Bugyi-kérdés: vele vagy nélküle?
2005.11.22. 00:16
Az Elemi ösztön című Sharon Stone jutalom-játék döntötte le a bugyi-tabut. Sikk lett arról beszélni, ki hord, ki nem hord bugyit. Vannak, akik esküsznek az ilyen szellőztetésre, mások viszont felháborodnak a jó ízlés és az egészségtelenség nevében...
A "Te hordasz bugyit?" - kérdés általában zavarba hozza a válaszolót. Meghasonulásra késztet, bevallja, vállalja-e, ha nem szeret fehérneműt viselni. Ráadásul a kérdésnek hátterében mindenki az okokat keresi. Szexuális eltévelyedést, bizarr hajlamot, furcsa beállítottságot...
Pedig sokan egyszerűen meg tudják indokolni, miért nem viselnek alsóneműt. Mert nem egészséges, ha elszorít, ha nem hagy szellőzni, a bugyi nem más, mint egy baktérium-tenyésztő. Állításuknak van alapja, ám - szakértők szerint - csak abban az esetben igazak a felvetések, ha méretünknél kisebb, szűk fehérneműt viselünk. Az ott megszoruló hő és nedvesség valóban kedvez a gombák elszaporodásának.
Másrészt viszont éppen hogy egészséges és praktikus a - megfelelő méretű - fehérnemű. Egyfajta sorompót képez a test és a ruházat között - nélküle pedig a különféle testnedvek foltot hagynának a ruhán.
Bezárul a bugyi 1830: A dámák - időjárástól függetlenül - többrétegű, fehér hímzésekkel díszített len- és pamutvászon alsóneműt viselnek. A térd alatt összefogott bő alsónadrág középen, elöl, illetve hátul nyitott, hogy megkönnyítse a toalettre járást. A bugyi 1910-ben zárul be. Az alul nyitott alsónadrág zárt vagy hátul gombolható lesz. Egyre népszerűbb az alsóingből és alsónadrágból összenőtt ingnadrág - a kombidressz elődje.
Fehérnemű és fehérnemű között is lehet, sőt kell is különbséget tenni, egészségügyi, kényelmi és divat szempontok alapján. Egyre kevésbé döbbenünk meg, akadunk ki, ha ehető, világító, sípoló, akármire is képes alsóneműről hallunk. Egyesek szerint az alapdarabok, amilyen a "hagyományos" tanga, pláne a francia szabású vagy a Bridget Jones fazon, esetleg a nagyi bugyija kifejezetten divatjamúltak, vércikik.
Maradiság kontra alulöltözöttség A bugyi viselés hagyomány, megszokás csupán. A nemhordás szabadságot és kényelmet jelent - esküszik rá Dóra. És egészséges... Ráadásul vannak helyzetek, amikor felesleges is, hogy testükön még egy plusz réteg legyen, ami meleg, izzasztó, csíkozza a ruhát - állítják a Dórához hasonló bugyi ellenzők.
Nem csak nők utasítják el a bugyit. Egy időben, úgy tíz évvel ezelőtt reklámfilmek, márkák épültek a férfiak á la natúr farmerhordására. Sokan a mai napig egyetértenek abban, kényelmesebb, kellemesebb alsónadrág nélkül...
- Miért és mikor nem hordasz alsóneműt? - Nyáron sokkal kényelmesebb nélküle - vallja Péter. - Persze oda kell figyelni, mert a nagyon rövid gatyáknál adódhatnak kellemetlenségek... Olyan lehet, mint a miniszoknya: nem mindegy, hogyan ül benne az ember. - Nők esetében mit gondolsz a bugyi-nemhordásról? - Tőlük tanultam. Szerintem náluk kézenfekvő, hogy nem kell hordaniuk, főleg ha nyári ruhát, vagy hosszabb szoknyát vesznek fel.
Egy példa valakire, aki vállalja. Szerencsére sokunknak van olyan ismerőse, aki ismer valakit, akinek a valakije szintén nem hord. Sokan indokolják a már említett hosszú ruhával, ami alá minek. Más csak akkor indul neki bugyija nélkül, ha kocsival van.
Ám a nemhordás okozhat kellemetlenséget is. Vannak alkalmak amikor egyszerűen nem lehet bugyi nélkül elindulni. Ha mégis megtesszük, ráfázunk. Egy "ismerősöm ismerőse" havi problémája alkalmával sem vett fel alsóneműt - elhagyta a betétet. Egy másik ismerősöm ismerősét lefényképezték - ha addig titkolta is, hogy nem hord, onnantól kezdve mindenki tudta róla...
