontos élettere, számtalan világítási megoldást igényel. Az elsõ és legfontosabb a jó világítási komfortérzet, ami vázlatosan a következõket jelenti: - az adott élethelyzet látási igényeinek maradéktalan kielégítését szolgáló megvilágítási szint - káprázás mentesség - a világítási eszközök helyes, a belsõépítészethez, lakberendezéshez igazodó kiválasztása
A világítás kialakításánál a konkrét szakmai kérdések mellett feltétlenül oda kell figyelni az üzemeltetési és az anyagi kérdésekre, melyek közül néhány fontos szempontot kiemelnénk: - Az adott világítási igényt kielégítõ, megfelelõ mennyiségű és minõségű világítási eszközök - energiatakarékosság - az adott világítási eszköz (lámpatest, fényforrás) élettartama
Jellemzõ élethelyzetek a lakásban, hozzá rendelhetõ világítási megoldások A korszerű lakásvilágítás több elemre bontható. Az elsõ és legfontosabb a már említett, az adott élethelyzet /olvasás, tanulás, fõzés, stb. / látási igényeinek maradéktalan kielégítése. Ezekben az esetekben adott szintű és adott területre kiterjedõ megvilágítást kell biztosítani, ami természetszerűen funkcionális igények kielégítését jelenti. A másik az otthon belsõépítészeti és lakberendezési értékeinek láttatása például egy szép gipszstukkó, egy ritka növény, vagy éppen egy festmény fénnyel történõ hangsúlyozása.
Lakásokban ma még ritkán alkalmazott, de idõnként azért elõforduló megoldás, amikor a fényt önmagáért használjuk. Ilyen "geg" lehet például a száloptikás világítási rendszerekkel megvalósítható, csillagos ég effektus vagy a különbözõ színes és monokróm vetítések.
Általános szempontok a korszerű világítás kialakításához, annak hatása az építészeti belsõépítészeti kialakításra: Az otthonunk kialakításakor, legyen az új építés vagy átalakítás, korszerűsítés, elképzeljük leendõ otthonunkat. Minél nagyobb mélységben tesszük azt, annál jobb esélyünk van arra, hogy a lakás mint rendszer álljon össze, ahol a lakberendezési tárgyak pontos helye, stílusa, formája mellett pontosan tudjuk azt is, hogy a növénysarok, az akvárium, a radiátor és a lámpák hova kerülnek... Mindezek átgondolásával, elképzeléseink egymásra hatásával, azok kölcsönhatásaként alakul ki a végleges megoldás. Mi köze ennek a világításhoz? Ha például rejtett világítást, süllyesztett lámpatesteket, falak világítását stb. szeretnénk, ezeknek építészeti vonzataival is számolnunk kell és a várható költségeket kalkulálva, az is megtörténhet, hogy világítási terveinket módosítjuk. Mindezzel csak arra akartuk felhívni a figyelmet, hogy még idõben, a tervezési fázisban gondoljunk a világításra, hiszen hatással van/lehet az építészeti megoldásokra is. Feltétlenül érdemes ez ügyben szakemberrel is tanácskozni, mert az idõben kialakított szakértõi vélemény és az ennek kapcsán javasolt megoldások megkönnyítik a végleges berendezés kialakítását és nem utolsó sorban jelentõs megtakarítást jelenthetnek.
Tudjon meg többet a témáról a Nana.hu segítségével! Kattintson ide: http://www.nana.hu
További egypercesek, archívum: http://www.egyperces.hu
|