Délben szedje, úgy szárítsa
2004.06.16. 12:19
Nem kell vizet cserélni a vázában, mégsem hervad el a virágcsokor. A sokszor csodált szárazvirág kompozíciók jól mutatnak a lakásban és az irodában egyaránt. Útmutatónk alapján bárki könnyedén széppé varázsolhatja környezetét.
A szárazvirág az egyik legpraktikusabb dísz, hiszen állagát sokáig megőrzi, és nagyon jól mutat. Ha saját kezűleg készíti a kompozíciót, nem árt tudni, hogy a csokor összeállításánál legfontosabb a virágok kiválasztása. A "kiszemelt" virágokat legjobb szedni száraz időben, a déli órákban, amikor a harmat már teljesen felszáradt róla. Magát a szárítást hűvös, sötét, jól szellőző helyiségben végezzük. Ha a virágokat víz vagy pára éri, akkor megrothadnak, esetleg bepenészednek. Lássuk, milyen szárítási módok léteznek!
Lógatva A szárítási módok közül ez a legkönnyebb - a legtöbb virágot így szárítjuk. A virágokat megtisztítjuk alsó leveleiktől, és valamilyen textíliával vagy jó nedvszívó papírral letöröljük róla a nedvességet. Öt-hat szálanként csokorba kötjük, és fejjel lefelé lógatva felakasztjuk. Tipp: A csokrot lazítsuk meg egy kicsit, hogy a virágok levegőzzenek.
Állítva A legtöbb fás szárú és örökzöld növényt (pl. a fenyőt és a tuját, de a hortenziát és a sóvirágot is) száríthatjuk ezzel a módszerrel. A munka fázisai megegyeznek a lógatott szárítással, annyi különbséggel, hogy nem akasztjuk fel a növényeket, hanem vázába vagy üvegbe helyezzük őket. Tipp: Ha a virágokat meg akarjuk óvni a széthullástól, akkor érdemes hajlakkot fújni rájuk.
Fektetve A fűféléket (levendula, bambusz, búza) ilyen módon szárítjuk. Ennél a módszernél a legfontosabb, hogy száraz helyiségben legyenek a növények. Fektessük őket asztalra és vigyázzunk, hogy a szálak szellősen helyezkedjenek el. Tipp: Ha nem tesszük a virágokat elég távol egymástól, bepenészedhetnek.
Homok-borax-timsós szárítás A szárításhoz többféle szárítószert használhatunk, ezek közül az alábbi keverék elkészítése és használata a legegyszerűbb. Tegyünk ugyanannyi boraxot és timsót közepes nagyságú edénybe, majd keverjük össze homokkal 2:3 arányban. Fektessük az egész virágot ebbe az anyagba. Tipp: A módszer gerberához, fréziához, liliomhoz, szarkalábhoz, nárciszhoz és pünkösdi rózsához ajánlott.
Gyönyörű rózsaszál Általános szokássá vált, hogy ha valaki rózsacsokrot kap, akkor megszárítja. A rózsát is lógatva kell szárítani, azonban ügyeljünk arra, hogy a zöldje száradás közben potyog. Tipp: Érdemes a csokor alá nylont tenni, így az elszáradt levelek nem a szőnyegre hullnak.
Színvédelem Ha a szárított virág színét nem tartjuk elég élénknek, festékszóró spray-vel segíthetünk a problémán. A virágokat tartsuk fejjel lefelé, és legalább 20 cm távolságból fújjuk be. Amennyiben alkalmi csokrot kötünk, használhatunk ezüst vagy arany spray-t is. Amennyiben idegenkedünk a festéstől, de a szárazvirág színe már nagyon kifakult, akkor érdemes forró gőz fölött finoman megmozgatni, majd ismét megszárítani őket.
|