Bebújós alsónadrág 1920: Az egyenes vonalú vagy alig karcsúsított ruha alá vékony pántos alsóing és alul gombolt ingnadrág illik. Létezik már bebújós alsónadrág is, amelyet deréknál gumival fog össze. Az apró mintákkal hímzett, pasztellszínű fehérnemű vékony batisztból vagy selyemből készül. 1930-tól ismét a nőies formák hódítanak. A vászon helyét - a pasztellszínű selyem mellett - a hímzett műselyem foglalja el. Hazánkban az alsóneműkön is kedvelt a magyaros hímzésminta. Új anyag a habselyem.
Esztétika és pszichés okok A bugyisok, hasonlóan a nem bugyisokhoz, higiéniai, esztétikai és pszichés okokkal magyarázzák a viselést. - A női test nyitott - érvel Betti -, és megfelelő alsónemű nélkül könnyen összeszedhető bármilyen fertőzés. A tömegközlekedési eszközök többsége mocskos, undorítóan koszos. Még ruhában is rossz érzés bárhol leülni... A 6-os villamos után nem szívesen telepszel le otthon a kanapéra például.
Sőt, már a hagyományos bugyi sem hagyományos. Majdnem húsz éve léteznek a push up fazonok, amelyek formálnak, kiemelik a feneket, de vannak leszorítós modellek is. És persze csipkések, pamutok, szegecseltek, lyukacsosak, színesek, feketék és fehérek...
Szatén és tundrabugyi 1940: A hódító nadrágviselet új fehérneműtípust hoz létre: a csípőszorítós alsónadrágot. A mintás habselyem mellett kedvelt a fényes szatén. A második világháború utolsó éveiben tapasztalható anyaghiány divatba hozza a házilag horgolt vagy kötött alsóneműt. 1960: A műszálas fehérnemű virágkorát éli. A bugyi testre simul, télen viszont a hosszú szárú, térdnél csipkefodorral végződő "tundrabugyi" divatozik, amelyhez kivágott trikó való.
Viva la tanga Alig néhány évtizeddel ezelőtt nem lehetett egyszerűen lebugyizni a tangát. Maga volt az erkölcstelenség, a léhaság, az egyéjszakás kapcsolatok szimbóluma. Ma az egyik legkevésbé meredeknek számító alsónemű. Bár, kétségtelen, hogy maradt egyfajta szexuális felhangja a tangaviselésnek, külön kategóriaként is kezelendő.
Tanga hordásban ráadásul nem létezik a néha. Aki tangás, nem vesz fel mást, aki pedig nincs hozzászokva, és kipróbálja - örökre meg is utálja. A tangások szerint viszont a férfiak egyenesen megőrülnek ezért a darabért. Esztétikai okuk is van - azt mondják, nincs annál rondább - pláne nyáron - ha a nadrág alatt látszik bugyi széle.
- Csak tangát hordok, mert másmilyen formájú bugyit nem tűrök meg a testemen - jelenti ki Melinda. - Ennek viszonylag egyszerű a magyarázata: bármilyen "telisegges" alsóneműt veszek föl, rövid időn belül az egész hátsó része szépen beveszi magát a két farpofa közé. Ez ellen nem tudok mit tenni, márpedig lépten-nyomon nem fogok ott turkálni, hogy kiszabadítsam azt, ami amúgy is újra ugyanoda tart. A megoldás: minél kevesebb a bugyi anyaga, annál jobb. Egy keskeny csík nem, de a vastag textilhurka zavar! - hangzik a logikus érvelés.
Divat a fehérnemű 1980: Boldog-boldogtalan fekete csipkés alsóneműt és fekete harisnyanadrágot hord. A divat maga a fehérnemű. Megjelenik a tanga: elöl parányi háromszög, hátul vékony pántocska. 1990 Push up - vagyis nyomd fel! elv szerint készül a legeslegújabb bugyi és harisnyanadrág. A beépített idomok a lapos popsit kerekebbé varázsolják, a megereszkedett hátsófertályt - torna nélkül - akár öt centivel is megemelik.
Mások mit gondolnak erről? Találja meg a választ a nana.hu oldalain! Kattintson ide: http://www.nana.hu
További egypercesek, archívum: http://www.egyperces.hu
|